Tietääkö joku, että miten Iranissa (tai luulisin että muuallakin...) annetaan nimi ihmiselle? siis esim. jos nimi on Houden Ali Hassan niin miksi nimiä on kolme? siis onko vaikka kaksiosainen sukunimi, vai meneekö nimenanto kuten venäjällä (isän mukaan tulee toinen nimi jne.)? Jos tuo "Ali Hassan" olisi kaksiosainen sukunimi, voiko perheessä olla niitä myls erilaisia, esim. Houdenin veljen sukunimi olisikin "Savoy Hassan"? Kummastelen vain ja tahtoisin tietoa, että voisin ymmärtää:)
Kiitos, jos joku tietää. Ja nimet oli kyllä ihan keksittyjä sitten.
Kiitos, jos joku tietää. Ja nimet oli kyllä ihan keksittyjä sitten.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kaikki nimet siellä johdetaan muhammedista. muhammad ali hassan mumbasa akbar nasser etc...
vähän sama juttu kuin von-liite sukunimissä, se kertoo vain asemaa. niin tuolla kaikki ovat muhammedin lapsia, siitä tulee se ali.
Fatima on tavallinen naisen nimi islamilaisissa maissa. Tiedän, että Fatima oli Mohammedin tytär. Ovatko kaikki Fatimat sitten Mohammedin tyttäriä.
Yleisesti menee niin että etunimen jälkeen tulee isän nimi, ja sen jälkeen isän isän nimi. Esim. jos pojalle annetaan nimi Hassan, isän nimi on ollut Abdullah ja isän isän nimi Muhammad niin poika on tällöin siis Hassan Abdullah Muhammad. Sama sääntö pätee tyttöjen nimiin (toki annetaan tytön etunimi, esim tuo Fatima) eli tyttö on silloin Fatima Abdullah Muhammad. Jossain päin nimiä annetaan niin että tulee ensin oma nimi, sitten isän nimi, isän isän nimi ja sen jälkeen vielä jonkin sortin "sukunimi", vaikka el-tai al-alkuinen. (esim. Al-Jaber tms.) Sitä en tiedä perustuuko nämä sukunimet esim. perheen tiettyyn asemaan vai ei. Monet muslimivaltiossa antavat nimet jotka viittaavat jotenkin Islamiin ja niille löytyy tarkoitus Koraanista tai arabian kielestä. (ja esim. iranilaisilla persiasta/farsista ja kurdeilla kurdin kielestä)
Toivottavasti vähän selvensi, ja nämäkin nimet tosiaan aivan hatusta heitettyjä mitkä tähän esimerkkiin laitoin :)
On se hyvä että täällä foorumilla on Melikeh:D