Tarkoitukseni olisi lähteä tuonne saksanmaalle työnhakuun parin kuukauden sisällä. Olen nyt vielä opiskelija ja samalla töissä.
Olenko ymmärtänyt oikein: jos irtisanon itseni, minun on oltava 1kk Suomessa työttömänä, ennen kuin voin lähteä työnhakuun ulkomaille? Eli jos irtisanon itseni 1.1 , voin lähteä helmikuun alussa työnhakuun ulkomaille?
Olenko ymmärtänyt oikein: jos irtisanon itseni, minun on oltava 1kk Suomessa työttömänä, ennen kuin voin lähteä työnhakuun ulkomaille? Eli jos irtisanon itseni 1.1 , voin lähteä helmikuun alussa työnhakuun ulkomaille?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Omakohtaista kokemusta on siitä, että Saksassa tietyillä aloilla (hotellit,ravintolat, siistiminen) ei työaika paljoa paina.
Kiinteällä kuukausikorvauksella sinun odotetaan painavan 12-16 tunnin päiviä ilman sen kummempia kompensaatioita.
Tarkoittanet sitä, että lähtisit EU-hakijaksi päivärahojen varassa?
Olet nyt työssä, joten jos irtisanot itsesi, niin saat kolmen kuukauden karenssin ja sen jälkeen viikon omavastuuajan, Karenssilla on kaikenlaisia yllättäviäkin seurauksia, joten asioista kannattaa ottaa kunnolla selvää. Karenssin joutuisit Suomessa kärsimään, sillä ennen karenssin loppumista päivärahaa ei makseta.
Tuossa viite Kelan sivuille. Jos olet oikeutettu ansiosidonnaiseen päivärahaan, niin siellä toimii samantapainen systeemi.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/010302121134EH?openDocument
Miksi et muuttaisi pysyvästi asumaan saksaan?
Siirrät kirjat sinne pysyvästi! Silloinhan olet käsittääkseni oikeutettu täysin samoihin avustuksiin ym kun maan kansalaiset...