Olisitteko ystävällisiä ja kertoisitte miten vaikuttaa kyseinen (Mirtazapin 30mg) lääke ja minkälaisia ovat sivuvaikutukset. kiitos jo etukäteen.
Mirtazapin 30mg
minkälaisia vaikutuksia.
51185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaikka Yliopiston Apteekin nettisivuilta. Itselleni sivuv. tuli painonnousu (ruokahalun lis. ja hillitön nesteen kertyminen kehoon), lääke meni kuukaudessa vaihtoon ja koskaan en enää moista ota käyttööni.
Kyseinen lääke mulla käytössä (15mg),eikä juurikaan sivuvaikutuksia ole ollut ja on auttanu mua toipumaan masennuksesta :)
Itellä ei ole ollut mitään ongelmia kyseisen lääkkeen kanssa. Olen syönyt sitä päälle vuoden ja syön tällä hetkellä 1½ tablettia illassa. Lääke väsyttää noin tunnissa oton jälkeen, itteni on ainakin pakko sitten mennä nukkumaan, mikä on ihan positiivista, muuten oliskin vaikeuksia nukkua. Negatiivisia puolia en ole huomannut.
iltasin ja auttanu masenuksessa ja univaikeuksissa. sivuvaikutuksina on mulla ainaski kauhee nälkä koko ajan
Hei. Olen popsinut Remeronia eli mirtatsapiinia jo 3,5 vuotta, ensin annoksella 15 mg ja nyt 22,5 mg. Aika lempeä lääke, aluksi väsyttää kovin päivälläkin, mut se menee ohi. Se on minulla turvottanut mahaa ja lisännyt ruokahalua, ja laskenut verenpaineen tosi alas, ei muuta. Toimii hyvin mielialan nostajana. Ja useimmille auttaa uneen.