Laajasalon kiinteistöt pelaa kieroa peliä!

On se mielenkiintoista kun laajasalon kiinteistöllä on ollut tässä lähiaikoina kaikenlaista kärhämää eri osapuolten kanssa. Ensinnäkin yhtiöllä on velkaa 45 miljoonaa euroa ja kaavaillaan otettavaksi 40 miljoonaa euroa lisää velkaa, joten kokonaisvelkamääräksi tulee noin pyöreät 90 miljoonaa euroa. Vuokrat tulevat nousemaan pilviin ainakin mitä ymmärsin kun kuuntelin mitä siellä hallituksessa oikein oli päätetty. Miten on mahdollista, että yhtiöllä on näin paljon velkaa ja vanhimmat velat olivat 69 -vuodelta, joita maksetaan vieläkin tänä päivänä kahdessa sukupolvessa. Rahaa liikkuu kaikkialle ja tilinkirjanpito on sekavaa siellä ei esimerkiksi nähdä jonkun puolen miljoonan siirtoa, että kuka sen on antanut ja mikä se on. Voiko kirjanpito olla noin epäselvää nykypäivänä? En tiedä alkaa kuullostaa hurjalta tälläinen meininki. Muitakin ongelmia on ollut kiinteistöyhtiön kanssa esimerkiksi jos pyydetään sellaisia papereita, mitkä pitää lain mukaan antaa niin niitä saa odottaa puolesta vuodesta vuoteen ja ne saa kirveen kanssa ruinata. Sitten yhtiö antaa uhkauksia, että sinulle annetaan varoitus, jos alat penkomaan meidän asioita. Muutamat ihmiset ovat saaneet varoituksen kun ovat kyselleet vähän epäkohdista. Tämähän on aivan järjettömän tyhmää ja kieroa asukkaita kohtaan. Tietääkseni Suomi on harvinaisen tarkka omasta sananvapaudestaan ja oikeuksista, mutta näköjään yhtiössä sanellaan se mitä halutaan kuulla. Asioihin voisi saada muutoksia, jos useammat ihmiset alkaisivat nostaa meteliä, että näin ei tehdä! Ei pari ihmistä pysty sanella hallitukselle tai kaupungin kiinteistöyhtiöiden edustajille, että tämä on väärin haluan selvennystä. Toivottavasti tulevaisuudessa saadaan vastauksia suoraan kiinteistöyhtiön pomolta, joka jänisti asukkaiden tapaamista. Kai hän pelkäsi, että olisi joutunut vastaamaan sellaiseen mitä ei olisi voinut selittää ken tietää?
409931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Enpä ihmettele.Asuin Laajasalossa muutaman vuoden ja isännöitsijäntoimiston kanssa oli kaikenlaista kärhämää ja ymmärsin,ettei ne nyt pykälien mukaan hommiaan ihan aina vetänyt.Kuten tavallista niin asukkaiden enemmistö on hiljaa koska pelkää suurta ja mahtavaa kiinteistöyhtiötä.Tukehtukoot he paskaansa ja muuttakaa te sieltä Laajasalosta jonnekin muualle koska ei toi keplottelu lopu.T:Reiherintiellä asunut.P.S:On se sääli,kun tienoo on muuten tosi mukavaa.

Äänestä
  • Eipä täällä asukas demokratia pelaa ollenkaan. Itse jonotin tallipaikkaa kaksi vuotta ja sain jälkeenpäin tietää, että minun ohi oli päästetty "kiirellisemmät tapaukset". Sama juttu koskee asuntoja, joiden jakamisessa näköjään käytetään hyvä veli asennetta. Eräät naapurit, joilta olen kuullut seuraavaa että asuntojen suhteen ei ole minkäänlaista järjestystä sisäiset jaot ovat arkipäivää laajasalossa. No jos täällä kerran annetaan uhkauksia ja varoituksia kiinteistöyhtiön työntekijöille ylemmältä taholta itse toimitusjohtaja mukaanlukien niin en yhtään ihmettele. Kyllähän sitä muuttaisi heti kun helsinginkaupunki reagoisi minun asunnonhakupapereihin jo muutama kuukausi on ooteltu (6 kk) kuulemma vuosia menee, että laajasalossa täytyy vissiin viihtyä kauemmin. :(

    Äänestä

  • Asun gunillantiellä kirjoitti:

    Eipä täällä asukas demokratia pelaa ollenkaan. Itse jonotin tallipaikkaa kaksi vuotta ja sain jälkeenpäin tietää, että minun ohi oli päästetty "kiirellisemmät tapaukset". Sama juttu koskee asuntoja, joiden jakamisessa näköjään käytetään hyvä veli asennetta. Eräät naapurit, joilta olen kuullut seuraavaa että asuntojen suhteen ei ole minkäänlaista järjestystä sisäiset jaot ovat arkipäivää laajasalossa. No jos täällä kerran annetaan uhkauksia ja varoituksia kiinteistöyhtiön työntekijöille ylemmältä taholta itse toimitusjohtaja mukaanlukien niin en yhtään ihmettele. Kyllähän sitä muuttaisi heti kun helsinginkaupunki reagoisi minun asunnonhakupapereihin jo muutama kuukausi on ooteltu (6 kk) kuulemma vuosia menee, että laajasalossa täytyy vissiin viihtyä kauemmin. :(

    siellä asunnonjakotoimistossa. Ettei vaan olisi isännöitsijät itse - eli jos sä oot hankalan asukkaan maineessa, sä et saa ikinä mitään asuntoa. Oottavat vaan että ite lähdet jonnekin pippurimaahan.......

    Äänestä

  • asuntoja muuten jakaa kirjoitti:

    siellä asunnonjakotoimistossa. Ettei vaan olisi isännöitsijät itse - eli jos sä oot hankalan asukkaan maineessa, sä et saa ikinä mitään asuntoa. Oottavat vaan että ite lähdet jonnekin pippurimaahan.......

    No en mä nyt tiedä onko isännöitsijät yksin syyllisiä kun on kuullut vähän kaikenlaista mikä lokaisi koko kiinteistäyhtiön maineen, jos joku vittumainen ihminen viitsisi levittää niitä tietoja. Aika raakaa peliä pelataan asukkaiden kustannuksella ja asukas demokratiasta ei ole tietoakaan kun aletaan päättää asioista. Täällä asuminen alkaa muistuttaa vähän samalta kuin jossain mafia seudulla oleskelua. Jos sanoo eriävän mielipiteen niin saa ensinnäkin kirjallisen varoituksen mielivaltaisesti ja lisäksi uhkauksia, joissa kehotetaan pysymään hiljaa. Olen päässyt näkemään sellaisia sähköposteja kiinteistöyhtiön toimesta ihmisille missä suoraan sanoen uhkailtiin häädöillä. No nyt olen uutena asukkaana seuraamassa aktiivisesti mukana ja vahtimassa, että väärin valtaansa käyttävät ihmiset joutuvat tilille. Mun kaa ei onnistu mikään pelleily..Heh :)

    Äänestä

Asuntooni sattui vesivahinko kaksi vuotta sitten ja asia ilmoitettiin Laajasalon Kiinteistöön saman tien ja asia ei ole edennyt mihinkään suuntaan, olen ollut yhteydessä ylempiin tasoihin ja KETÄÄN ei tunnut kiinnostavan asia.
Antaa asuntojen vaan homehtua ja asukkaiden saada kärsiä.
Muistakaa toki nostaa taas vuokria vuoden alussa oikein roimasti.
Itse tulen muuttamaan kyseiseltä alueelta pois ja vien tämän asian vielä eteenpäin.
Koko potin kruunaa vielä se että sain korkolaskun vuokranmaksusta vaikka hoidan joka kuukausi vuokranmaksun kaksi viikkoa ennen eräpäivää.
MAHTAVAA TOIMINTAA Laajasalon Kiinteistö.
Kiitos paljon.

Äänestä

Kannattaisi tehdä tutkintapyyntö poliisille...
Alkaisi kirjanpito selvitä...
Ei kannata vetkutella tommosessa, joku on voinut vetää parin auton ja muutaman kesämökin verran välistä...
Kyl tommoset kunnossa pitää olla!!!!!

Äänestä

Hei
Laajasalonkartanossa (asunto 2)eli kaupungin omistalla tontilla (kaupungin vuokraasunnossa) asuva henkilö on asunut asunnossa yli 50 vuotta pienellä vuokralla (muutama sata euro), koska asunto on niin sanotusti alkeellinen (kuivavessat sisällä, ulkovessa piharakennuksessa jonka kaupunki tyhjentää säännöllisesti) kuitenkin piharakennukseen on myös rakennettu sauna(onkohan kirjattuna edes mihinkään?) jossa kaikki mukavuudet vedet tulee ja menee. Kyseinen asunto on lähellä merta, luonnon keskellä, puistoalueen vieressä ja vuokra on kohtuuttoman pieni suhteuttena muihin vuokra-asuntoihin. Tulijoita olisi varmasti paljon ja he suostuisivat jopa maksamaan tästä enemmän..Ilmeisesti tämä henkilö saa asua niin kauan asunnossa halvalla kuin elää (yli 70v), mutta kivahan se on ainoalle perilliselle jää isot perinnöt ja vielä kun tämä henkilö heitti sairaan avopuolisonsa(sai monta sairakohtausta viikossa) pihalle joka kuoli muutama kuukausi sen jälkeen. Tämä ahne vanha rouva otti miehen osakkeet itselleen, vaikka ne olivat hänellä vain säilytyksessä veronkierron takia. Miehen lapset eivät saaneet mitään.

Äänestä
  • Rakennusvalvontaviraston kannattaisi pikaisesti puuttua Laajasalon Gunillantien kaupunginkiinteistöjen ylipitkään saneerauskohteeseen. Talot ovat olleet peitettyinä yli vuoden ja asukkaita rasitettu kohtuuttomasti kuukaudesta toiseen. Kuumuus, melu, huono hengitysilma aiheuttavat suoraa terveyshaittaa asukkaille, jotka ovat maksaneet asiallisesti vuokransa, joka nousee taas tämänkin takia. Ulkopuolisena on seurattu järjettömän hidasta ja velttoa työskentelyä. Kustannukset ovat varmasti kohonneet pilviin viivytysten myötä. Kuinka kaupungilla on varaa tällaisiin virheisiin ? Aiemmat talojen pinnoiteratkaisut ihmetyttivät jo aikanaan, eivät vuottakaan ehjänä pysyneet. Missä ammattitaito suunnittelussa, tekemisessä työntekijöissä, työnvalvonnassa, aikatauluissa yms ???

    Äänestä

  • exasukas kirjoitti:

    Rakennusvalvontaviraston kannattaisi pikaisesti puuttua Laajasalon Gunillantien kaupunginkiinteistöjen ylipitkään saneerauskohteeseen. Talot ovat olleet peitettyinä yli vuoden ja asukkaita rasitettu kohtuuttomasti kuukaudesta toiseen. Kuumuus, melu, huono hengitysilma aiheuttavat suoraa terveyshaittaa asukkaille, jotka ovat maksaneet asiallisesti vuokransa, joka nousee taas tämänkin takia. Ulkopuolisena on seurattu järjettömän hidasta ja velttoa työskentelyä. Kustannukset ovat varmasti kohonneet pilviin viivytysten myötä. Kuinka kaupungilla on varaa tällaisiin virheisiin ? Aiemmat talojen pinnoiteratkaisut ihmetyttivät jo aikanaan, eivät vuottakaan ehjänä pysyneet. Missä ammattitaito suunnittelussa, tekemisessä työntekijöissä, työnvalvonnassa, aikatauluissa yms ???

    siellä nyt tapahtuu, vuonna 2010 Laajasalon Kiinteistöt oy:stä irtisanottiin/irtisanoutui 10 huoltomiestä, ja nyt kuulin että eilen oli irtisanoutunut KAIKKI huoltomiehet sieltä, mikähän siellä mättää että miehet ei pysy siellä töissä, eikö ketää kaupungin ylemmällä taholla kiinnosta tapahtumat laajasalossa.
    Ei ole normaalia että vuoden aikana irtisanottiin/irtisanoutui yhteensä 16 huoltomiestä KUUDESTA HUOLTOMIEHESTÄ!!!!!!!!

    Äänestä

  • NykyinenAsukas kirjoitti:

    siellä nyt tapahtuu, vuonna 2010 Laajasalon Kiinteistöt oy:stä irtisanottiin/irtisanoutui 10 huoltomiestä, ja nyt kuulin että eilen oli irtisanoutunut KAIKKI huoltomiehet sieltä, mikähän siellä mättää että miehet ei pysy siellä töissä, eikö ketää kaupungin ylemmällä taholla kiinnosta tapahtumat laajasalossa.
    Ei ole normaalia että vuoden aikana irtisanottiin/irtisanoutui yhteensä 16 huoltomiestä KUUDESTA HUOLTOMIEHESTÄ!!!!!!!!

    Juuri näin toimii Laajasalon laki ja kiinteistö Oy.

    Äänestä

  • Ei huoltomiehiä hommat kiinnostanut. Tekivät talon vehkeillä ilmeisesti omaa bisnestä työaikana. Myös tilinpitäjä oli kimpassa huoltomiesten kanssa ja laittoi lukuja väärien otsakkeiden alle harhauttaakseen hallitusta.

    Äänestä

Tällä hetkellä ei taida Laajasalon kiinteistöillä olla enää yhtään huoltomiestä! Putiikissa mättää kaikki mahdollinen. Suurimmat syyt löytyvät toivottoman huonosta johtamisesta (lue: toimitusjohtaja, isännöitsijä, huollon esimies).

Kaikki tuntuu olevan rempallaan johonkin suuntaan , eikä asukkaiden kysymyksiin saa edes asiallisia vastauksia. Herrat ja rouvat ne vaan nostaa palkkaa, mutta mistä hyvästä?

Äänestä
  • Laajasalon Kiinteistöyhtiön laiminlyönneistä ja puutteellisesta toiminnasta asuntojen kunnon suhteen voi valittaa suoraan asuntoministeriöön sähköpostitse/tai soittamalla asuntoministerin avustajalle. Toinen paikka on Helsingin kaupungin asuntotuotantotoimiston johtoporras. Nythän kaikki Helsingin kaupungin Kiinteistöyhtiöt ovat menossa yhteen. Kaupunki voi otta pois kiinteistön hoidon kyseiseltä yhtiöltä jos havaitsevat puutteita toiminnassa.
    Jokaisen vuokrattavan asunnon on oltava ASUMISKELPOINEN. Sähköt, ovet ja ikkunat kuuluvat VAIN kiinteistöyhtiön korjausvelvollisuuksiin. Jos joutuu käyttämään ulkopuolisia palveluja niin kiinteistöyhtiö on velvollinen maksamaan suoritetusta työstä . Asunto on oltava asumiskelpoinen vuokralaiselle sitä tarjotessa. Aktivisuutta asukkaalta ! Päättäjille postia !

    Äänestä

  • kokemusta hallinnost kirjoitti:

    Laajasalon Kiinteistöyhtiön laiminlyönneistä ja puutteellisesta toiminnasta asuntojen kunnon suhteen voi valittaa suoraan asuntoministeriöön sähköpostitse/tai soittamalla asuntoministerin avustajalle. Toinen paikka on Helsingin kaupungin asuntotuotantotoimiston johtoporras. Nythän kaikki Helsingin kaupungin Kiinteistöyhtiöt ovat menossa yhteen. Kaupunki voi otta pois kiinteistön hoidon kyseiseltä yhtiöltä jos havaitsevat puutteita toiminnassa.
    Jokaisen vuokrattavan asunnon on oltava ASUMISKELPOINEN. Sähköt, ovet ja ikkunat kuuluvat VAIN kiinteistöyhtiön korjausvelvollisuuksiin. Jos joutuu käyttämään ulkopuolisia palveluja niin kiinteistöyhtiö on velvollinen maksamaan suoritetusta työstä . Asunto on oltava asumiskelpoinen vuokralaiselle sitä tarjotessa. Aktivisuutta asukkaalta ! Päättäjille postia !

    Juuri näin pitää toimia! Mutta kuka "uskaltaa"Alkaa toimia kun takana on H . A .P.eli ylin johto!

    Äänestä

Kiinteistöjen huonosta kunnosta kannattaa kuvia kameralla ja myös filmata tarkkaan kaikki epäkohdat asunnossa päivämäärineen. Valokopiot ilmoitetuista puutteista/vioista on hyvä taltioida. Nämä toimivat todistusaineistona kiinteistöyhtiön toiminnasta . Lisäksi ainakin kaksi ulkopuolista todistajaa jos korjausasioita pitkitetään ja laiminlyödään. Kun asunnoista maksetaan korkeata vuokraa niin vastine eli asunto täytyy olla asianmukaisessa kunnossa.

Äänestä

8,6-2011 oli talo 1,ssä ,luovutustarkastus,miksi 10,6 aamulla ,eisanen kantaa mappeja d rapun kellariin.työntekijä ei kysymykseen,sanoi en kommentoi .1000kg kipsilevyä kellariin.mitä tapahtuu.

Äänestä
  • Ei saa mitään tolkkua sinunkaan kirjoituksestasi. Olette taloyhtiönne ansainneet, ääliöt.

    Äänestä

Osaako joku vastata että onko Reiherintie 9 kellareista ja/tai asunnoista löytynyt hometta? Raput haisee homeelle ja kuulemma olisi pitänyt räjäyttää talot maantasalle jo kauan sitten kun on niin homeisia??

Äänestä
  • Hei,

    tiedustelisin sattuukohan kukaan täällä tietämään mikä kyseisen talon (Reiherintie 9) tilanne mahtaa olla tällä hetkellä? Onkohan talossa sisäilmaongelmaa?

    Kiitokseni jo etukäteen kaikista asiallisista vastauksista!

    Äänestä

on tällä laajasalon kiinteistöllä tosi epäpätevää johtajistoa pitäis monoa perseeseen ja asiansa ja rehelliset tilalle.

Äänestä
  • Turhaa huutoa, jos ei miellytä asua vuokratalossa niin osta omakititalo, niin valitukset ja ongelmat loppuvat.

    Äänestä

  • KETÄ TILALLE......

    Äänestä

  • Kyllä Asia On Näin!

    Äänestä

  • Pillulaitos

    Äänestä

Huolto ja isännöinti toimivat erittäin hyvin. Nopeaa ja ammattitaitoista toimintaa.

Äänestä
  • Hei,

    Tietääkö kukaan mikä tilanne isännöinnin ja asioiden hoidon suhteen nyt, keväällä 2017? (Minua kiinnostaa erityisesti Reiherintie 9:n tilanne.)

    Monet kiitokset jo etukäteen avusta!

    Äänestä

Nimenomaan uusi asukas.. et tiedä mitä täällä on ollut :D nyt on paranemaan päin kun haikunen sai potkut.

Äänestä

Asia on just näin! Ja Kaiken takana on ylin-johto. Eli H . A .P.

Äänestä
  • H.A.P rantautunut nyt Pohjois-Karjalaan

    Äänestä

H.A.P ei ole pohjois-karjalassa vaan seinäjoen tangomarkkinoilla. Tehkää perässä...

Äänestä

1.3 km, suunataan Laajasaloon kantakaupungilta. Hinta jotain parisataa miljoonaa euroa.

Äänestä
  • sitä meinataan alkaa rakentaa - juuri tehdyllä aikeella.
    Sillalla kulkee raitiotievaunu, edestakaisin. Lisäksi voi kesllä ajaa pyörällä tai kävellä.

    Äänestä

  • Nimet esille! Kiusaajia ei saa peitellä tai suojella. Ritva Haikonen oli toimitusjohtajana. Ketkä muut osallistuivat kiusaamiseen ja kirjanpidonvirheisiin?

    Äänestä

Tässä TAAS nähdään mitä tulee kun järjestelmässä kaikki salataan... Mahdollistaa valtaisan henkisen väkivallan, korruption eikä asialle mahda kukaan mitään. Tämäkin ties kuinka kauan toiminut ja jatkunee jossain...

Äänestä

Hyvänen aika, siellähän on väkeä palkkalistoilla kuin entisessä palkkalaskenta- ja tilitoimistossa...

Ja se ainakin on melko varma merkki ettei yli johto tiedä maailmanmenosta mitään eikä vastaa mihinkään saati ota vastuista jos joku Anni Sinnemäki on hallituksen pj... Hirveitä mätäpesiä, 47 000 asuntoa HEKA...

Äänestä
  • Vastuullisten nimet esille. Kaikki veronmaksajien rahoilla toimeenpantu haaskaus ja huono sekä epäasiallinen käytös ja toiminta esille. Kaupungin tehtävä toimintaansa läpinäkyvämmäksi. Epäkelpo johto ja päällikkötason nimet esiin ja vastuuseen. Kankea toiminta paljastettava.

    Äänestä

  • Googlettamalla löytyy vastuullisia ;-)

    Äänestä

Tässä on vain miniesimerkki siitä, millainen olisi Anni Sinnemäen Helsinki.

Äänestä

Helsingin Laajasalossa asuvat ehkä Suomen jämähtäneimmät reliikit eva. Sitä ei voi nähdä, se pitää kokea.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Asun gunillantiellä kirjoitti:

On se mielenkiintoista kun laajasalon kiinteistöllä on ollut tässä lähiaikoina kaikenlaista kärhämää eri osapuolten kanssa. Ensinnäkin yhtiöllä on velkaa 45 miljoonaa euroa ja kaavaillaan otettavaksi 40 miljoonaa euroa lisää velkaa, joten kokonaisvelkamääräksi tulee noin pyöreät 90 miljoonaa euroa. Vuokrat tulevat nousemaan pilviin ainakin mitä ymmärsin kun kuuntelin mitä siellä hallituksessa oikein oli päätetty. Miten on mahdollista, että yhtiöllä on näin paljon velkaa ja vanhimmat velat olivat 69 -vuodelta, joita maksetaan vieläkin tänä päivänä kahdessa sukupolvessa. Rahaa liikkuu kaikkialle ja tilinkirjanpito on sekavaa siellä ei esimerkiksi nähdä jonkun puolen miljoonan siirtoa, että kuka sen on antanut ja mikä se on. Voiko kirjanpito olla noin epäselvää nykypäivänä? En tiedä alkaa kuullostaa hurjalta tälläinen meininki. Muitakin ongelmia on ollut kiinteistöyhtiön kanssa esimerkiksi jos pyydetään sellaisia papereita, mitkä pitää lain mukaan antaa niin niitä saa odottaa puolesta vuodesta vuoteen ja ne saa kirveen kanssa ruinata. Sitten yhtiö antaa uhkauksia, että sinulle annetaan varoitus, jos alat penkomaan meidän asioita. Muutamat ihmiset ovat saaneet varoituksen kun ovat kyselleet vähän epäkohdista. Tämähän on aivan järjettömän tyhmää ja kieroa asukkaita kohtaan. Tietääkseni Suomi on harvinaisen tarkka omasta sananvapaudestaan ja oikeuksista, mutta näköjään yhtiössä sanellaan se mitä halutaan kuulla. Asioihin voisi saada muutoksia, jos useammat ihmiset alkaisivat nostaa meteliä, että näin ei tehdä! Ei pari ihmistä pysty sanella hallitukselle tai kaupungin kiinteistöyhtiöiden edustajille, että tämä on väärin haluan selvennystä. Toivottavasti tulevaisuudessa saadaan vastauksia suoraan kiinteistöyhtiön pomolta, joka jänisti asukkaiden tapaamista. Kai hän pelkäsi, että olisi joutunut vastaamaan sellaiseen mitä ei olisi voinut selittää ken tietää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu