Lähden kaupoille, riidelkää sillä välin

en halua olla osallinen teidän pakanalliseen menoon. Uskonnolliset hävetkää!
10294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos taas ruoka kauppaan meet, nii ajattele linjojas, minä katos olen pysynt tuossa 95 kilossa, vaikka aikomukseni on tiputtaa tuota kymmenisen kiloa.

Eihän täällä uskonnollisia ole, tokkopa?

No eihän se haittaa, jos muutamia onkin, tai vaik paljonki, sittempä saavat lueskella, vaikka tän palstan suolaa.

Nii älä sit turhia ostele, et ei kaduta huomenna.

Äänestä
  • olet vaan painoosi nähden 10cm liian lyhyt-- onko noin?

    Äänestä

  • Minua häiritsee se ettei viesteissäsi ole enää nykyisin mitään asiaa, ei raamatusta eikä mistään muustakaan. Miksi kirjoitat suoraansanottuna pelkästään pas*aa? Eikö olisi kiva jos viesteilläsi oli jotain annettavaa lukijoille, ja että he saisivat niistä jotain järkeviä ajatuksia? Minä ainakin tykkään sellaisista keskustelijoista jotka pyrkivät kirjoittamaan asiaa, arvostan sitä.
    Miksi tuhlaat aikaasi pelkkään tyhjänpäiväiseen huulenheittoon? Tämä palsta on tosi mieleenkiinnoton, vilkkaudesta huolimatta koska suurin osa kirjoittaa pelkkää pas*aa!

    Äänestä

  • tekopyhä hurskastelija!

    Äänestä

  • painava?? kirjoitti:

    olet vaan painoosi nähden 10cm liian lyhyt-- onko noin?

    Ei oo pituuttakaan saatu, ku 186cm, et jos ois 196cm, nii sithä ois melkein oikein.

    Mut ku uskoon tulin, nii mittari näytti 58kg. eli ei liika kilot häirinneet menoa, mut eiks se Mannerheim kehottanu, et pidetään saavutetuista linjoista kiinni.

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Minua häiritsee se ettei viesteissäsi ole enää nykyisin mitään asiaa, ei raamatusta eikä mistään muustakaan. Miksi kirjoitat suoraansanottuna pelkästään pas*aa? Eikö olisi kiva jos viesteilläsi oli jotain annettavaa lukijoille, ja että he saisivat niistä jotain järkeviä ajatuksia? Minä ainakin tykkään sellaisista keskustelijoista jotka pyrkivät kirjoittamaan asiaa, arvostan sitä.
    Miksi tuhlaat aikaasi pelkkään tyhjänpäiväiseen huulenheittoon? Tämä palsta on tosi mieleenkiinnoton, vilkkaudesta huolimatta koska suurin osa kirjoittaa pelkkää pas*aa!

    Mut hiukan köykäseltä näkisin aloituksenkin, tosin eihän niihin tarvitsisi vastata, mut aloita sinä asiallisia aloituksia.

    Ehkä jotenki ilmapiiri tekee tehtäväänsä.

    Sehän on vähäniiku, jos istuu aikansa tosen hengen vallitsemassa seurueessa, niin on vaarana, et itseki kohta ainakin tuon hajun omii.

    Ehkä olis aika taas tutkailla mnunki mihin itseni sotken, ku joka rapakkoon astun.

    Kiitos muistutuksesta.

    Äänestä

  • olet kirjoitti:

    tekopyhä hurskastelija!

    Mulla ei nyt nuppi leikkaa mitä tuolla tarkoitat.

    Pyhä olen KRISTUKSESSA ja tekoja en voi ylistää, sen kieltää jo minun lihallinen laiskuuteni.

    Siis mitä oikein tarkoitat "tekopyhä hurskastelija"?

    Minä kyllä yhtenä päivänä ajattelin, kuten Paavali, et on eletty köyhyydessä ja on eletty yltäkylläisyydessä.

    Arvaa kuinka kiitollinen olen, ku ei tänäänkään ole leivästä ollu pula, eli kaikkea on ollu mitä olen tarvinnu, hiukan kipujakin.

    Äänestä

  • frihet kirjoitti:

    Mulla ei nyt nuppi leikkaa mitä tuolla tarkoitat.

    Pyhä olen KRISTUKSESSA ja tekoja en voi ylistää, sen kieltää jo minun lihallinen laiskuuteni.

    Siis mitä oikein tarkoitat "tekopyhä hurskastelija"?

    Minä kyllä yhtenä päivänä ajattelin, kuten Paavali, et on eletty köyhyydessä ja on eletty yltäkylläisyydessä.

    Arvaa kuinka kiitollinen olen, ku ei tänäänkään ole leivästä ollu pula, eli kaikkea on ollu mitä olen tarvinnu, hiukan kipujakin.

    Sulla on hirveän likainen mielikuvitus esimerkiksi! Et ole tehnyt vielä parannusta edes niistä. Julkeat olla kovin jumalinen silti! Ja miuita ihmisä olet hyvin hanakasti tuomitsemassa!

    Äänestä

  • sen osoittaa! kirjoitti:

    Sulla on hirveän likainen mielikuvitus esimerkiksi! Et ole tehnyt vielä parannusta edes niistä. Julkeat olla kovin jumalinen silti! Ja miuita ihmisä olet hyvin hanakasti tuomitsemassa!

    Minä en tuomitse yhtikästä ihmistä, mut synnistä räpistelen ja jopa herjaavin kommentein.

    Minua hiukka risoo, ku koitetaan puolustella syntejä, jotka suht`koht normaali finni tietää synniksi suurempia teoloogisia opintoja edes käymättä, mut tääl niitä puollustetaan henkeen ja vereen.

    Tottahan nää mun sepostukset kaiken kirjoitus virheiden maustamana, on raamatun ulkopuolista monin suhtein, mut en minä sen likasemoi ole ku sinäkään Kristuksessa.

    Muuten oletko varma, että muilla ei ole likaista mielikuvitusta jäljellä, miten muistat edes millane se on, ku minusta voit noin sanoa.

    Minä olen aivan varma, että joka ikisestä löydän sitä likasta, kuhan annat mulle aikaa hiukan raaputella vastakarvaan.

    Ei sitä tosin tartte ihmisten aikaan tuoda minun laillani esille, jot nyt on nukkumatin aikaa., heippa tän päivän puolesta.

    Äänestä

  • olet kirjoitti:

    tekopyhä hurskastelija!

    Kovia sanoja kirjoitat veljestämme, mutta hän on yksi niistä päivinämme, joka ei "rakasta sanoilla tai kielellä, vaan teossa ja totuudessa". Olet tietämätön siitä, kuinka monille Jumala on tämän veljen kautta antanut apua (vaikka hän toisinaan olisikin karkea sanoissaan).

    Lähipiirissäni on useita, joille hän on toimittanut pelkkien sanojen ja lupausten sijasta aineellista apua hädän ja puutteen keskelle.

    "Totisesti Minä sanon teille: minkä te olette tehneet yhdelle näistä Minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet Minulle!" Nämä ovat meidän Herramme lahjomattomia omia sanoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuluttaja. kirjoitti:

en halua olla osallinen teidän pakanalliseen menoon. Uskonnolliset hävetkää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu