Evrako syyllinen voimakkaisiin kipuihin?

Olen käyttänyt Evra-laastaria kohta kaksi vuotta ja noin vuoden olen kärsinyt ripulista, nivelkivuista, päänsärystä, huimauksesta ja kasvojen toispuoleisesta tunnottomuudesta. Minut on tutkittu kohta läpikotaisin ja useaan kertaan. On tutkittu ruokamyrkytykset, sukupuolitaudit, nivelreuma, keliakia, laktoosi-intoleranssi, pogostan-tauti ja seuraavina vuorossa vatsalaukun ultra sekä paksusuolen tähystys. Mistään kokeesta ei ole löytynyt mitään selitystä oireilleni.

Haluan sanoa epäselvyyksien välttämiseksi, että kyse ei ole luulosairaudesta, vaan minussa on oikeasti jotakin vikaa. Välillä päässä humisee niin kovaa, että tuntuu, että kohta verisuoni katkeaa päästäni. Verenpaineeni on täysin normaali. Toista polvea jomottaa samaan tyyliin.

Vasta viime aikoina olen alkanut epäillä kaikkien oireideni johtuvan evrasta. Kun luin evran tuoteselosteen, löysin lähes kaikki oireeni evran mahdollisesti aiheuttavien haittavaikutusten joukosta. Olen epäilyjeni kanssa yksin, sillä lääkäri ei myönnä, että oireeni voivat johtua evrasta, vaan olen laukannut viime viikkoina tutkimuksissa lähes päivittäin. Tutkimusruljanssi alkoi jo tammikuussa, kun niveleni kipeytyivät niin, että kahvikupin pitäminen kädessä oli mahdotonta ja käveleminen kivuliasta.

Nivelkipujeni lisäksi minua on vaivannut voimakas ripuli, joka käytännössä valvotti minua viikon. Vaikken syönyt mitään puoleen vuorokauteen, heräsin yöllä siihen, että on kiire vessaan. Vessassa saattoi sitten kulua useitakin tunteja yhteen menoon. Nyt ripuli on rauhoittunut, että saan yöt nukkua, vaikka ripulia on edelleen.

Vasta viikko sitten päätin lopettaa evran käytön ja ainakin pään humina on loppunut ja ripulointi vähentynyt. Aion varmuuden vuoksi käydä ultrassa ja tähystyksessä, vaikken usko sieltä mitään löytyvän.

Onko kenelläkään ollut samanlaisia kokemuksia. Toivon toisaalta, ettei kukaan ole joutunut kestämään tällaista, mutta toisaalta olisi hyvä tietää, voiko evra todella aiheuttaa tällaista. Tämä on sinänsä harmillista, että olin pitkään siinä käsityksessä, että evra on ainoa hormonaalinen ehkäisykeino, joka sopii minulle. Pillereiden aiheuttamia mielialanvaihteluita ja hiivatulehduksia evrasta ei ole tullut, mutta ilmeisesti jotakin paljon pahempaa.
2336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

voi hyvin johtua evrasta. itse jouduin lopettamaan evran käytyn kun alkoi tulla kystia munasarjoihin ja välivuotoja kahden vuoden käytön jälkeen. nyt ei ol läytynyt mitään ehkäisyä kun evra sai mun kropan niin sekaisin että kaikista tulee jotain ongelmia. mun suositukseni on et lopeta se evra ja kato pari kk meneekö oireet ohi. keskustele asiasta kuitenkin ensin lääkärin kanssa.

Äänestä

ensimmäinen kuukausi kun evran aloitin tiputtelin koko kuukauden...menin neuvolaankin ajattelin vaihtaa ehkäsyä ku luulin et on liia vähä hormooneja evras mulle.mut jaksoin toisen kuukauden evraa viel käyttää tiputtelu loppu ja pysyy laastari nätisti pakaras..ei mitään oireita olen tyytyväinen.helppo ehkäsy ei tartte pillereitä popsia joka päivä.erittäin tyytyväinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen vm-1976 kirjoitti:

Olen käyttänyt Evra-laastaria kohta kaksi vuotta ja noin vuoden olen kärsinyt ripulista, nivelkivuista, päänsärystä, huimauksesta ja kasvojen toispuoleisesta tunnottomuudesta. Minut on tutkittu kohta läpikotaisin ja useaan kertaan. On tutkittu ruokamyrkytykset, sukupuolitaudit, nivelreuma, keliakia, laktoosi-intoleranssi, pogostan-tauti ja seuraavina vuorossa vatsalaukun ultra sekä paksusuolen tähystys. Mistään kokeesta ei ole löytynyt mitään selitystä oireilleni.

Haluan sanoa epäselvyyksien välttämiseksi, että kyse ei ole luulosairaudesta, vaan minussa on oikeasti jotakin vikaa. Välillä päässä humisee niin kovaa, että tuntuu, että kohta verisuoni katkeaa päästäni. Verenpaineeni on täysin normaali. Toista polvea jomottaa samaan tyyliin.

Vasta viime aikoina olen alkanut epäillä kaikkien oireideni johtuvan evrasta. Kun luin evran tuoteselosteen, löysin lähes kaikki oireeni evran mahdollisesti aiheuttavien haittavaikutusten joukosta. Olen epäilyjeni kanssa yksin, sillä lääkäri ei myönnä, että oireeni voivat johtua evrasta, vaan olen laukannut viime viikkoina tutkimuksissa lähes päivittäin. Tutkimusruljanssi alkoi jo tammikuussa, kun niveleni kipeytyivät niin, että kahvikupin pitäminen kädessä oli mahdotonta ja käveleminen kivuliasta.

Nivelkipujeni lisäksi minua on vaivannut voimakas ripuli, joka käytännössä valvotti minua viikon. Vaikken syönyt mitään puoleen vuorokauteen, heräsin yöllä siihen, että on kiire vessaan. Vessassa saattoi sitten kulua useitakin tunteja yhteen menoon. Nyt ripuli on rauhoittunut, että saan yöt nukkua, vaikka ripulia on edelleen.

Vasta viikko sitten päätin lopettaa evran käytön ja ainakin pään humina on loppunut ja ripulointi vähentynyt. Aion varmuuden vuoksi käydä ultrassa ja tähystyksessä, vaikken usko sieltä mitään löytyvän.

Onko kenelläkään ollut samanlaisia kokemuksia. Toivon toisaalta, ettei kukaan ole joutunut kestämään tällaista, mutta toisaalta olisi hyvä tietää, voiko evra todella aiheuttaa tällaista. Tämä on sinänsä harmillista, että olin pitkään siinä käsityksessä, että evra on ainoa hormonaalinen ehkäisykeino, joka sopii minulle. Pillereiden aiheuttamia mielialanvaihteluita ja hiivatulehduksia evrasta ei ole tullut, mutta ilmeisesti jotakin paljon pahempaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu