Ne jotka kaipaa kokemuksia siitä, voin kirjoittaa.
Ostin Zen V +.
hp_guru
171408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olisit ostanut iPodin !!!
Olisi kannattanut katsella vähän testejä. Esim. Uusimmassa TM:ssä Creative hävisi surkeasti tämänkin testin voittajalle, eli tietysti iPod Nanolle...
Miten hävitään surkeasti?
Tosiasiassa kyseessä on taas toimittaja joka itse käyttää podia, joten hänellä, kuten suurella osalla podi-käyttäjistä, on tarve tukea omaa valintaa. Nyt se vain päätyi lehteen.
Omasta mielestä kapean voiton perusteet olivat melkoisen ohuet, sekä täysin vastaaan omaa käsitystäni mitä minä haluan soittimelta.
Ipod on massakuluttajille. Se on ihan hieno, mutta äänenlaadullisesti on monia parempia vehkeitä. Tekniikanmaailma on tekniikanmaailma, luottaisin enemmän esim. hifilehteen ynnä muihin vastaavanlaisiin lehtiin.
"...luottaisin enemmän esim. hifilehteen ynnä muihin vastaavanlaisiin lehtiin."
Hifilehti on hehkuttanut iPodia useaan otteeseen. Esim 6-7/2005 iPod voitti flashsoittimien ja pienten kovalevyisten soittimien sarjan. Suurissa soittimissa iPod tuli toiseksi (Sony voitti). Testissä kehuttiin erityisesti iPodien äänenlaatua. iPodeissa on siis tosiaan ihan testatusti erinomainen ääni ja sen on todennut edellisen kirjoittajan mielestä erittäin luotettava Hifilehti ;)
iPod on menestynyt yleensäkin loistavasti vertailuissa ja usein vielä voittanut. "Asiantuntijat" yrittävät täällä jostain ihmeen syystä väittää ihan muuta ja testi ei voi olla oikeassa, jos iPod menestyy. On se vaan vaikea myöntää ;)
Tänä vuonna Hifi-lehti on mennyt pahasti väärille linjoille. Alan vakituiset seuraajat ovat kyllästyneet keskivertomassojen nuoleskeluun. Alla Hifi-lehden keskusteluja.
http://www.hifilehti.fi/keskustelu/tm.asp?m=98916
Äänenlaadussa ipod ei ole koskaan voittanut iAudiot aeikä iRiveriä. Muuta on turha väittää.
"Äänenlaadussa ipod ei ole koskaan voittanut iAudiot aeikä iRiveriä."
Ei pidä paikkaansa. Esim. Hifilehti 6-7/2005 vertailussa oli mukana kaksi iAudiota. Molempien äänenlaatu todettiin "tyydyttäväksi" ja laatu oli huonompi kuin yhdessäkään mukana olleessa iPodissa.
Hassua, paria viestiä aiemmin Hifilehti oli vielä luotettava alan lehti, mutta iPodin voiton myötä se muuttui yht'äkkiä lehdeksi, joka on "mennyt pahasti väärille linjoille". :D :D
Ilmeisesti ainoastaan ne testit, joissa iAudio tai iRiver pärjää, ovat palstan "asiantuntijoiden" mukaan luotettavia :)
Kyllä iPod on kaukana mistää nhifistä. Ero on kuin yöllä ja päivällä. Jos jotain muuta väität, niin et tiedä mistä puhut.
Tarkoittaako tämä sitä että Muvo on tästä lähtien paska ? :D
Jep, SHOOT! Minä haluan ilomielin kuulla kokemuksiasi ko. soittimesta ennekuin törmään kauppaan sitä hakemaan. Olin jo päättänyt, mutta anna tulla :)
Siis uskomaton laite. Aivan mahtavan loistava. Siis ostin tämän hintaan 129 ja yllätyin. Halpa ja samalla yllättävän hyvä. Näyttö on aivan uskomattoman laadukas. Videot toistaa hienosti, ja videot näkyy erittäin loistavasti, vaikkakin näyttö onkin pieni. Olisiko muistaakseni 1.5 tai jopa 1.2 tuumaa? Mut kuitenkin aika hyvästä ja laadukkaasta näytöstä on kysymys.
Paketissa tuli LOISTAVAT lisävarusteet:
*Kaulanauha
*USB kaapeli
*Joku kaapeli, jolla voi tallentaa vaikkapa Radion musiikin soittimeen..Käytännöllinen juttu ja ominaisuus, varsinkin kun haluaa tallentaa ohjelmia radiosta.
*AIVAN MAHTAVA SUOJAKOTELO!!
*Ja ns. "roskakuulokkeet" --> Meni mulla pölyyntymään
Kaapelit ovat armottoman lyhyet = SÄÄSTÖ Olisikohan yksi kaapeli jotain 20 cm. Mutta mulle se on ihan sama, koska minulla on kannettava, ja siinä usb-liitäntä on aivan lähellä. Kaapelit voi toki ostaa erikseen pisimpinä. Siis kaupasta, näiden säästökaapeleiden tilalle.
