ex-ystävänä

nyt on vähän paskat fiilikset.. tänään tuli ero naisesta, joka on minulle niin tärkeä ja jota olisin voinut rakastaa, vaikka koko loppu elämän.. hän sanoo, että edetty liian nopeasti ja pelottaa sitoutua, vaikka kuitenkin sanoo välittävänsä ja olen hänelle todella tärkeä.. on vaan, niin surullis luopua henkilöstä josta pitää niin paljon, mutta onko kaiken tämän jälkeen realistista miettiä ystävyyttä? kuitenkin kumpikin haluaisi olla väleissä ja ystävinä, mutta toimiiko se oikeasti?..
4588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

toinen teistä kohtaa uuden rakkaan.

Sen jälkeen fiksuinta on oikeasti lopettaa tuo ns. ystävyys. Kukaan järkevä ei lähde kolmanneksi pyöräksi tuohon tangoon vaikka kuinka vakuuttaisitte olevanne vain ystäviä. Eikä tarvitsekaan.

Kaikkien ystävyys-suhteidenkaan ei ole tarkoitus säilyä ikuisesti. Joskus on viisasta päästää irti ystävästään ja toivottaa hyvää matkaa.

Mutta olkaa ihmeessä kavereita niin pitkään kun siihen tilaisuus on! Tsemppiä :)

Äänestä
  • koska se jätetty toivoo kaiken aikaa salaa että suhde palautuisi ennalleen

    Äänestä

että te ootte sen mielestä edenny liian nopeasti ja että sitoutuminen pelottaa sitä...niin eihän se tarkoita teidän suhteen loppumista. Nainen siis haluaa vaan hidastaa tahtia...tapailutahti saattaa olla hänestä liian tiheä ja että puhutte liikaa esim. tulevaisuuden suunnitelmistanne ("Ensin ostetaan asunto ja sitten hankitaan sen jälkeen se moottorivene.") Eli että vaan hitaammin.

Joo tiedän, että miehet lopettaa suhteen sillä sanomalla, että "En ole vielä valmis sitoutumaan" jne. Mut naiset tarkottaa tolla hitaasti etenemisellä sitä, että todella edetään hitaasti siinä suhteessa joka on ja joka jatkuu.

Äänestä
  • Nuo on niitä juttuja, et miehet on innokkaana laittamassa asuntoja ja moottoriveneitä.
    Ne ahdistuu vaan jos niille sanoo siitä, mut jos on hiljaa, niin ne keksii sen itse ja se on sitten vasta hyvä idea. mut moottorivene on musta kuitenkin henkilökohtaisesti huono idea, purjevene olis haastavampi :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

nyt on vähän paskat fiilikset.. tänään tuli ero naisesta, joka on minulle niin tärkeä ja jota olisin voinut rakastaa, vaikka koko loppu elämän.. hän sanoo, että edetty liian nopeasti ja pelottaa sitoutua, vaikka kuitenkin sanoo välittävänsä ja olen hänelle todella tärkeä.. on vaan, niin surullis luopua henkilöstä josta pitää niin paljon, mutta onko kaiken tämän jälkeen realistista miettiä ystävyyttä? kuitenkin kumpikin haluaisi olla väleissä ja ystävinä, mutta toimiiko se oikeasti?..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu