Oulun paikallislehti Forum julkaisi tänään artikkelin automaattivalvonnasta. Siinä komisario YRJÖ KROPSU sanoo, että "4-tien osuudella Liminka-Pulkkila ei ole sattunut yhtään kuolonkolaria sen jälkeen kun se tuli automaattivalvonnan piiriin"
Väite on helppo todistaa valeeksi. Todisteet löytyvät mm. seuraavista julkaisuista:
- Automaattisen nopeusvalvonnan kohdentaminen
- Rantsilan liikennekasvatussuunnitelma
Löydätte ne helposti googlella.
Ote jälkimmäisestä:
"Kuolemaan johtaneista onnettomuuksista kaksi oli rattijuopon tieltä suistumisia ja kolmas oli henkilöauton ja rekan kohtaamisonnettomuus valtatiellä 4"
Onko valehtelukäsky tullut ylemmältä taholta?
Väite on helppo todistaa valeeksi. Todisteet löytyvät mm. seuraavista julkaisuista:
- Automaattisen nopeusvalvonnan kohdentaminen
- Rantsilan liikennekasvatussuunnitelma
Löydätte ne helposti googlella.
Ote jälkimmäisestä:
"Kuolemaan johtaneista onnettomuuksista kaksi oli rattijuopon tieltä suistumisia ja kolmas oli henkilöauton ja rekan kohtaamisonnettomuus valtatiellä 4"
Onko valehtelukäsky tullut ylemmältä taholta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiristääkö pipo? Ahistaako hengitys? Ota Asperiini, jospa se helpottais.
tulevat juttelemaan tietyn IP-osoitteen jutteluista ihan ystävällisesti , pistä kahvit jo tippumaan
tulossa. Epäilty(hakattava) kohteessa.
Osuin paikalle 31.10.2006 n. klo 21.30 4-tien muuttuessa Lusissa normaaliksi valtatieksi yhdessä satojen muiden kanssa tilanteeseen jota Heinola Poliisi ja Tiehallinto yhdessä kutsuivat mediassa "ruuhkaksi".
Seistyäni tunnin paikallani silmänkantamattomiin jatkuvassa jonossa sakeassa lumisateessa näkemättä ensimmäistäkään poliisia missään vaiheessa iski todellisuus vasten kasvoja. Hätäkeskuksesta sain tiedon että tie on tukossa kun rekkojan on luisunut poikittain huonon kelin takia mutta mitään arviota ei osattu antaa tilanteen kestosta, sen verran sain kuitenkin tietää että tie oli ollut täysin poikki alkaen klo 17.05. Siirryin läheiselle huoltoasemalle ihmettelemään tilannetta. Kukaan ystävistäni ei löytänyt internetistä esim. ylen tai HS:n sivuilta uutista asiasta vaikka valtakunnan pääväylä oli ollut poikki jo 5,5 tuntia!
Lopulta tilanne aukesi n. puolenyön jälkeen ja pääsin huoltoasemalta liikenteeseen. Seuraavana päivänä luin lehdestä että tilanteen aiheuttivat 10 vuoden aikana pahimmassa lumimyräkässä tehdyt päällystystyöt jotka vaativat liikenteen pysäyttämisen vuorotellen molemmista ajosuunnista. Paikalleen pysähtyneet rekat eivät niiltä sijoiltaan sitten enää päässeetkään liikkeelle. Hiekkaa ja aurauskalustoa ei paikalle saatu koska tieliikelaitoksen varikko sijaitsee heinolassa ja heidän autonsa juuttuivat samaan jonoon muiden epätietoisten kanssa.
Oli täysi tosiasia että etelästä päin ei päässyt yksikään auto läpi 7 tunnin aikana asfaltointitöistä aiheutuneen liikennetukoksen takia. Tiehallinto ei kyennyt seuraavana päivänä asiakaspalvelussaan vastaamaan mikä tilanteen virallisesti aiheutti. Luvattiin soittaa, soittoa ei ole kuulunut. Poliisi ja tiepiirin edustaja puhuivat paikallislehdessä 4-6 tuntia kestäneestä "ruuhkasta" eikä valtakunnallisella tasolla asiaa uutisoitu ollenkaan.
Olisi mielenkiintoista tietää miksi tilanne vaiettiin kuoliaaksi mediassa ja tapahtumaa vähäteltiin viimeiseen asti. Kuka määräsi poliisin valehtelemaan. Miksei syyllisiä ole viety saunan taakse?
http://www.elisanet.fi/jorma.turpeinen/index.htm
On teillä halvat huvit!
Mitäs hauskaa tuossa oli? Mua ei paljon naurata.