Äänenlaatu tässä ON HYVÄ. Syy miksei ERINOMAINEN on se, että vanhan MuVo V200:n äänenlaatu oli parempaa. MM. siinä, että "äänimaailma" oli elävämpi ja bassot oli muhkeammat. MUTTA en sano, että Zen V :n äänenlaatu olisi ihan huono, ei ja ei. Minusta se on HYVÄ, mutta MuVo V200:n äänenlaatu oli himpun verran parempi. Siksi annoin äänenlaadulle 9.
Mutta tässä on niin jumalattoman paljon ominaisuuksia, ja lisäksi niin monet ovat käytännöllisetkin. Joukosta toki löytyy siis aivan turhiakin ominaisuuksia.
*= En luettele kaikkia ominaisuuksia..
HYÖDYLLISET OMINAISUUDET:*
DJ-valikossa on erittäin hyvät Soitetuimmat TOP20, Vähiten kuunnelluimmat TOP20 ja päivän albumi. Nämä kaikki on jumalattoman loistavat ominaisuudet. Päivän albumi tarkoittaa sitä, että napin painalluksella soitin valitsee satunnaisen albumin, jota se soittaa.
Soittolistat on erittäin kätevät
Näyttö sammuu kun sitä ei tarvita (Säästää paristonkestossa)
KOKO MUSIIKKI KIRJASTOA voi selata milloin vain
Musiikkia voi etsiä soittimesta Artistin, Albumin tai vaikka Tyylin mukaan.
Voit katsella valokuvia, ja samalla kuunnella musiikkia...(jatkuisi)
Vähiten kiinnostavat ominaisuudet:
Kalenteri
Kello ja PVM
Organisaattori
Tää on suorastaan aivan uskomattoman mahtava laite. Akku latautuu melkein 4:ssä tunnissa ja kestää n. 15 tuntia. Jotkut mittasivat jopa 20 tunnin toistoajan.
Kokeilkaa tätä, tämä on ihan varmasti ostamisen arvoinen ja te ihan varmasti tulette pitämään tästä. Tässä on radio ja tällä voi katsella vaikka elokuvia, valokuvia tai vaikkapa musiikkivideoita! Niin ja tämä on yllättävän pieni, mutta myös istuu yllättävän hyvin kädessä.
no olen tässä ajatellu Creative ZEN V :n ja ZEN MicroPhoton jommankumman ostoa. onko sulla mitään sanomista tuolle microphotolle V :aan verrattuna?
Zen V on hiukan luottokorttia isompi. Se myös istuu yllättävän hyvin käteen ja on aika kevyt. Zen Photosta ei minulla ole kokemuksia, mutta voin sanoa näin ulkomuistista, että Zen Photossa on isompi kapasiteetti eli muistaakseni 30 gigaan asti. Ja siinä ei muistaakseni ole videotoistoa. Riippuu nyt minkä verran musiikkia/kuvia sinulla on ja haluatko kuunnella Radiota tai katsella videoita.
Minun Gigan soitin on jo täynnä musiikkia, ja siinä onkin 216 biisiä. Aivan riittävä määrä minulle. Huomataan, että minulla on paljon yli 6 minuutin biisejä. Pisin taisi olla joku 15 minuutin teknobiisi. Zen V soittimissa pystyy myös katselee kuinka paljon on soitettu tiettyä biisiä. Minulla suosituinta biisiä on kuunneltu n. 26 kertaa.
ja olet sitä mieltä että MicroPhoton 4Gb ei ole minkäänlaista radiota? kyllä siinä on sellainen mutta sen äänenlaadustaki on kyse.
Selitin huonosti, tai ymmärsit väärin minua. Creativen radioiden laatu ei ole kummoinen. Kuuluvat suht. hyvin isoissa kaupungeissa, mutta jo syrjemmällä pätkivät tai eivät kuulu ollenkaan. Radiota kuunnellessa bassoja ei ole, vaikka olisi millaisista kuulokkeista kyse.
ostin tuon ZEN V 2GB soittimen nii siinä mainostetaa että siihen mahtuisi 1000 kappaletta musiikkia minä sain mahtumaan sellaset 400 vähä rapiat??? miten on mahdollista????
Minulla mahtui rapeat 203 biisiä ja vieläkin on tilaa jokseenkin verran. Se mitä pakkauksessa lukee, on täyttä harhaa. Koska se biisimäärä saadaan huonolla äänenlaadulla pakattuna. 64 kbps wma/4 Min per. biisi. Jokainenhan käyttää väh. 128 kbps laadun kuunteluun, eikä biisit välttämättä ole 4 minuutin pituiset, vaan esim. mulla pisin biisi taitaa olla 10 minuutin maissa..