Eli toimiiko tällainen dieetti:
1.päivänä syö vain 200 kcal
2.päivänä 400 kcal
3.päivänä 600 kcal ja
4.päivänä 800 kcal?
Olen 15-vuotias pienikokoinen ja todellakin ylipainoinen (BMI n.25) tyttö. En liiku juurikaan, paitsi kävelen päivittäin kouluun ja takaisin yhteensä 1,5km.
1.päivänä syö vain 200 kcal
2.päivänä 400 kcal
3.päivänä 600 kcal ja
4.päivänä 800 kcal?
Olen 15-vuotias pienikokoinen ja todellakin ylipainoinen (BMI n.25) tyttö. En liiku juurikaan, paitsi kävelen päivittäin kouluun ja takaisin yhteensä 1,5km.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin siis pienikokoisella tarkoitin pituuttani, joka on vain 160cm :)
Syö mieluummin 1 päivänä 1200kcal, 2 päivänä 1400kcal, 3 päivänä 1600kcal ja 4 päivänä 1800kcal. Olet murrosiässä oleva tyttö ja alle tuhannella kalorilla päivässä teet parhaimmillaan itsellesi pysyvää, korjaamatonta vahinkoa. Syö siis enemmän ja ala harrastaa liikuntaa. Pelkkä kävely kouluun ja takaisin ei riitä. Ala käymään esim. spinningissä ja bodypumpissa.
Just joooo...
Etkö tiennyt että liikunta on terveellistä ja johdattaa sinut valoon. Voin vakuuttaa, että kun ryhdyt nyt vegaaniksi ja alat harrastaa noin 7-9 tuntia viikossa tehokasta liikuntaa olet vuoden kuluttua kuin toinen ihminen. Olet laihtunut ja sosiaalinen elämäsi on parantunut. Kaikki veriarvosi ovat paremmat ja menestyt koulussa paremmin.
Siinä vastaus jokaiselle ylipainoiselle. Kaikille kysyjille sama vastaus joka kysymykseen. Olen ravinne ja luomuruoka terapeutti.
Kannattaa todella lisätä reippaasti liikuntaa ja tehdä siitä elintapa joka kestää. Vegaanisuudesta ja sen järkevyydestä voidaan kiistellä ja olla montaa eri mieltä. Ettei tarjottaisi kasvuikäisille ja lähes lapsille ääripään vaihtoehtoja (veganismi,Atkins jne).
Vegaanina eläminen on yhtä asioiden punnintaa ja syömisestä tulee paremminkin harrastus. Vegaanisuus myös edellyttää mahdollisimman eettistä toimintaa eläinten hyväksikäytön osalta. Kaksinaismoraali rehottaa kun täysin itsekkäistä syistä hankittu, luontaisesta elinympäristöstä riistetty lemmikki syötetään kuitenkin toisen eläimen lihalla joka ostetaan kaupasta. Siinä sitä etiikkaa.
Joka käänteessä tulee tuomita sekasyöjät ja heidän kapitalistiset ja maailmanloppuun johtavat hirmutekonsa.
Jos nyt kuitenkin annettaisiin senkaltaisia ohjeita joita voi noudattaa pienin askelin ja pitkällä jänteellä. Huuhaa ja hippeily ei ole mikään elämänhallintaa parempaan suuntaan ohjaava toimi. Pahimmillaan jatkuva syömisen tarkkailu johtaa syömishäiriöön. Vegaaneissa on käsittääkseni prosentuaalisesti aika reippaasti syömishäiriöistä kärsiviä?
Viestisi muutoin piti suht paikkaansa (erinomainen huomio kaksinaismoraalista!), mutta haluaisin huomauttaa, ettei vegaanien joukossa ole sen enempää syömishäiriöisiä kuin muidenkaan ihmisryhmien joukossa. Useimpien tutkimuksien mukaan vegaanit ovat keskimäärin terveempiä (yleiskunto, veriarvot ym.) kuin sekasyöjät.
Se, että osa vegaaneista on hoikkia/laihoja, ei tarkoita sitä, että he olisisvat anorektikkoja. Niin julmaa kuin se onkin, jotkut ihmiset pysyvät hoikkina luonnostaan. Eipäs olla ilkeitä heille tämän johdosta...
Mutta kysymys olikin että toimiiko tuollainen. En nyt itse välttämättä haluakkaan rueta tuollaiselle dieetille, mutta jos joku olisi vaikka kaksi viikkoa noilla kalorimäärillä, tippuisiko hänen painonsa?
haloo, ihmiset! :) Voitteko kertoa?