2.11.06 kuoli vanhin poikani. Minulla on sitten 2 poikaa vielä jäljellä. viime keskiviikkona oli siunaus, ja menin arkulle katsimaan, oliko se varmasti poikani, se oli mulle tärkeätä.
Nyt olen sisältä ihan tyhjä. Ja pidän tätä elämäni käännekohtana, tosin en tiedä toivunko tästä tilastani, ja kauanko se vie, että jaksaisi edes tiskata.
Kertokaa minulle jos jotain tiedätte,tai onko keltään kuollut laosi?
poikani kuolema
6
2803
Vastaukset 6
- kuolema..
Otan osaa suruusi.
http://911inmemoriam.blogspot.com - Outilinnea
Kysy hiljaisuudelta surusi määrää,
kysy vielä sittenkin kun olet kyselemiseen kyllästynyt.
Se kyllä vastaa -
joskus viikkojen-
joskus vuosien-
joskus vuosikymmenien päästä.
Tämä oli tyttäreni muistokirjoitus.
Tapauksesta on jo 4 vuotta..
suru ei unohdu mutta muuttuu kauniiksi muistoiksi.
Voimia Sinulle ! - adina(se jonka oikea nimi o...
hmm, minulta ei ole kuollut poika, minun äidiltäni on joten veli siis... se oli hirveää, olin silloin n.6v ja kyllä siitä toipuu vaikka välillä ei jaksa elää :')
- On niin suur
Tuska, jota kukaan ei tahtoisi omalla kohdallaan
kokea ! Sen vuoksi pyydä apua läheisiltäsi, niiltäkin joita et ole tavannut viimeaikoina.
Jos ihminen sanoo " Otan osaa " ota se vastaan
ainakin aluksi ihan kuin se tulisi hänen
sydämestään.
joidenkin päivien, viikkojen kuukausien ja vuosien jälkeen
huomaat keneltä ne tuli todella sielusta.
Surutyö on hirvittävää ja hirvittää sanoa
sinulle, että se on kestettävä.Ja vaikka nyt tuntuu
mahdottomalta ajatella, niin mahdottomastakin selviää. Unohtaa ei voi koskaan. Siunausta - Wen
Oman lapsen kuolema on vaikein asia elämässä, mistä meidän tulee jotenkin selviytyä. Jotkut eivät selviydy koskaan. Suru on aina sydämessä. Miten muut pojat jaksavat? Onko sinulla voimia huomioida heidän surunsa? Hakeudu keskustelemaan johonkin sururyhmään oman jaksamisesi vuoksi. Puhuminen helpottaa.
- Tuittu\
Otan osaa suruusi.
Minun itseni kohdalla ollut melkein sama tilanne.
Elämäni varrella on tapahtunut rankkoja asioita. Minun perheessäni on ilmennyt paljon sairauksia jotka ovat murtaneet minut moneen otteeseen. Veljelläni on todettu kolme kertaa syöpä viimeisen 5 vuoden aikana, äidilläni on huomattu sydänvika ja pääverisuonen pullistuma jotka ovat väsyttäneet äitiä,minua ja perheenjäseniäni paljon. Äidillä on ollut nuorena aivoverenvuoto,joten minulla on kohtuulliset vaara saada sama parikymppisenä niin kuin äitini sai. mutta sitä en stressaa enkä aiokaan stressata.
Tuntuu vain että perheemme luhistuu vielä jonain päivänä niin pahasti että ei tilannetta pysty korjaamaan. Äidin tilasta kuulimme pari viikkoa sitten. Viikot ovat menneet jotenkin ohi, en ole tehnyt oikeastaan mitään, tuntuu että elämä olisi jotenkin pienellä katkolla. Äidin tilasta ei tiedetä miten tulee käymään, veljen tila on myös pikkuisen epävarma uusiutuuko syöpä taas uudestaan.. tuntuu että perhettämme koetellaan koko ajan uusilla sairauksilla.
Sinä joka olet menettänyt poikasi, en voi uskoakaan kuinka tuskallista sinulla on tällä hetkellä. Täytyy vaan yrittää jaksaa ja jatkaa elämää, vaikka se niin hullulta tällä hetkellä kuulostaakaan.
Itse jankutan tätä itselleni, ja osaksi se myös auttaa.
Elämä jatkuu, muistetaan hyvät ja huonot muistot rakkaasta, niin rakas ihminen on aina mukana minne meneekään, hän ei koskaan kuole.
Jaksamista sinnepäin :)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202452Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401622Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk81749Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71718