Ketkä ulos eduskunnasta?

On tullut seurattua huonosti vaalilupauksia :-@ ja muitakin väittelyitä. Ketkä henkilöinä ovat etunenässä lisäämässä entisestään autoilijoiden vero- ja maksutaakkaa, ketkä muuten vain simputtamassa meitä huvin tai periaatteensa vuoksi?

Mitkä puolueet vaahtoavat eniten maksujen korottamisen puolesta tai keksivät mielellään uusia veroja tai muita autoilijan kuluja?

Toisaalta, onko henkilöissä yleensäkään ketään autoilijan puolesta puhujaa? Taisi viime kerralla olla "Klaude Kopteri" niitä harvoja. Entä puolueissa, löytyykö autonkäyttäjän ymmärtäjää.

Tiedän, että hyvätkin puheet kääntyvät ajan mittaan politiikkojen myllyssä kielteisiksi teoiksi. Mutta onko ketään, joka edes vaalilupauksena olisi myötäkarvaan?

Maalisvaaleista on puhuttu pääministerivaalina. Itselleni se on autovaali, sen vähäisen yhden äänenkin puolesta. Muutenhan puolueohjelmat muistuttavat jo niin paljon toisiaan, ettei värillä ole enää paskankaan väliä.
11800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Autoverokusetusta runttaavat läpi Niinistö (kokoomus) ja Lipponen (SDP) ryhmäkuri keinona lävitse. Käytännössä automiehellä on vaihtoehtona protestoida antamalla ääni kepulle, että saadaan lipponen pois vallasta. Kepu on ainakin edes vaalien lähestyessä pitänyt ääntä asiasta.
RKP Bremer metelöi myös, mutta käytännössä RKP myötäilee kokoomusta pysyäkseen hallituksessa.

Äänestä

Protestiääni kepulle. kokoomus ja sdp ajavat verolakia lävitse.

Äänestä

Uuden autoverolain käsittely on luultavasti eduskunnassa lähiaikoina. Siloin selviää kuka on kuka. Toivottavasti jostakin selviää kuinka kukin on äänestänyt.
Minua ei kiinosta NATO eikä lesbojen keinosiemennys.
Mutta joka kerta kun rassaan tuota vanhaa romua pakkasessa, tiedän mikä kinnostaa...

Äänestä

jotain muuta, kuin nyt jo eduskunnassa istuvaa. Käsittääkseni vain todella kova edustajien vaihtaminen saa sinne menevät edes yrittään pitää mielessään, että sieltä voi joutua poiskin. Kaikki vanhat edustajat edustavat vain itseään ja elämää, jolla ei ole kiinnekohtia todellisessa suomessa.

Äänestä

Kepu, Kokoomus ja SDP ovat edelleen pannassa! Eikö tätä touhua ole jo nähty riittävän monta vuotta vai pitääkö vielä monta vuotta kestää??
Koko vitun SDP on pannassa sen takia että Lipponen.

Miksi pitäisi äänestää sellaista mikä ainakin pääsee läpi?? Jos kaikki ajattelevat tuollalailla niin mikään pieni ei voi päästä läpi. Entäpä jos ajattelisittekin niin että jospa äänestänkin jotakin pientä puoluetta ja joku Muukin äänestää pientä puoluetta, niin sehän voisi vaikka päästä läpi. Ja saataisiin edes vähän muutosta tähän nykyiseen tilanteeseen, joka on aivan Perseestä!

En tiijä onko vasemmistoliittokaan hyvä sitten, mutta ainakin heidän ajatuksensa käyvät osiltaan paremminn yhteen mun kanssa kuin mitä muut puolueet esim. yllä olevat.

Äänestä
  • Olikos se joku televisioitu eduskunnan kyselytunti joka jopa televisioitiin. Siinä saukki pää täristen selitteli kuinka hieno ja oikeuden mukainen tämä "uusi" regressioautoverolaki onkaan.
    Suvi-Anne kieli ruskeana peesasi saukkia, joten minun puolestani se porukka putosi jo silloin.

