Hiuslakka-allergia?!?!

Anniina

Onko mahdollista olla allerginen hiuslakalle?
Silmäluomessa on ollut jo vuoden verran ajoittain ilmestyvää ihottumaa; luomessa on joskus pieni haava, joka erittää ja koko luomi on paisunut. Aamulla on vaikea saada silmää auki paisuneen luomen takia. Omituista ihottumassa on se, että se ilmestyy yleensä vain toiseen silmäluomeen. Nyt olen ollut ilman hiuslakkaa neljä päivää(jolloin luomi ei ollut turvonnut), mutta eilen illalla suihkutin hieman kokeiluksi hiuslakkaa hiuksiini. Tänä-aamuna ihottumaa oli ilmestynyt. Onko muillakin hiuslakka- allergiaa? (kynsilakka-allergiaa se ei ole, koska en käytä kynsilakkaa..) Kiitos vastanneille etukäteen!

9

3266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuoksuton

      Kokeile tuoksuttomia. Niitähän löytyy mm. xz ja herbina, myös kalliimpia sarjoja. Itse pidin xz:n pullosta.

      • nubu

        Mulla tulee hiuslakasta otsaan ihottumaa, ja sen jläkeen pariksi kuukaudeksi hirveä tulehtunut finni"matto" -joten käytän vaan muotovaahtoa tai geeliä.


      • Anni

        Käytin Herbina-hiuslakkaa ja siitäkin tuli tätä allergiaa. Mut ajattelin kysyä partureista talläistä tuoksutonta hiuslakkaa. Siellä ainakin luulisin että olis sellaista.
        Oon kyllästyny käyttää muotovaahtoa ja geeliä, koska en saa niillä laitettua hiuksiani.
        Lohduttavaa kuulla, että tällänen allergia todellakin on olemassa ja joku muukin siitä kärsii.Kiitos vastanneille!!!


      • Anonyymi
        nubu kirjoitti:

        Mulla tulee hiuslakasta otsaan ihottumaa, ja sen jläkeen pariksi kuukaudeksi hirveä tulehtunut finni"matto" -joten käytän vaan muotovaahtoa tai geeliä.

        Sama täälä hiuslakkaa kun käyttää päänahka on ympäriinsä kipeitä märkäpaiseita


    • minäkin

      mäkin oon hiuslakalle allerginen. mulle tulee niskaan ja sinne takaraivoon pieniä patteja/ihottumaa joihin tulee rupi päälle. imusolmukkeetkin tulehtuvat usein lievästi sieltä takaa...

    • Avuton100

      Mulla kutisee päänahka ihan hirveästi.mietin olisiko se tätä allergiaa, sillä minulla ei ole täitä tms. "Hoidatteko" allergiaa jollakin tapaa. Kannattaisiko minun mennä lääkärille?

    • Anonyymi

      Apteekin Aco-shampoo erittäin hyvä.

    • Anonyymi

      Kyllähän se hiuslakka saattaa aiheuttaa monen lapsia juttuja. Kun menee nukkumaan niin ihminen hikoaa aina jonkin verran ja hiki ja lakka yhdessä saattavat antaa reaktion. Katso millä kyljellään nukut ja onko saman puolen silmä turvoksissa , niin voi olla että että hikeä erittyy ja silmätkin vuotavat yöllä jonkin verran , niin reaktio on valmis. Itse ostan apteekista hajutonta hiuslakkaa nykyisin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3338
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1879
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1540
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1152
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1135
    Aihe