Ostimme tyttärelle vajaa kuukausi sitten tämän syksyn mallia olevat tennarityyppiset talvikengät.Nyt eilen koulusta tultua hän näytti kenkiään ja toisesta kengästä ulkopuolelta kantapäästä on liimaukset lähtenyt irti ja kangas irronnut/purkautunut.Mikähän mahtaa olla kohtuu aika minkä kenkien pitäisi kestää? Koulumatkaa on yli kilometri ja ymmärrän sen että kun välillä on pakkasta ja väliin sataa vettä ja on kuraa kengät joutuu tosi koville mutta kuitenkin.Eivät ole ensimmäiset kengät jotka suutariin pääsee.Sen jälkeen ne kyllä kestävätkin.Täysin kotimaisia kenkiähän on vaikea löytää, kuomat taitavat olla ja niitä on meillä pidetty vanhimmasta nuorempaan ja rikki eivät ole menneet.Mutta nämä yläasteikäsille suunnatut kengät taivavat olla vaan pieneen hipsutteluun ja esittelyyn, kävelyä ne eivät näköjään kestä.Aion myös käydä kaupassa mainitsemassa asiasta.
nuoren kengät
äippä
71484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suomalaiset kengät eivät mitään takaa. Mm. materiaalissa säästetään niin, että korkokenkien rautatuki korvataan pahvisella, joka aiheuttaa pohjan murtumisen. Jos hyvät kengät haluaa, niin pitää syynätä tarkkaan kaikki saumat ja materiaalit. Nämä nahkajäljitelmät eivät kestä pakkasta ja kosteassa kelissä liima/kangas-kengät yleensä ovat turha ostos.
Mikä on tennarityyppinen talvikenkä? Tennari = kangaskenkä, jossa kumipohja. Suomen oloihin sopii ennemmin ulkoiluun tarkoitettu kenkä, kunnon kumipohja sekä päällinen nahkaa, mokkaa tai goretexiä. Pitäisitkö itse niitä kenkiä pakkasella? Miten raaskit laittaa lapsen ulos liukkaissa muovipohjalittanoissa? Totta kyllä, että kenkien pitäisi kestää pitempään kuin kuukauden, mutta niissä oloissa, johon tarkoitettu.
Tennari tyyppiset kengät on juuri niitä joissa on kangaspäällinen, varret ja nauhat ja myös lämmin karvavuori ja tarkoitettu ja keksitty nuorille nimenomaan koska kuten jotkut kaverit myös meidän nuori kulkisi koko talven lenkkareissa.Hyvä kompromissi ratkaisu.(jos vaan kestäisivät)
Niin meilläkin.Kaupat ovat taynnä näitä tennari-kenkiä:eri värejä, eri pituisia varsia ja nauhoja,on kallinpia ja halvempia.Lie tuo hintakaan tae siitä että kenkä kestää suomen olosuhteita.Meillä 14v.tytön kanssa on jokavuotinen kiista siitä millaset talvikengät ostetaan.Minähän pukisin tytön goreteksin ym. kenkiin mutta ei tule kuulonkaan enää joten tänä vuonna nämä "talvi tennarit oli kiva homma"
kyllä laatumerkit kestää kauemmin esim. mun pumat kesäkengät on hajos nyt vasta ja kestivät 4 vuotta ahkeran käytön sama cat merkkiset talvikengät ovat kestäneet yhtä kauan
Itellä ainaki kahen kilometrin koulumatka ja pärjäsin koko talven tennarityyppisillä mokkakengillä. Oli tosi lämpimät lumberjackit, sisällä karvaa ja kesti monta kuukautta. Hyvän näkösetki vielä just nuorekkaat ja merkkikengät ;) hintaaha niillä oli jossai 70 paikkeilla mut kyllä niillä pärjäs.
Mistä löytää talvitennareita nuorille? Merkki olisi puma, nike tai adidas. Myös björn borg käy :)