http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6168752.stm
Israelissa on vuotanut julkisuuteen vuosia salassa pidetty raportti. Siitä ilmoitti israelilainen ihmisoikeusjärjestö Peace Now.
Raportin mukaan 40% Israelin nk siirtokunnista asuvat "käytännössä palestiinalaisilta yksityishenkilöiltä varastetuilla mailla".
Nämä rosvoamiset ovat sekä Israelin omien lakien että Geneven kansainvälisten sopimusten vastaisia.
Raporttia on pidetty salassa koska sen on oletettu "vahingoittavan Israelin kansainvälistä mainetta".
Turha pelko. Israel on vuosia ollut maineennsa menettänyt rosvo ja häirikkövaltio.
Israelissa on vuotanut julkisuuteen vuosia salassa pidetty raportti. Siitä ilmoitti israelilainen ihmisoikeusjärjestö Peace Now.
Raportin mukaan 40% Israelin nk siirtokunnista asuvat "käytännössä palestiinalaisilta yksityishenkilöiltä varastetuilla mailla".
Nämä rosvoamiset ovat sekä Israelin omien lakien että Geneven kansainvälisten sopimusten vastaisia.
Raporttia on pidetty salassa koska sen on oletettu "vahingoittavan Israelin kansainvälistä mainetta".
Turha pelko. Israel on vuosia ollut maineennsa menettänyt rosvo ja häirikkövaltio.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Israelille joutuivatkaan?
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=2&ag=10&t=&a=1027
"Uutta sotaa (1967) edelsi puolin ja toisin jännittynyt tilanne. Sarja Egyptin saarto- ja joukkojensiirtotoimia, jotka Israel koki uhkaaviksi, sai sen tekemään sotilaallisen aloitteen.
Muiden arabimaiden avusta huolimatta Israel löi ällistyttävällä vauhdilla Egyptin, Syyrian ja Jordanian miesluvultaan moninkertaiset armeijat miehittäen Jordanin länsirannan, Siinain, Gazan ja Golanin."
Ei kannattaisi lähteä hyökkäilemään ilman järkevää suunnitelmaa.
PS. Samalla vaivalla voisit vaatia Karjalaa takaisin. Se koskettaisi meitä suomalaisia varmasti syvemmin.
mainittakoon, että on aina jokseenkin huvittavaa puhua "palestiinalaisista" sorron kohteena, kun Israelilaisetkin ovat palestiinalaisia.
Ei ole palestiinan valtiota, on vain palestiinan alue jolla Israelkin sijaitsee.
Se on hiukan sama asia, kuin "afrikkalaiset vastaan Kenia".
kaikkien mielessä, että Israel on Jumalan omaisuuskansa, on ihmiset sitten mitä mieltä tahansa, se ei muuta kuitenkaan asiaa. Jumala on kaikkia ihmisiä voimakkaampi. Tämän kaiken voi lukea Raamatusta, alkaen Vanhasta testamentista Uuteen testamenttiin. Siunausta sinulle, rohkeudestasi. Kuuntelen muuten parhaillaan suoraan ohjelmaa Israelista: www.wstw.fm, ja sieltä paina edelleen kohdasta: listen (vasemmalla yläreunassa) ja vielä sieltä edelleen numerosta: 46 ja tulet yllättymään. Toivotan hyviä kuunteluhetkiä... (Ps. Jos ohjelma joskus menee poikki, aloita alusta, tuleehan se kuitenkin niin kaukaa ja on suosittu. Voiko paljon riemullisempaa kuultavaa olla! Siunausta elämääsi!
Lapsonen, Israel-nimistä valtiota ei ollut olemassakaan ennen kasaari-juutalaisten invaasiota Palestiinaan. Sinun pitäisi lukea historiaa pidemmältä ajalta kuin ennen vuotta 1967, että voisit ymmärtää. Lue myös kasaareista.
Älä sotke näitä julmureita Raamatussa mainittuun Israelin (Iisak) kansaan, joka on aivan eri asia kuin valtio nimeltä Israel.
Tiesit kai, että siionistien (kasaari-juutalaiset) kongressi valitsi vuonna 1906 kasaarien uuden kotimaan Palestiinan ja Argentiinan väliltä. Olisi mielenkiintoista tietää, mitä olisi tapahtunut Argentiinalle ja argentiinalaisille, jos nämä syöpäläiset olisivat perustaneet "luvatun maansa" Argentiinaan. Arvaan, että aika huonosti.
"1904
Fourth Zionist Congress decided to establish a national home for Jews in Argentina.
1906
The Zionist congress decided the Jewish homeland should be Palestine."
http://www.cyberus.ca/~baker/pal_hist.htm
http://www.kaapeli.fi/akys/linkit_palestiina.html
Ruotsalainen avustustyöntekijä äärijuutalaisten kynsissä. "We killed Jesus, we'll kill you too!"
http://electronicintifada.net/v2/article6078.shtml
>>Lapsonen, Israel-nimistä valtiota ei ollut olemassakaan ennen kasaari-juutalaisten invaasiota Palestiinaan. Sinun pitäisi lukea historiaa pidemmältä ajalta kuin ennen vuotta 1967, että voisit ymmärtää. Lue myös kasaareista. >Älä sotke näitä julmureita Raamatussa mainittuun Israelin (Iisak) kansaan, joka on aivan eri asia kuin valtio nimeltä Israel.>Tiesit kai, että siionistien (kasaari-juutalaiset) kongressi valitsi vuonna 1906 kasaarien uuden kotimaan Palestiinan ja Argentiinan väliltä. Olisi mielenkiintoista tietää, mitä olisi tapahtunut Argentiinalle ja argentiinalaisille, jos nämä syöpäläiset olisivat perustaneet "luvatun maansa" Argentiinaan. Arvaan, että aika huonosti. >Ruotsalainen avustustyöntekijä äärijuutalaisten kynsissä. "We killed Jesus, we'll kill you too!"
Olipa mieluisa löytö:)
Pääsi välittömästi kirjanmerkkeihini.
Siunausta sinullekin.