osaisko joku nyt kertoa miten kananmuna keitetään ettei se aina hajoa! ja toinen ongelma on se että kuoreen tarttuu aina kaikki valkuainen kiinni kuoritessa!
miten kanamuna keitetään?
9
1746
Vastaukset
- Attention
No ensinnäkin laitat ne munat kattilaan ja vettä niin et ne peittyy. Sitten vähän suolaa sinne keitinveteen. Se kuinka kovia niistä haluat, riippuu keitinajasta, jota alat laskea siitä kun vesi alkaa kiehua. Sitten kun ne on mielestäsi tarpeeksi kiehuneet, nostat kattilan tiskialtaaseen ja lasket hanasta kylmää vettä ja annat niiden munien jäähtyä siellä.
Ole hyvä vaan... x) :) - perttim2
Kananmunien halkeamisen estää sillä, kun antaa munan lämmetä ennen keittoa. Pidät joko huoneen lämmössä muutaman kymmenen minuuttia ennen keittämistä tai sitten laitat levyn päälle, mutta et anna veden kiehua ja pidät munia muutaman minuutin siinä kiehumattomassa vedessä. Hyvä sääntö on, että kun munista ei enää tule sellaisia pieniä kuplia, niin ne ei halkea.
Itse olen opetellut keittämään munat niin, että ensin keitän veden kiehuvaksi, sitten otan kattilan pois liedeltä ja laitan munat sinne. Annan niiden seisoa siellä, kunnes kupliminen loppuu ja asetan kattilan takaisin kuumalle levylle. Mielestäni näin on helpompi mitata kiehumisaika, jos haluaa sellaisia puolilöysiä munia.
Ja aika kannattaa tosiaan aina mitata siitä hetkestä, kun vesi kiehuu. Ja keittovedessä pitää olla suolaa.
Kun munat ovat kiehuneet, vesi kaadetaan kattilasta pois ja munien päälle lasketaan mahdollisimman kylmää vettä. Näin munan kuori "säikähtää" eikä tartu kuorittaessa valkuaiseen kiinni. Itse lasken ensin munien päälle kylmää vettä ja jätän kattilan hetkeksi lavuaariin todella vähäisen kylmän veden virtauksen alle. Toinen vaihtoehto on esim. laskea kylmää vettä johonkiin isompaan kuppiin ja nostella munat sinne kuppiin kattilasta vaikka lusikalla. Ja tämän jälkeen pienen kylmän veden virtauksen alla antaa munien olla muutaman minuutin. - koo-kauppias
Elämäni muuttui aimo askeleen ruusuilla tanssimisen suuntaan ostettuani munankeittimen. Voin ladata siihen 1-3 munaa keitettäväksi kerralla, mukana tulevalla mittarilla annostelen veden sen mukaan, millaiseksi haluan kovuuden. Vesimittarissa on myös piikki jolla munan kuoreen tehdään pieni reikä estämään halkeaminen. Kun munat ovat valmiit, laitteen summeri ilmoittaa asiasta.
Mikä parasta, laite ei maksa paljon! - blondinha
Kun kattilassa on vesi kiehumassa, pienennän lieden lämpöä ja laske kananmunat ruokalusikkaa apuna käyttäen kuumaan veteen. Näin kananmunat eivät "murru" ja pysyvät ehjinä pitkänkin keittoajan.
1-6 -asteikollisella liedellä keitän kolmosella, liian kuumallahan ei ole hyvä keittää. - blondinha
Jos se valkuainen tarttuu kiinni kuoreen, et välttämättä ole keittänyt tarpeeksi pitkään niitä munia. Tässä siis vähän infoa keittoajoistakin (mikäli olet nuori, etkä ole juurikaan keittiöhommia ennen tehnyt)
3-5 min - löysä
5-7 min - puolikova
7-10 min - kova
10-15 min - erittäni kova (esim. salaatteihin, sämpylän väliin) - SteveEgg
Ensinnäkin: pistä muna sinne veteen vasta kun se vesi kiehuu (siis pistä se kananmuna, ei omaa munaas), lisää teelusikallinen suolaa. Anna kiehua noin 10 minsaa, ja jotta se kuori irtoo kunnolla, niin pistä muna(t) suoraan sieltä kiehuvasta vedestä kylmään veteen ja anna olla vähän aikaa siellä. Äiteen resepti, toimii aina. :D
- hajujuu
Kuori ne munat ennenku keität. :D
- uyjnyhbgrsfvs
0100100
Munat valmistuu kätevimmin mikrossa. 3 minuuttia on hyvä aika koville munille...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841