Kilpirauhasen

Onko kellään? Kamalaa kun laihiksella ja epäilee että se syynä miks tää tyssäilee. jaa no ehkä muutama kg hävinnyt...
7465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä vain, täällä yks kilpparivajis. Kyllä se hidastaa laihdutusta ja paljon, mutta jos olet terve, eikä mitään oireita ole, niin eiköhän sun jumitus johdu jostain ihan muusta. Jos huolestuttaa, niin käyt tarkastuttamassa arvot.
Ja tosiaan, me kilpparilaihduttajat tarvitaan vaan pitkää pinnaa ja paljon aikaa....

Äänestä

Täällä yksi jolla on kilpirauhasen vajaatoiminta ja minä olen sitä mieltä että se vaikuttaa laihikseen. Painon tiputtaminen on ollut hankalaa sen jälkeen kun vajaatoimintani todettiin.

Äänestä
  • toimiiko laihis kun kilppari lääkkeet? ja jos niin kuin hyvin? toimiiko lääkkeiden kaa normaalisti. Sehän lukemani mukaan estää laihtumista vaikka kuurii noudattais just oikein, niin silti aineenvaihdunta ei toimi...mun suvussa sitä tautii

    Äänestä

yritin laihduttaa aiemmin syksyllä,mutta ei oikein edistynyt.Menin sitten ihan muiden oireiden takia verikokeisiin ja löytyi vajaatoiminta.Selvisi syy sillekin,miksen laihdu niin helposti.

Nyt syön lääkkeitä ja olen huomannut,että voin syödä periaatteessa mitä tahansa ja paino ei nouse.Eli kohtapuoliin aion taas jatkaa entisellä linjalla:terveellistä ruokaa,lenkkeilyä jne.uskon,että paino alkaa hiljalleen tippua.

Tällä hetkellä vaan ei innosta terveelliset elämäntavat,kun on vielä jotain vajaatoiminnan oireita.Olen siis vielä ainakin pari viikkoa ns. pois pelistä..

Äänestä

On välillä aika tuskaista, juu! Täytyy vaan mennä hiljalleen eteenpäin ja koittaa löytää ensin tasapaino lääkityksen avulla, toki koko ajan terveellisesti syöden.

Mulle tuli yli 30 kiloa vajaatoiminnan takia (kr:n poistoleikkaus) hyvin lyhyessä ajassa ja niitä tässä pudottelen. 12 kiloa lähtenyt ja vielä savottaa edessä, kun ennestäänkin oli hiukan ylipainoa.

Yritin ihan "tavallisilla" konsteilla saada painon putoamaan, mutta ei ollut apua kalorilaskuista eikä lautasmalleista ja liikunnasta. Sitten kokeilin hiilihydraattien vähentämistä ja se on toiminut!

Olo on ollut muutenkin virkeämpi, mutta sitä en tiedä johtuuko se sitten lääkityksestä, laihtumisesta vai ruokavaliosta.

Äänestä
  • Mäkin olen huomannut, et hiilarien rajoittaminen auttaa jonkin verran :)

    Äänestä

  • kilpparivajis kirjoitti:

    Mäkin olen huomannut, et hiilarien rajoittaminen auttaa jonkin verran :)

    Mullakin alkoi jotain jopa tapahtua,kun vähensi hiilareita.Ainakin sellainen kaamea turvotus väheni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vajaatoiminta kirjoitti:

Onko kellään? Kamalaa kun laihiksella ja epäilee että se syynä miks tää tyssäilee. jaa no ehkä muutama kg hävinnyt...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu