Uusimman uutisen mukaan isyystestien miehistä neljännes pääsee pälkähästä. Naiset eivät tiedä kenen kaikkien kanssa ovat olleet!
"Joka neljäs DNA-testillä tutkittava isäehdokas ei ole lapsen isä."
"Viime vuonna suurimmalla osalla lapsista, joiden isää selvitettiiin oli vain yksi isäehdokas. Helsingin lastenvalvojien tiimin johtavan sosiaalityöntekijän Pirjo Pelkolan mukaan tilanteet, joissa äiti nimeää useampiakin isäehdokkaita, eivät kuitenkaan ole harvinaisia."
"Joka neljäs DNA-testillä tutkittava isäehdokas ei ole lapsen isä."
"Viime vuonna suurimmalla osalla lapsista, joiden isää selvitettiiin oli vain yksi isäehdokas. Helsingin lastenvalvojien tiimin johtavan sosiaalityöntekijän Pirjo Pelkolan mukaan tilanteet, joissa äiti nimeää useampiakin isäehdokkaita, eivät kuitenkaan ole harvinaisia."
Vastaukset 13
Vanhimmat
ihme touhua. Ei tiedetä kenen lapsi ja sitten arvotaan joku testeihin? Kierretään kaikkien sängyt ja sitten kokeillaan ja toivotaan että lapsi olis sen oman poikaystävän. "hups"
Nämä dna-tutkimukset tehdään vain epäselvissä tapauksissa ja näitä tapauksia on murto-osa kaikista raskauksista. Näistä epäselvistä tapauksista siis tuo 25 % isä on muu henkilö. Tuo tulos ei tarkoita, että tutkimus on tehty kaikille Suomessa lasta odottaville naisille, vaan se tehdään vain niille, joilla ei ole varmaa tietoa. Turha siis raivota täällä hulluna pienen joukon tekemisistä mokista ja syyllistää kaikki naiset. Joillakin viiraa päästä pahasti. Suurin osahan noista testatuista on sinkkunaisia.
Valtaosassa raskauksia ei epäilyjä ole. Oli tilanne mikä tahansa seksiin tarvitaan aina kaksi. Mies on yhtä vastuullinen osapuoli kuin nainenkin, myös ehkäisyssä. Etenkin baari-illan jälkeen nuoret aikuiset humalapäissään saattavat harrastaa yhden yön juttuja tajuamatta, että voi käydä köpelösti. Vahinkoja sattuu. Näin on ollut vuosisatoja ja tulee olemaan. Vastuuta pitäisi enemmän ottaa, mutta nykyajan sinkkutrendi nyt on mitä on. Yhden yön juttuja harrastaa niin miehet kuin naisetkin. Ei ne naiset keskenään niitä lapsia alkuun laita hyvä luoja!
Joillakin tuo ajatteleminen ja ymmärtäminen on jostain syystä vaikeaa, siitä osoitus yllä olevat viestit. Kun itsensä kanssa on ongelmia, purkakoon ne sitten täällä yhden yön suhdepalstalla, jos siltä tuntuu, eikä muita kanavia ole.
Toivottavasti sinä riehuja jostakin saat apua henkiseen pahoinvointiisi ja katkeruuteesi. Maailmassa ja ihmisissä on paljon hyvääkin. se pitää vain nähdä. Pienen ryhmän tekemät virheet eivät saisi vaikuttaa noin vahvasti ihmiseen. Huoltenkin keskellä kannattaa muistaa, että aina elämä on aaltoliikettä. Välillä vaikeita kausia, sitten helpottaa, vaikka ei ikinä sitä uskoisikaan vaikeuksien keskellä.
Ei pidä provosoitua jonkun sekoilusta. Kannattaa pysyä asiassa eli ketjun aloituksessa. Olet sitä mieltä, että nuoret sinkkunaiset sekoilevat ja kaikkia naisia ei saa syyllistää? Ei sitä kukaan järkevä olekaan väittänyt. Sen sijaan tulisi ottaa yleiseen tietouteen, että se on ikävä epäkohta, että nykynuoriso panee niin paljon vuositasolla eri kumppanien kanssa, että ei tiedetä kenen kaikkien kanssa ollaan oltu.
