Mikäs tää muutama viikko sitten Raahenseudussa ollut juttu multarannan alueen vuokrankorotuksista ja uuden alueen etsimisestä on? Ei näköjään tullut yhdistyksen puheenjohtajalta vastinetta alueen omistajan kirjoitukseen.
SFC Raahentienoo
tietoa
91779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viime kesänä Multarannassa käydessämme siellä oli porukka jakautunut kahteen leiriin. Puheenjohtaja kumppaneineen oli siirtymässä nykyiseltä paikalta sinne merenrantaan.. Mikäs sen Raahen leirintäalueen nimi olikaan? ja toinen osa porukasta halusi jäädä nykyisille sijoilleen.
Jos alueen omistaja on sopivasti nyt mennyt korottamaan vuokraa, niin puheenjohtaja varmaan myhäilee tyytyväisenä.
Harmi, jos alue lopetetaan. Multaranta on ollut täältä Oulusta käsin niin kätevän matkan päässä käydä viikonloppuja viettämäsä ja on ollut tosi mukava ja lapsiystävällinen alue.
Pitääpä jäädä odottelemaan, jos Setlementti sais Hailuodossa sen Sumpun leirintäalueen kunnostettua, niin sitten voisi siirtyä sinne.
tiedät siitä Sumpusta ja miten setlementti siihen liittyy?
että Oulun setlementti on ostanut Ranta Sumpun. Ne aikoo rakentaa siihen lähistölle jonkinlaisen luontokeskuksen ja jos ne sinne aikoo saada turisteja käymään, niin pakkohan niiden on panna Sumpussa paikat kuntoon. Ei siinä läävässä kukaan muuten käy.
Tähän kun sais tietoa joltain Raahelaiselta.
kyllä saavat ryypätä rauhassa siellä korvessa, ei tarvi haaveilla kaupunkiin tai lähelle tuloa.
Oiskohan kyse huhujen mukaan puheenjohtajan halusta saada karavaanarialue Mikonkarin alueelle yleisen leirintäalueen yhteyteen. Mahtaa tulla karavaanereille paljon kallimmaksi olla Mikonkarissa
kuin nykyisellä alueella. Ei taida nykyinen 150€/vuosi riittää vuoden kausipaikkamaksuiksi kaupungin hallinnoimalla alueella. Mutta jos vaanarit sinne haluaa niin menkööt.
NE KARIT NIINKUIN NALLLIKARI
Olen samaa mieltä Pyhäjokisen kanssa,kyllä meidän pj nyt haluaa ajaa alas multarannan hyvin toimivan alueen.Mikonkari on puolta pienempi alue 1:ssä vaiheessa,joten kyllä me joudumme maksumieheksi ja kuka tekee talkootyön,pj:kin sanoi itse yhdessä lehtijutussaan että karavaanarit eivät halua enää tehdä talkoita.Täytyy ajatella realistisesti mikä on järkevää.Ei ole haluja lähteä sinne tuuliseen ja kylmään Mikonkariin.
poistan viestin Mikonkariin?