Eli ikeneni ovat säännöllisin väliajoin, pari kertaa vuodessa, etuhampaiden kohdalta verestävät, haavaiset ja harjatessa erittäin kipeät. Tällä hetkellä ongelma on tosi pahana ja kestänyt jo reilu pari viikkoa. En ymmärrä mistä tämä voi johtua. Pesen hampaat säännöllisesti ja ruokavalionikin on erittäin monipuolinen ja terveellinen, eli mistään keripukin kaltaisestakaan ei voi olla kysymys...
Minusta tuntuu että elimistöni jostain syystä (?) joutuu tavallista helpommin nestehukkaan, virtsakiviäkin on ollut... Usein aamulla herätessä suu on ihan kuiva. Tämä varmaan osaltaan lisää ienvaivojen riskiä? Kai sitä sitten täytyy ruveta juomaan yli kolme litraa vettä päivässä... Onkohan kenties joitain yleissairauksia, jotka voivat aiheuttaa säännöllisesti ilmaantuvia ienongelmia yhtenä oireenaan?
Voiko tällaista ientulehdusta (?) hoitaa kotikonstein?
Olisi kiva jos joku osaisi valaista asiaa. Olen muuten nuori, tietääkseni perusterve, raitis ja tupakoimaton nainen.
Minusta tuntuu että elimistöni jostain syystä (?) joutuu tavallista helpommin nestehukkaan, virtsakiviäkin on ollut... Usein aamulla herätessä suu on ihan kuiva. Tämä varmaan osaltaan lisää ienvaivojen riskiä? Kai sitä sitten täytyy ruveta juomaan yli kolme litraa vettä päivässä... Onkohan kenties joitain yleissairauksia, jotka voivat aiheuttaa säännöllisesti ilmaantuvia ienongelmia yhtenä oireenaan?
Voiko tällaista ientulehdusta (?) hoitaa kotikonstein?
Olisi kiva jos joku osaisi valaista asiaa. Olen muuten nuori, tietääkseni perusterve, raitis ja tupakoimaton nainen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Valmista tiukkaa suolavetta kerran vuorokaudessa ja pese sillä ikenet mahdollisimman usein ja vaihda tahnaa.Jos käyttää aina samaa, voi herkistyä.
Hammasvälit,pelkkä harjaus ei riitä. Ientulehdus on bakteeritulehdus eli johtuu plakista=bakteereista..siihen ei mitkään lääkkeet tehoa, vaan plakin poisto.
Hammastahna-merkillä ei ole mitään väliä..yhtä ja samaa voi käyttää vuodesta toiseen.
Alan ammattilaisena suosittelen käyntiä hammaslääkärillä tai suuhygienistillä, joka poistaa hammaskiven ja plakin jotka aiheuttavat ientulehdusta. Jos on taipumus muodostaa hammaskiveä (mineraalipitoinen sylki) ei riitä että kotona harjaa huolellisesti vaan on käytävä puhdistuttamassa hampaat säännöllisesti. Suolavedet kannattaa unohtaa, koska niillä saavutettava hyöty on kyseenalainen. Verta vuotaville ikenille on PARODONTAX hammastahnaa (sis. runsaasti suolaa) saatavilla apteekista, mutta suosittelen ensimmäiseksi tulehdustekijöiden poistoa! Tavallinen hammastahna kuitenkin riittää hampaiden harjaukseen ja allergiat tuskin ilmenee ko. tavalla pari kertaa vuodessa. Järki käteen! Ientulehduksen hoitoon on saatavilla apteekeista erilaisia geelejä ja liuoksia jotka tappavat haitallisia bakteereita, mutta hammaslääkäri/suuhygienisti voi kertoa enemmän.
Kummalta puolelta hampaasi verestää? Itselläni on ylipurenta ja usein on yläetuhampaiden takapuoliset ikenet verillä, jos syön jotain kovaa. Eli alahampaat puree ikeniin.
Toisaalta, jos sulla on ylipurenta,jossa etuhampaat on tosi paljon alahampaiden yllä, että puret ylähampaillasi alapuolen ikeniin, niin ne verestää helposti.
en ole koskaan tavannut ehdottamaasi vaihtoehtoa. Mikäli niin olisi, se vaivaisi varmasti koko ajan ja olisi hoidettu ajat sitten kuntoon erilaisilla oikomishoidoilla ja mahd. leikkauksin. kuten itselläsi, niin alaetuhampaat voivat purra yläetuhampaiden taakse ikeniin, jolloin on traumaattinen syväpurenta, joka tulisi korjata.
Porukat joutu maksaan. Kokeiltiin yöraudoilla, ei auttanut. Kiinteitä en halunnut. Tuolloin purenta oli vaan ylipurenta. Oikoja sano, että vanhempana tulee ongelmia. No niimpä näyttää käyneen...
Hammaskivi on huokoista "hohkakivimäistä" ainetta, jossa bakteerit viihtyvät hyvin ja se taas aiheutta tulehdusta. Suosittelen hammaslääkärissä käyntiä ihan muutenkin.
herpes. Ja nimenomaan suussa limakalvoilla. Herpes suussa on todella kivulias. Ja haavainen ja verinen ja ei pysty pesemään hampaita yms.
Mutta suosittelen kuitenkin menemään hammaslääkäriin.
En kyllä yhtään ihmettelisi tätä vaihtoehtoa, koska itselleni on tässä parin päivän sisään muodostuneet verestävät ja arat ikenet(haavaumia), ja samaan aikaan ilmestyö myös yskänrakkula (herpes) taas tuohon suupieleen.
Joten en näkisi mitenkään poikkeuksellisena vaihtoehtona tätä herpeksen aiheuttamana.
Tarkemmin muisteltaessa sama "vika" on uusinut aina silloin tällöin ja aina samoihin aikoihin on ollut myös herpes rakkula suupielessä.
Tämä yskänrakkula-herpes minulla on ollut jo lapsesta lähtien, mokoma kun on sukuvika.