POLIISEJA TYÖTTÖMINÄ

On aikoihin eletty. Poliiseja koulutetaan hullun lailla, 6 viikon välein valmistuu 45-70 uutta poliisia, ja työllisyystilanne on tällä hetkellä 0
1.1.2007 jää työttömäksi n. 100 poliisia, jotka ovat työskennelleet määräaikaisissa vanhemman konstaapelin virkasuhteissa 1.8.2006 alkaen.

Ei KUULEMMA oo rahaa.

Hyvä Suomi !!
4352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja yksityiset vartiointiyritykset senkun jatkavat kasvuaan ja yhä enemmän järjestyksenpidon tehtävistä "valuu" ikään kuin vahingossa yksityisille vartijoille. Saas nähdä, milloin poliisi ei tule enää apuun, kun tarvitaan ja joudut maksamaan vartiointiyrityksille konkreettisesti omasta turvallisuudestasi.

Äänestä
  • "Saas nähdä, milloin poliisi ei tule enää apuun"

    Nyt jo, suhteilla saa myös palvelua poliisista nopeammin.
    Alkoi laman aikan 90-luvulla valikoiva palvelu.

    Äänestä

Kiinnostaisi tietää miten työtöntä poliisia kohdellaan työvoimatoimistossa ? Paukkuuko karenssi ?

Minä luulen että saat parempaa palvelua kuin minä tusinainsinööri.

Äänestä
  • Poliisien on stadissa vaikea saada vuokra-asuntoa. Kumma juttu, eiks kaikki halua luotettavan vuokralaisen? Vaan eihän se näin ole, varsin suuri osa vuokrausbisneksestä liittyy nykyään rikollisuuteen, koska vuokrat on asuntojen hintoihin nähden liian alhaalla ja rehelliset on siirtyneet muualle.

    Lisäksi poliisien kalliossa harrastama paritustoiminta, eli asuntojen edelleenvuokraustoiminta venäläisille huorille, on jäänyt mieleen. Poliisi ei yksityishenkilönä ole välttämättä lainkaan mukava, vaan saattaa käyttää virka-asemaansa uhkailuun ja jättää vuokrat maksamatta.

    Myöskään poliisi ei kovin helposti työllisty muuallakaan, koska harmaa raha liittyy yhä suurempaan osaan yritystoimintaa ja poliisi on riski, koska se saattaa päästä myöhemmin rikostutkijaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyttä kirjoitti:

On aikoihin eletty. Poliiseja koulutetaan hullun lailla, 6 viikon välein valmistuu 45-70 uutta poliisia, ja työllisyystilanne on tällä hetkellä 0
1.1.2007 jää työttömäksi n. 100 poliisia, jotka ovat työskennelleet määräaikaisissa vanhemman konstaapelin virkasuhteissa 1.8.2006 alkaen.

Ei KUULEMMA oo rahaa.

Hyvä Suomi !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu