Emorock?

Oon kuullu mm. Deep Insightin musiikkia kutsuttavan ns. "emorock":iksi, mitäköhän se mahtaa tarkottaa?
6692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuota emorock on jonkinmoinen uusi tai uudehko tyylisuunta tuolta kaukaa amerikanmaalta. Itse en ole pahemmin moiseen tyylisuuntaan tutustunut, mutta hieman olen jotain yrittänyt mielenkiinnon takia kuulla. Emo itsestään kuulostaa aikalailla uudestaan keksityltä grungelta johon on sävyn vuoksi lisätty punkimpaa rätinää ja mustempaa vaatetusta..

Äänestä
  • "emo" genrellä tarkoitetaan esimerkiksi mustaksi lakattuja kynsiä yms. pelleilyä ja ranteiden viiltelyä ja vastaavaa 12wee muka-vanhojen teinien "ah, olen niin herkkä, miksi kukaan ei rakasta minua?"

    ja tsekatkaas tästä vielä video, mitä on olla emo: http://www.youtube.com/watch?v=RHTAT_UPm18

    Äänestä

  • .,.,. kirjoitti:

    "emo" genrellä tarkoitetaan esimerkiksi mustaksi lakattuja kynsiä yms. pelleilyä ja ranteiden viiltelyä ja vastaavaa 12wee muka-vanhojen teinien "ah, olen niin herkkä, miksi kukaan ei rakasta minua?"

    ja tsekatkaas tästä vielä video, mitä on olla emo: http://www.youtube.com/watch?v=RHTAT_UPm18

    ehkä ei kuitenkaa noin
    emo rock on vaan lyhenne emotional rock sanasta,tyylisuunta näyttää olevan muuten muodissa täl hetkel!!!!!!!!!11111111111

    Äänestä

emorock on synonyymi paskalle. kaikki nää panic! at the discot ja muut

Äänestä
  • Emo rock on lähinnä viittaus punkista vaikutuksia saaneeseen hardrockiin tai rock-musiikkiin pelkästään. let down tsekkaa vanhempia "emo" bändejä.. Jotkut on hemmetin hyviä ja taitavia. :)Paskalle löytyy synonyymit muualta..

    Äänestä

  • Flutteri kirjoitti:

    Emo rock on lähinnä viittaus punkista vaikutuksia saaneeseen hardrockiin tai rock-musiikkiin pelkästään. let down tsekkaa vanhempia "emo" bändejä.. Jotkut on hemmetin hyviä ja taitavia. :)Paskalle löytyy synonyymit muualta..

    hehee. flutteri puhuu asiaa. emo ilmiö oli amerikassa pari vuotta sitten ja suomi tulee vähän jäljessä palestiinahuiveineen ja pillifarkkuineen.

    mut nii. emt. kyse on vaa musiikista. musta sen pitäis olla tärkeintä eikä tyylin. nojoo, jokanen omalla tavallaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalastaja kirjoitti:

Oon kuullu mm. Deep Insightin musiikkia kutsuttavan ns. "emorock":iksi, mitäköhän se mahtaa tarkottaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu