Hei!
Osaako joku sanoa onko Liikeliittoa
olemassa. Vanhassa työsopimuksessani
sanotaan että noudatetaan liikeliiton
työehtosopimusta. En löydä
sellaisa mistään. Onko liiton/työehtosopimuksen
nimi kenties muuttunut?
Osaako joku sanoa onko Liikeliittoa
olemassa. Vanhassa työsopimuksessani
sanotaan että noudatetaan liikeliiton
työehtosopimusta. En löydä
sellaisa mistään. Onko liiton/työehtosopimuksen
nimi kenties muuttunut?
Vastaukset 37
Vanhimmat
kuuluu nykyään Pamiin ja sinuun sovelletaan kaupanalan TES:iä
kun katsot mihin jäsenmaksusi maksat....
mihin liittoon jäsenmaksu menee. Siinä lukee: Ay-jäsenmaksu.
Tosin, minulle tulee sellainen PAM-lehti. Olisiko näillä mitään tekemistä keskenään? Tiedä häntä.
Liity Loimaan kassaan niin et maksa turhasta, et ay-herrojen "edustamiskuluista", etkä presidentinvaalikampanjaoista. Jos jäät tyottömäksi, niin ay-liitto hylkää sinut välittömästi. Se on nyt moneen kertaan nähty ja koettu, ei työttömästä ole ay:lle mitään hyötyä.
työssä olevalle on Loimaan kassasta ?
Täällä usein mainostetaan tuohon kassaan liittymistä, mutta ei kukaan koskaan sano mitä siitä on hyötyä "työlliselle" ihmiselle vai maksaako turhaan.
Kerro sinä nyt se !
Ammattiliiton jäsenyys ei ole työtttömyskorvauksen saamisen edellytys, vaikka ay-liike vuosikymmenet antoi niin ymmärtää. Loimaan kassasta saat saman työttömyysturvan, tosin et mitään muuta saa, mutta etpä saa ay-liitostakaan jos joudut työttömäski.
vaan kysyn nyt uudestaan : mitä hyötyä työssä olevalle on Loimaan kassan jäsenyydestä ?
Etkös sitä tiennyt kun niin itsevarmasti kirjoittelet. Ei Lomaan kassassa ainakaan tarvitse presidentinvaalikampanjoita rahoittaa.
Ja jos joutuu työttömäksi, puntit ovat tasan, korvaus on sama, mutta ay-liike hylkää työttömän.
Mitäs se "loimaan kassa" on sitten tehnyt työttömän hyväksi?
saman jonka ay-liittokin. Mutta eipä tee ay-liittokaan mitään työttämän hyväksi, tasoissa ovat molemmat. Olisi jo aika ajatella omilla aivoilla, eikä ajatella ay-liikettä isoisältä omaksuituin periaattein. Elämme 2000-lukua ja ay-liikkkeen aika alkaa olla ohi.
Loimaankassa maksaa AINOSTAAN työtömyyskorvauksen, ei muuta.Vastaa kuka on ollut neuvottelemassa nykyiset työttömyysturvaedut, kuka on neuvotellut nykyiset työehtosopimukset?. Ja myös tulevat?.
Tässä pari kysymystä joihin voisit vastata
"Loimaankassa maksaa AINOSTAAN työtömyyskorvauksen, ei muuta." Mitä ay-liike maksaa muuta? Epäilen, en ole varma. Paitsi siitä että ay on todella mennyttä aikaa.
Vastaa niihin pariin kysymykseen, niin asia ehkä selviää sinullekin.
sopivan kaupanalan tessin? loimaa sitä ei tee vaan pam neuvottelee työehtosopimuksen kaupan alalle.jäsenmaksut ovat verotuksessa vähennyskelpoisia,loimaalaisilla tätä etua ei ole.loimaalaiset on vapaamatkustajia!
Loimaalaisilla ei ole jäsenmaksuja, joten niitä ei voi verotuksessa vähentääkään. Rahat jäävät staprosenttisesti jäsenen taskuun. Vain työttömyysturvamaksu menee kuten ay-ihmiselläkin. Ja sillä, kuka neuvottelee ja kuka edustaa ei ole minulle mitään väliä, onneksi en niistä mitään maksakkaan!
mutta ei sille mitään voi kun ei osaa ajatella omilla aivoilla, - on kai onnellista olla ay-liikkeen talutettevana ja varmasti siitää maksaakin mielellään kun ei muuusta ymmärrä.
toki Loimaan kassan jäsenmaksu (viimeksi 65 euroa) on samalla tavalla vähennyskelpoinen verotuksessa kuin ay-liittojen jäsenmaksutkin. Kokemusta on kolmen vuoden ajalta.
Kaikki jotka vielä kuulutte liittoon ettekä halua enää rahoittaa maamme kehitystä jarruttavia vasemmistopuolueita, tervetuloa loimaalaisiksi!
Hei!
Kaikki ammattiliittojen edut kuitenkin olet valmis ottamaan vastaan. Vai oletko kieltäytynyt palkankorotuksista keväisin? Itse 3 aikuisen lapsen äitinä ja 2 lapsenlapsen mummona, ajattelen myös heidän tulevaisuuttaan työntekijänä. Luuletko että kaikki tämän päivän työaikalait ym. ovat työnantajien hyväntahdon eleitä?
AY-liike yrittää ehkäistä työttömyyttäsi. Miten muuten se voisi työttömien eteen tehdä, perustaa työttömien ammattiliiton vai?
Kyllä se jäsenmaksu otetaan työttömältäkin.
työttömyyttäsi ay-liike kyllä yrittää estää, jotta saisi täydet jäsenmaksut presidentinvaalikampanjoihinsa. Mutta jos kuitenkin joudut työttömäksi, ay-liike voisi edes luopua jäsenmaksuistasi. Mutta ei työtön on ay-liikkelle hyödytön, siksi edes maksakoon. Ay-liikeiden aika alkaa olla ohi!
kun tekee selvän kysymyksen ?
Ja mistäs tiedät, miten paljon loimaan kassa työnantaja johtoineen tuki Niinistöä samaisissa presidentinvaaleissa.....otappa selvää...
Olen ollut työttömänä tosi paljon liiton järjestämillä matkoilla, kursseilla ja koulutuksissa . Sen takia haluan vertailla näitä kahta, että tiedän kumpi kannattaa....ja vastauksen jo sainkin.
Loimaalta saa sen työttömyyskorvauksen ja liitolta tosi ison paketin työelämään, mutta myös työttömän elämään.
Sinut pitäisi lähettää Neuvostoliiton tapaan uudelleenkoulutukseen, kun et ole mitään oppinut, vaan vieläkin ylistät sokeasti omaa ay-aatettasi, vaikka Loimaa hoitaa saman homman halvemmalla. Ay-liikkeen vuosikausien salailu on saanut nolon lopun. Näin se näivetttyy koko ay-liike, tosin liian hitaasti kun noita ymmärtämättömiä riittää.
...kuka on neuvotellut nämä sopimukset, joiden seurauksena meillä on jättityöttömyys, syrjäytyminen työmarkkinoilta ja korkea veroaste!
Vinkki: suomen yrittäjiä AY-liike ei päästä neuvottelupöytään vaikka he ovatkin suuri työllistäjä!
"jäsenmaksut ovat verotuksessa vähennyskelpoisia,loimaalaisilla tätä etua ei ole.loimaalaiset on vapaamatkustajia! "
YTK:n maksu on verovähennyskelpoinen !
"Vai oletko kieltäytynyt palkankorotuksista keväisin?"
On laitonta kieltäytyä TUPO palkankorotuksesta!
Vaikka sitten sen seurauksena tulisi työttömyyttä jopa omalla kohdalle!
Kannattaisi myös tajuta ettei ole hyvän tahdon eleitä liitonkaan puolelta, on vain työn ostajia ja työn myyjiä.
Joillakin on vain parempi myytävä tuote kuin toisilla, eikä liitot tätä peruseroa pysty muuttamaan, kikkailut tuovat vain työttömyyttä kun sitä yritetään.
" Miten muuten se voisi työttömien eteen tehdä, perustaa työttömien ammattiliiton vai?"
..suurista varoista työttömiksi joutuville korotetun päivärahan liiton pussista määräajaksi.
Silloin liitoillekkin tulisi mieleen muuttaa työmarkkinoita paremmin työllistäviksi.
Nythän ne vaan sanelee muita ottamatta itse mistään mitään vastuuta.
kuulla totuutta, että ay-liike vuosikaudet antoi todella ymmärtää heidän jäsenyytensä olevan työttömyyskorvauksen saannin ehto. Eihän epämieluisia totuuksia ole mukava kuulla, mutta etkö jo käsitä että menneen talven lumia alkaa olla koko ay-liike.
mahdat omistaa kun et näe muutakuin oman kantasi tähän asiaan.
Jos sinä nyt laitat vaakakuppiin pelkän kassan työttömyysturvan ja toiseen kuppiin liiton työttömyysturvan plus kaikki muut jutut mitä jäsenyydellä saa, niin eikö se ole itsestään selvää, että jokainen ottaa sen, mistä itselleen on eniten hyötyä.
Jos sinulle riittää pelkkä työttömyysturva, niin ole autuas onnessasi, minulle ei riitä, etkä sinä pysty päätäni kääntämään.
Kirjoituksistasi näkee selvästi läpi,että olet itse yrittäjä, joka tahtoo provosoida täällä.
Kuule kyllä me tiedämme, kuka on perustanut loimaan kassan,kuka sen hallituksessa istuu ja kuka toivoo, työläisten liittyvän loimaan kasaan!!!
Että eiköhän tää ollut tässä.
Kuule kyllä me tiedämme, kuka on perustanut loimaan kassan,kuka sen hallituksessa istuu ja kuka toivoo, työläisten liittyvän loimaan kasaan!!! Ja tuolla vähän aikaisemmin kyselet samoja asioita ja nyt tässä tiedät. Taidat olla demari eli kiero. Tai liero.
Hei!
Kyllä muutamat työnantajat ainakin kieltäytyvät nostamasta palkkoja yleiskorotuksen verran. Lieneekö laitonta? Kokeile. AY:liike on kuitenkin ainut instanssi, joka yrittää pistää vastaan todella hurjia työloja vastaan. Oletko jututtanut nuoria tai naistyönhakijoita? Jos kieltäydyt mollin sivuilta haetun työn tekemistä, sen vuoksi, että et suostu tekemään pimeetä työtä, niin firmasta soitetaan työkkäriin, ja ilmoitetaan, että hakija on työhaluton. Ja karenssia paukkuu. Onko sinusta OK?
Laitonta on olla nostamatta yleiskorotuksen mukaisesti, vaikka sitten menisi firma nurin!
Työvoimatoimisto on muutenkin hoitanut hommansa huonosti (osittain senkin takia ettei ole lihaksia), jos tämmöistä tapahtuu, niin se selkeä virhe viranomaisilta joka kannattaa viedä eteenpäin.
Pimeä työ vääristää kilpailua ja luo myös sosiaalitukien väärinkäyttöä, joten sen ei saa antaa juurtua meidän työelämäämme!
Eli ei ole OK!
Meidän firmassa tehdään säännöillisesti sisäiset kierrokset (Elmeri) jossa tarkastellaan työolot, työpisteen kunnot ja turvallisuudet!
Kehoitankin vaihtamaan firmaa, jos he ei ymmärrä huolehtia työntekijöistään, niitäkin firmoja on jotka huolehtivat.
että firman vaihto poistaisi ongelmat ?
Sinne ne jäävät ja seuraava työntekijä saa taas ne niskaansa.
Eikö kannata mieluummin panna ruotuun liiton avulla sellaiset firmat...?
Juu olen demari, entäs sitten?
Juu en ole liero, entäs sitten?
Juu en ole kiero, entäs sitten?
Ja mitä voisimmekaan sinusta profiloida, kommenttisi luettuamme?
Have nice day!
Kyllä se elämä, joskus kuulema sinne risukasaankin paistaa,ehkä.....
..Hyvin hoidetut firmat saavat hyvät työntekijät ja hyvät työntekijät lähtevät huonoista.
Jolloin Hyvät kasvavat ja selviytyvät ja huonot kuolevat pois.
Liittojen ei kannata ruveta sotkeutumaan firmojen pyörittämiseen, heillä on varsin huonot kokemukset SDP:n kansssa yritysmailmasta (ns. punapääoman kaatuminen).
Eihän kukaan saa ruotuun liittojen laittomuuksiakaan, se joka ei suvaitse liittojen laittomuutta eroaa liitosta ja ottaa työttömyysturvan vaikka YTK:sta.
myönnät itsekin olevasi demari ja kaikki demarithan ovat kieron lieroja, kommaritkin ovat paljon suorempia ja rehellisempiä