Miten pitää "oikeaoppisesti" antaa autoon apuvirtaa kaapeleilla? Oon aina luullu et myös miinuspiuha laitetaan kiinni tyhjän akun napaan, mutta kuulin et sitä ei pitäis kiinnittää akkuun vaan johonkin maadottavaan kohtaan auton moottorissa?? Siis häh?
virtakaapeleilla käynnistys??
tyhmä kysyy
6795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aivan oikein. Eli kytkentä menee siten, että ( ) navat yhdistetään kaapelilla ja toinen kaapeli kytketään antavan akun (-) napaan ja toinen pää virtaa haluavan auton runkoon eli maihin. Eli mielellään johonkin paljaaseen metalli kohtaan auton konehuoneessa.
Jos pelkää että uudemmasta autosta särkyy elektroniikkaa voi kytkennän jälkeen antava auto olla hetken käynnissä ja ladata tyhjentynyttä akkua. Sitten kytkentä irti ja koittaa käynnistää. Jos vanhoja autoja kyseessä niin voi olla kokoajan käynnissä virtaa antava auto.
antavasta autosta voi vielä sammuttaa kaikki sähköä vievät laitteet esim.radio,valot(jos ei olla maantiellä)puhaltimet,niin lataus nopeutuu ja vaikka antaa vähän kaasuakin(kierroksia).
ja sitte kun otat johdot pois,niin johto kerrallaan aloittaen ja sitte -.
pois autettavasta autosta, sitten auttavasta autosta.
"Eli mielellään johonkin paljaaseen metalli kohtaan auton konehuoneessa."
Kuten vaikkapa kytkinvaijeriin.
"Kuten vaikkapa kytkinvaijeriin."
-Jos nyt muut seikat unohdetaan, niin nissä autossa on tänä päivänä niin vanhanaikainen laite kuin "kytkinvaijeri"?
No voihan se toki nestevälitteisestikin toimia, epäilen kyllä 50% uusista autosita omaavan kytkinvaijerin.