Onko kenelläkään muulla kokemusta postin jouluapulaisena olosta?
Itsellä kun on ja vielä hyvin negatiivinen sellainen. Olenkohan ihan poikkeustapaus...
Itsellä kun on ja vielä hyvin negatiivinen sellainen. Olenkohan ihan poikkeustapaus...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olin viime vuonna, todennäköisesti menossa tänä vuonna uudelleen. Kyllä siellä sen pari viikkoa viihdyin ihan hyvin, työtehtävät toki yksitoikkoisia mutta helppoja, muut jouluapulaiset mukavia, rento ilmapiiri, sai olla esim. mp3-soitin ajankuluna. En keksi mitään negatiivista sanottavaa.
Niin, missä luokassa liikkuu jouluapulaisen tuntipalkka?
Tämän vuoden haastattelussa lupailtiin 7,99 euroa, viime vuotista en muista mutta samaa luokkaa. Itse olin ja toivottavasti tulen olemaan yövuorossa, eli siitä jonkinlaiset lisät.
ei kannate mennä postiin töihin,surkea paikka,työkaverit kyttää jatkuvasti toisia jne,,,
Konelajittelussa ainakin tahti aika kova, aika raskasta.
Ainakin postin perusjakelussa, joka siis koskee meitä postinjakajia, työpäivä on tarkkaan mitoitettu. Uskoisin saman koskevan myös jouluapulaisia.
Työnantajalta saa pyydettäessä lapun, josta tulisi näkyä laskelma siitä, mihin työaika kuluu. Sinun ei tarvitse tehdä töitä yhtään ripeämmin kuin laskelmissa edellytetään. Älä rehki itseäsi sairastuvalle. Työturvallisuudesta huolehtiminen on ensisijaisesti työnantajan vastuulla samoin kuin lisätyövoiman palkkaaminen, jos työaika ei yksinkertaisesti riitä.
Työehtojen vastaisesta työn pakkotahtisuudesta pitäisi tehdä työnantajan ongelma.