Elikkäs mulla on ongelmia mihin sijoitan mun ne LP levyt, joila en tee oikeestaan yhtään mitään, mä olen hevari ja mua ärsyttää nuo Disco levyt. Tuli joskus 80 luvulla niitä hankittua ja myöskin 90 luvulla, kun olin aviossa niin exäni tahtoi kuunnella muutakin musikkia, kuin heavyä.
Divarit varmaan ottasivat....
Divarit varmaan ottasivat....
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikenlaisia kokoelmia ei saa oikein mihinkään kaupaksi. Divaritkin ovat niitä kohtaan hieman kireitä, niiden kanssa voit tietty koittaa kirpparia - ja tämä ei siis mitenkään alentavasti levyjäsi kohtaan todettuna!
Jos taas kokoelmissa on puhtaasti jonkun artistin tai bändin
levyjä, niitä taasen voitkin yrittää kaupata vaikka divareille.
Sitten on esim. keltainen pörssi mihin voisit laittaa ilmoituksen ja sanaa sopivasti kulkemaan, että olisi sitä ja tuota levyä tarjolla - ja älä hinnoittele levyjä aivan mahdottomiin, aina paremmin saat pois käsistäsi.
Voihan olla niinkin, että jos tännekin kerrot, mitä löytyy, niin joku asianharrastaja saattaa löytää levyistäsi juuri sen kaipaamansa levyn ja pääset ehkä tätäkin kautta yrittämään levyjen "hävittämistä" nurkistasi.
Toivottavasti sulla on onnea levyjen suhteen vielä!
Kiitos, muutossa pitää aina olla varovainen ettei ne mee rikki, mutta onneksi mä muutan ehkä 1-3 kertaa/10v. Niinpä keltainen pörssi voisi olla se tai joku sellanen. Ei niitä levyjä ole jäljellä kuin n. 300 kpl, onneksi niissä on sellasia joita aion pitää loppu elämän, suurinosa kuitenkin on sellasia joista voisin jo luopua. Kokoelmia ja ihan bändien albumia kyllä löytyy.
Niinkuin sanoit "toivottavasti on onnea levyjen suhteen"
ei kuitenkaan kantsi heittää pois mä sain myytyä kirppiksellä kaikki vanhat levyni keräilijät kiertelee kattelemassa
Nämä kaksi 80-luvun "kaksi yhden hinnalla" kokoelmaa löytyvät varmasti joka ikiseltä kirpparilta suomen maassa. Varmaan kaikkien aikojen eniten myytyjä kokoelmia...
(Olen muuten omistanut joskus C-kasettina jälkimmäisen.)
Nyt kun olen kysellyt muiltakin, niin mulle on sanottu, että älä ihmeessä myy sun nuorta-aikaa; mä olen nyt ihan ulalla ilman antenneja.
Mulla on myös Double love levytkin hyllyssä.
Sotkenpa minäkin sinun mieltäsi sanomalla, että älä ihmeessä myy vanhoja äänitteitäsi. Rahallisesti siinä ei voita mitään jos myy ne eurolla kappale, mutta muutaman vuoden päästä selatessasi vanhoja vinyyleitä/kasetteja voi olla, että yllätyt kuitenkin iloisesti ja hevarisydän sulaa disconytkeen tahtiin ;-)
Totta puhuen mulla on kaikki vanhat vinyylit nykyään paraatipaikalla olohuoneessa ja kasetitkin omassa laatikostossaan. Ja paljon on mullakin levyjä joita en kuuntele, mutta en niitä poiskaan tohdi antaa.