Helsingin Sanomien haastatteleman Erlingin mukaan Suomi ja Venäjä ovat kokeilleet rajalla raskaan liikenteen tullaamista sähköisesti, mutta EU:n komission mielestä muutokset tulisi tehdä unionin tasolla.
Komissiossa nykyistä nopeamman sähköisen tullauksen kehittäminen on kuitenkin jäänyt muiden asioiden jalkoihin.
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id47841.html
Komissiossa nykyistä nopeamman sähköisen tullauksen kehittäminen on kuitenkin jäänyt muiden asioiden jalkoihin.
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id47841.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuli vaan sellainen asia mieleen, että:
1. Hidastetaan rekkaliikennettä niin paljon, että Suomalaiset tuskastuvat oikein kunnolla.
2. Syytellään rajan molemmin puolin ongelmista tulleja.
3. Esitetään turhien rajamuodollisuuksien poistamista Suomen ja Venäjän rajalta. Sopimuksen tekee luonnollisesti "korkeampi ja viisaampi taho" eli EU.
Turhien rajamuodollisuuksien poistamisen jälkeen sotaveteraanien työ menee hukkaan maa voidaan sitten hyvin miehittää rikkaammilla ihmisillä.
Suomi on nyt vaarallisessa tilanteessa, huonoin tilanne 65 vuoteen. Omat poliitikkomme ovat päästämässä maahamme valtaajia ja riistäjiä kaikista ilmansuunnista.
Kovin pitkälle tätä toimintaa ei tarvitse jatkaa, kunnes meitä 5,2 miljoonaa Suomalaista täällä ei enää ole.
Tätähän se on, kun on olemassa yhteinen ulko- ja kauppapolitiikka muusta yhteisestä puhumattakaan.
Suurin ongelma on se, että päätöksiä tehdään koko EU:ta koskien. Ihan kiva sinänsä, mutta kun usein näitä päätöksiä ei tehdä Suomen lähtökohdista eikä Suomea ajatellen. Suomi vaan joutuu sopeutumaan muiden ehdoilla ja kriteereillä tehtyihin päätöksiin.
Sitä saa mitä tilaa. Meidän asemamme on sopeutujan asema, eikä se ole koskaan hyvä.
Oodi ilolle.