SÄHKÖHAMMASHARJAT

...

Onko teillä hyvät ihmiset kokemusta sähköhammasharjoista? Onko hankittavan arvoinen kapistus? Ajattelin sellaisen (ehkä) toivoa joulupukilta, jos siitä nyt mitään hyötyä on.
Hyvä merkki/malli??

7

1197

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse ainakin

      Olen ollut tyytyväinen. Hampaiden pesukin on mielekkäämpää.

      Oral-B löytyy itseltäni, ihan perusmalli.Ei mitään piipityksiä tms. kun on ns. tarpeeksi hampaita pessyt. Niitähän on nykyään jos jonkinlaisia piippaavia, näytöllä varustettuja sähkäriharjoja. Oral-B on merkki, jota hammaslääkäritkin suosittelevat. Ainakin minun kohdallani on näin ollut kun on hammaslääkärissä lähtenyt puhetta merkistä, niin hoitajat/lääkärit sanovat, että se on paras.

      • Hammasrautasuu

        Minullakin on perus-Oral-b, ja se on tosi hyvä, ja on hyvä kun siihen saa myös hammasrautojen käyttäjille vaihtopäitä. Itselläni oli ennen tosi paha ientulehdus, mutta kun aloin käyttämään sähköhammasharjaa, se parani, ja sähköharjalla vaan hampaiden pesusta tosiaan tulee vaan yksinkertaisesti mielekkäämpää.


      • skäribo
        Hammasrautasuu kirjoitti:

        Minullakin on perus-Oral-b, ja se on tosi hyvä, ja on hyvä kun siihen saa myös hammasrautojen käyttäjille vaihtopäitä. Itselläni oli ennen tosi paha ientulehdus, mutta kun aloin käyttämään sähköhammasharjaa, se parani, ja sähköharjalla vaan hampaiden pesusta tosiaan tulee vaan yksinkertaisesti mielekkäämpää.

        Sain eikan Oral B:ni joululahjaksi jo joskus opiskeluaikoina ja mietin, että voiko tyhmempää lahjaa olla. Sitten kun oli hammastarkastus, niin lekuri sanoi heti, että jahas, sulla on sähköhammasharja. Ja samoin ovat kaikki muutkin hammaslääkärit tunnistaneet. Se nyt vain puhdistaa tuhat kertaa paremmin kuin käsikäyttöinen. Eron huomaa helposti, jos esim. matkoille ei viitsi raahata sähköharjaa.

        Suurin vaara sähköhammasharjassa on se, että sitä painaa liikaa, jolloin ikenet voivat vetäytyä. On olemassa harjoja, jotka piippaavat, jos niin tekee. Mutta ihan perusharjalla pärjää hyvin kun muistaa, ettei harjaa ole tarkoitus painaa yhtään, vaan ainoastaan kuljettaa hitaasti hampaiden pinnan yli.


    • MLH

      On ollut tyytyväinen aivan perusmalliston Oral-B:n jo vuosia. Kannattaa toivoa joulupukilta sähköhammasharjaa - tulet varmastikin pitämään. Puhdistus muuttuu jotenkin miellyttävämmäksi kuin tavallisella hammasharjalla. Ja jos olet vähänkin nivelkipuinen, niin sähköinen versio helpottaa harjaamista huomattavasti.

    • hampaat

      Itse hankin Oralin pulser hammasharjan, joka on tavallisen hammasharjan ja sähköhammasharjan risteytys. Siinä on sellast muoviläpät jotka värisee samalla kun harjaan. Jälki on parepaa kuin tavallisella harjalla. Ostan ehkä sähköhammasharjan piakkoin.

    • Anonyymi

      KÄytän sähköhammasharjaa, jossaon pehmeä pyöreä harja, joka tekee toimiessaan pienen pyörährävän liikkeen Itse harja obn pehmeä.
      Olen katsellut myymlöistä uusia sähköhammasharjoja.. Niitähän on tunnetusti kahdenlaisia. Onsellaisia, joka tekeeedestalaista liikettä hannasharjan varren suuntaisesti., joissa on edellä kuvayttu pyöreä harja sekä sellaisia, joissa opn pitkänomainen harja, joka tekee edestakaista liikettä hammasharjan varren suunnassa.
      Olen kysellyt hammaslääkäreiltä, kumpi on parempi. Vastauksesksi olen saanut, että on ihan makuasia, kumman valitsee. Molemmat ovat siis yhtä hyviä tai huonoja.

      • Anonyymi

        Manuaalinen hammasharja on paras. Käyttänyt ja hampaat loistokunnossa, hammaslanka koukkupäällä lisäksi. Ei reikiä 10 vuoteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      228
      36118
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      109
      23747
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      311
      15560
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      160
      10739
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      120
      9650
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      51
      8326
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      8231
    8. 237
      6772
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      213
      6437
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      53
      6039
    Aihe