...harvinaisempia italodiscopaloja tarjoilee sivusto
http://www.1500videos.com/
Osa biiseistä naurattaa niin että vesi pursuaa silmistä ja veri korvista mutta asiallisia videoitakin piisaa tässä joukossa.
http://www.1500videos.com/
Osa biiseistä naurattaa niin että vesi pursuaa silmistä ja veri korvista mutta asiallisia videoitakin piisaa tässä joukossa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vielä enemmän naurattaa 90-luvun puolivälin paskadiscot, joita eivät silloinkaan kuunnelleet muut kuin ala-asteellaiset ja pahimman sortin amikset. Pääosin nuo sun linkkisi kappaleet ovat muuten parempia kuin nykyiset biisit, varsinkin melodiat olivat tuolloin suurimmaksi osaksi parempia. Ehkä noita voisi parannella nykytekniikalla, kunhan niistä ei tehdä jo kauan sitten muodista menneitä UNTSCH UNTSCH UNTSCH -tyylisiä kipaleita.
Usko tai älä - olin tulla juuri laittamaan tuosta sivustosta infoa tänne! On hienoa, etten ole ainoa.
Mutta vinkki kaikille: Sillä sivustolla on sitten myös noita misujen kuvia - ne eivät kuulu sitten niihin musavideoihin varmaankaan....
Hyvä sivusto kaikenkaikkiaan! Tuollaisia pitäisi olla enemmänkin. Suosittelen.
Itse asiassa suurin osa noista videoista on asiallisia.
Nuo ovat sen verran hyviä, että noista saa helposti sen väärän käsityksen, että ennen tehtiin paljon menevämpää musiikkia.. Oikeastihan ylivoimaisesti suurin osa kaupallisesta 70-, 80-, ja 90-luvuilla tehdystä mainstream-musiikista oli myös silkkaa ***kaa ja niistä on valikoitunut kokoelmiin (ja nykyisin vaikkapa YouTubeen) vain parhaat helmet. Nykymusiikki on aivan samalla tavalla kaupallista ja joukossa on yllättävän paljon väsyneitä melodioita, jotka eivät herätä juuri minkäänlaisia tunteita (Beyonce Knowlesen koko tuotanto, Eminem, Ostrich Head's Freak Show Carnival hirveätä moskaa).
Melko hyvä kokoelma kuitenkin tuo tänne laittamasi linkki http://www.1500videos.com/
Hienoja otoksia historiasta. Nuo misut tosin vähän häiritsevät kun välillä tässä käy muitakin perheenjäseniä videoita ihailemassa.
Edelliseen...samoin täällä on tullut vahvasti se tunne, että toimivimmat perusmelodiat nyky-dance musiikille on jo keksitty 70- ja 80-luvuilla.
Todisteena tästä se, että tuon ajan biisien coverit tai (uusin tyyli suunta) lähes coverit (esim. Madonna:Hung up/A.Tuisku:Levoton) ovat heti listojen kärjessä.
Ikävä tosiasia on, että 90/2000-luku ei ole pystynyt tuomaan mitään uutta musiikkiin. Ne trancet, houset, technot, acidit, hip hopit, rapit, break beatit ja sun muut ovat syntyneet jo 80-luvulla tai 80/90-lukujen vaihteessa. Ainoa ero on se, että syntikat/tietokoneet ovat kehittyneet ja tehneet saundista parempilaatuista. Eipä tartte ihmetellä, miks se musa on niin köyhää nykyään.
Olen täysin samaa mieltä kanssasi :)
Kiitos linkistä, mutta sen verran korjaan tekstiäsi, että vain murto-osa linkeistä edustaa italo-discoa. Toisekseen, musavideot olivat 80-luvun puolivälissä uusi juttu, joten homma oli vielä alkutekijöissään verrattuna nykypäivään.