    Äänestä

  • Suvi Anne Siimes tuki Niinistön autovero kusetusta oikein olan takaa .
    Se vasemmistoliitosta.

    Äänestä

Ja mieluten liberaali ulkosuomalainen!
Ovat nähneet vähän enemmän maailmaa ja Suomen ulkoapäin!
Osaavat ottaa Suomen hyvät ja huonot asiat huomion!Ja toisivat varmaan uutta avoimuutta Suomen sisäpolitiikkaan!

Äänestä

Älä ainakaan kokoomusta äänestä, valtiovarainministeriö on ollut heidän hallussa jo 12 (vai 16?) vuotta. Olisi ollut aikaa laittaa autoverot EU-kuntoon. Jokainen tietää Saulin kannan autoilijoiden lypsämiseen. Entäpä edeltäjänsä Viinanen Iiro-tarroineen...

Myös vasemmistoliitto ja demarit tukevat nykykäytännön jatkamista.

Äänestä

Ei ole näkynyt mitään konkreettista kantaa Kepulta. Tai sitten on mennyt ohi. Edes jonkinlaisen maaseudunkin asioiden ajajana ja pitkien etäisyyksien ymmärtäjänä voi olla vaihtoehto? Ei tosin Kepukaan juuri hetkauta puolueena. Tarvittaisiin joku "Suomi on Eurooppaa" puolue, kun kerran EU:hun mentiin ja noudatettaisiin kitisemättä sitten kaikkia EU:n säännöksiä ilman kiertelyitä ja verukkeita.

Nämä fakkiutuneet kaupunkipuolueet eivät ymmärrä ajotarpeita millään muotoa. Taksit on joka nurkalla, metro tai bussi kulkee 5 min. välein kotiovelta ja jos johonkin omaa autoa tarvitaan, se on 5 km matka esikaupungin automarkettiin. Sitten kesällä mökille. Hyvä siinä on bensaveroja nostella ja tukea "omaa" julkista liikennettä silläkin rahalla. Varsinaista tulonsiirtelyä.

Liikenne- ja veropolitiikalla sitä kai yritetään saada kaikki asumaan kalliisti 50 neliön kerrotalokaksioihin 10 km2 alueelle vähintään 500.000 asukkaan kaupunkiyksiköihin. Loput alueet Suomesta saavatkin sitten kasvaa energiapajua, vai?

Äänestä

Äänestän SDP:tä. Vaikka autoveroasia on ehkä vaikea, muuten heidän toimintansa OK, ovat mm puolittaneet käytännössä työttömyyden. Muutenkin on Lipposen aikana asiat parantuneet. Sitäpaitsi autojen korjaaminen Suomessa parantaa suomalaisten työllisyyttä. Ja sehän lisää autojen kotimaisuusastetta. Kansantaloudellisesti se on järkevää. Hyvä Paavo!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kelle ääni kirjoitti:

On tullut seurattua huonosti vaalilupauksia :-@ ja muitakin väittelyitä. Ketkä henkilöinä ovat etunenässä lisäämässä entisestään autoilijoiden vero- ja maksutaakkaa, ketkä muuten vain simputtamassa meitä huvin tai periaatteensa vuoksi?

Mitkä puolueet vaahtoavat eniten maksujen korottamisen puolesta tai keksivät mielellään uusia veroja tai muita autoilijan kuluja?

Toisaalta, onko henkilöissä yleensäkään ketään autoilijan puolesta puhujaa? Taisi viime kerralla olla "Klaude Kopteri" niitä harvoja. Entä puolueissa, löytyykö autonkäyttäjän ymmärtäjää.

Tiedän, että hyvätkin puheet kääntyvät ajan mittaan politiikkojen myllyssä kielteisiksi teoiksi. Mutta onko ketään, joka edes vaalilupauksena olisi myötäkarvaan?

Maalisvaaleista on puhuttu pääministerivaalina. Itselleni se on autovaali, sen vähäisen yhden äänenkin puolesta. Muutenhan puolueohjelmat muistuttavat jo niin paljon toisiaan, ettei värillä ole enää paskankaan väliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu