jos on vuokrafirman kirjoilla jossain yrityksessä ja on esim neljän kuukauden koeaika ja sen jälkeen kyseinen yritys päättääkin palkata työntekijän itselleen, niin voiko yritys määrätä uuden koeajan? kyseessähän on kai kaiken järjen mukaan uusi työsuhde??? vai onko olemassa vielä jotain moraalia? kertokaa ihan oikeesti jos tiedätte tai ainakin miten teille on käynyt?
kysymys
millaneiti
2384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
juu koeaika tuli 4kk, vaikka olin ollut 2 vuotta vuokratyöntekijänä firmassa ja sitten vakinaistettiin. Työtehtävät olivat samoja kokoajan. En asiasta viitsinyt narista, koska vakipaikka oli mulle tärkee!
Jos henkilöstöpalvelualan yritys on sopinut asiakkaansa kanssa, että palkattava henkilö voi siirtyä vakituiseen työsuhteeseen ns. vanhana työntekijänä niin sille ei ole estettä. Muussa tapauksessa on palkkaavan yrityksen oma asia haluavatko asettaa vielä koeajan. Kumpaakin tapahtuu ja on varmaan myöskin työntekijän omissa käsissä neuvotella työnantajan kanssa ratkaisu. Periaatteessa on aina kyseessä uusi työsuhde kun työnantaja vaihtuu.