Puhdistin napalävistystäni (lävistäjäni ohjeiden mukaan) kerran päivässä kolmen viikon ajan septidinillä, jonka jälkeen iho korun ympärillä alkoi ärtymään siinä määrin, että lopetin sen käytön. Nyt ympäröivä iho näyttää jo paremmalta, vaikkakin vielä hieman punoittaa ja kuivaa. Voikohan tuo puhdistuaineen käyttö johtaa mahdollisesti uloskasvuun? Olen kuullut, että liika puhdistusaineella läträäminen edesauttaa napalävistyksen uloskasvua.
Liika puhdistaminen ja uloskasvu?
Apua?
6455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
paikkaansa. Heitä hittoon se litku. Vesi riittää.
Mahd kuuma vesi n. 5 min päivässä. Normaalin suihkun yhteydessä.
Jos meinaa tulehtua, tee suolaliuos, eli kupilliseen kiehuvaa vettä laitat t-lusikallisen merisuolaa, tällä lämpimällä vedellä haudot sitten lävistystä.
Maks. Kolmesti vuorokaudessa.
Pitäs auttaa.
Vesi paras puhdistus. Muut kuivattaa liikaa ihoa.
Puhdistuslitkut on nyt kiikutettu pois. Eniten ottaa päähän, että jos nyt olen tällä puhdistelullani sitten onnistunut pilaamaan (=uloskasvattamaan) tämän lävistykseni. Eipä tuota vielä pysty sanomaan, mutta saapa nähdä kuinka käy. Mielelläni tämän koruni kuitenkin pitäisin.
millään aineilla sitä. Alkaa vaan kasvamaan ulos ja iho ärtymään. Itselläni napakoru alkoi kasvamaan ulos juuri samoihin aikoihin kuin sinulla ja käytin desinfiointiainetta. :S silloin sitä vielä suositeltiin. Lopetin sen sitten ja aloin puhdistamaan napaa ihan vaan vedellä suihkussa. Sitten uloskasvu loppui ja nyt se on tossa ihan terveenä killunut jo muutaman vuoden ilman sen kummempia konflikteja. :)
Sinulla siis koru alkoi kasvamaan ulos jo noinkin pian?? Olen tähän mennessä ollut jotensakin sellaisessa uskossa, että jos lävistys alkuvaiheessa (tai jossain vaiheessa) ärtyy/tulehtuu/kuivuu, se voi kasvaa ulos joskus myöhemmässä vaiheessa. Ristiriitaista, kun lävistäjä sanoo toista ja järki/omat ja muiden kokemukset toista. Lienee silti paras näissä asioissa vain luottaa omaan kroppaansa, mene ja tiedä. :) Napa voi tällä hetkellä kuitenkin jo oikein hyvin, kiitos pelkkien vesipesujen!
Kaikki lävistykset pitää pestä KAKSI (2) kertaa PÄIVÄSSÄ! Ja VAIN LAIMENNETULLA Septidinillä!
Koska muuten iho kuivuu -.- Kukakohan sun lävistäjäs oli jos noin neuvoi.
Tuohon minun äskeiseen viestiin: Pelkkä lämmin vesi riittää.. Ennemmin sitä kuin muita..
Mutta jos koru on esim. tulehtunut len voi pestä merisuolalioksella.. Mutta se pitää huuhdella HYVIN pois :)