Rikostapauksissa(vain muutamia koko testimäärästä) tietysti tehdään virallisesti poissulkevia testejä, jos raiskaajaehdokkaita on monta(ehkä pari), mutta lisäksi tulee ne kevytkengät, jotka ehdottelee useita miehiä itselleen.
vaan. Kirjotin vaan vähän kärjistetymmin, koska silloin ihmiset reagoi paremmin viestiin, ja oma kanta tulee esille. Oikein hyvinhän sinäkin otit pultit, älykääpiöitä jne.
Ei, en ajattele kaikkien naisten juoksevan seksin perässä ja olevan milloin kenellekkin raskaana. Ja ymmärrän kyllä, että tuommoisista tutkimuksista ei saa kunnon kokonaiskuvaa. Muutamia kuvailemiani naisia toki löytyy.
Yhdessä asiassa olet mielestäni väärässä. Nainen ja mies ovat eri asioita. Vain nainen tulee raskaaksi, joten heidän tulee olla näissä asioissa hitusen varovaisempia. Ei, en tarkoita että ehkäisy on vain naisten vastuulla. Itse ainakin olisin perkeleen varovainen, jos minulla vahingosta seuraisi raskaus ja 9kk myöhemmin uusi elämä.
Noh, joku feministi varmaan tästäkin kappaleesta löytää jotain kitisemisen aihetta, mutta aivan sama.
Kaikkeen ei voi saada apua.
Onneksi joka kulmassa tuntuu törmäävän pätevään kotipsykologiin.
Lisää veronmaksajia......
...näille sos.viranomaisille, toki suhteessa kaikista raskauksia ovat vain pieni osa. Yleensähän ei tarvitse mennä sosvirastoon selvittämään yhtään mitään jos on vakaassa parisuhteessa. herranjestas sentään. Eihän sinne mene kuin valmiit ongelmatapaukset.
Jos Suomen n.55.000-60.000 vuosittain syntyneestä lapsesta tarvitaan vain 1400 tapauksessa isyystesti, joista niistäkin vain joka neljäs osoittautuu vääräksi, vääriä isiä on alle prosentti! Kuinkahan tilanne olisi, jos miehet osaisivat synnyttää?
Ei ole kyse vanhoillisista naisista vaan niistä jotka yhden yön suhteita harrastavat. Vanhoilliset ja konservatiiviset parikymmentätuhatta synnyttäjää ovat asia sikseen. Osa ilmoittamastasi 55-60 tonnista on varmasti arpomassa lapsen isää kuten tästä 1/4 -uutisesta voi vetää johtopäätöksen kattamaan myös joitakin muita tapauksia kuin niitä, jotka käden ylös nostavat kun pakko on. Ja vaikka tuo 1400 pitäisikin paikkansa(ilman lähdettä sen heitit tuohon), se ON PALJON! Ihan satavarma on, että jokin osa naisista ei halua KAIVAA totuutta asiasta edes itselleen vaan katsoo, että parempi vain mennä eteenpän ja nykyinen mies on isä. Piste.
Keskimäärin suomalaisita 3 prosenttia on "väärän" miehen lapsia! Asia on tullut ilmi, kun tehty geenitutkimuksia Suomessa.
Jos Suomen n.55.000-60.000 vuosittain syntyneestä lapsesta tarvitaan vain 1400 tapauksessa isyystesti, joista niistäkin vain joka neljäs osoittautuu vääräksi, vääriä isiä on alle prosentti! Kuinkahan tilanne olisi, jos miehet osaisivat synnyttää?
Kuinkahan tilanne olisi jos testi olisi pakollinen..
Samaa 25 % lukemaa käyttämällä 60000 syntyneestä lapsella on 15000 väärä isä...
"Samaa 25 % lukemaa käyttämällä 60000 syntyneestä lapsella on 15000 väärä isä..."
Ei tuossa ole mitään mieltä, sillä testauksen otos ei ole edustava.
Suuruusluokkaa voisi kyllä arvalla. Näin hatusta vetämällä voisin arvioida, että todellinen lukema olisi vaikkapa yksi tai kaksi sadasta.
Kaikista lapsista Suomessa 3 prosenttia ja eskoisista 6 prosenttia ovat "väärän" miehen lapsia!