jos on työharjoittelussa/työelämävalmennuksessa 8euroo/16euron ylläpitokorvauksella toisella puolella suomea niin saako veroilmoituksessa laittaa vähennyksiin matkakulut eli kilometrit harjoitteluajalta omalla autolla joutunut kulkea minulta tulisi 12000 km miten on?
työelämävalmennus
8kk
5508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä minä laittaisin vähennyksiin ja selvityksen mukaan. Se on sitten veroviraston asia, miten suhtautuu. Tosin luulen, ettei nuo mene työmatkakuluihin, mutta on siellä muistaakseni joku sellainenkin kohta, kuin vähentyneen veronmaksukyvyn vähennye tai jotain sellaista, jonne voi panna esim. tuloihin nähden ylisuuret terveyskustannukset yms.
Kannattaa vähän kysellä jostain sellaisesta paikasta, josta saa veroneuvontaa.
epäilempä ettei niitä hyväksytä, koska sinä et ole työsuhteessa etkä saa palkkaa. Vaikka sinä teet töitä, niin virallisesti sinä vain nostat yhteiskunnan tukia.
Työharjoittelussa olevaa verotetaan aivan samalla tavoin kuin kotonakin olevaa työtöntä, sillä heille ei tule tulonhankkimisvähennyksiä ja sen vuoksi verotus on kovempaa kuin samaa palkkaa saavalla.
nimenomaa ylläpito korvaus, tällä tulee siis maksaa työstä aiheutuva kulu, jos kulu on suurempi tai enemmän kuin kahdeksan euroa tulee jutella asiasta sosiaalitoimistossa ennen "työn" vastaanottoa tai mahdollisesti sen kuukauden aikana jolloin huomaa asian näin olevan.
tällä hetkellä, jos olet kuvaamasi kaltaisessa tilanteessa et saa ansiotuloja, vaan työttömyydestäsi aiheutuvaa korvausta. ansiotuloverotusta sovelletaan työssä olevaan henkilöön. kiitos filatov.
Jos tulo lasketaan Kela-korvaukseksi tai työttömyyskorvauksekai, niin olet heikoilla. Jos lasketaan palkaksi, niin vähennys onnistuu normaalisti. Vähennystä ei voi ttietystikään saada maksettuja veroja enempää.
Kilometrit korvataan vain työpaikan ja kodin väliltä, ei esim. ykkös- ja kakkosasunnon välisiä kilometrejä.