Kiril narraaa!

TotuudenPuolesta

VHH on puhdasta rahastusta, jopa Kiril tietää sen. Ammatiltaan hän todennäköisesti on teurastaja tai makkaran leikkaaja.

Ihmiskeho tuntee vieroitusoireita vähentäessään hiilihydraatteja. Syy tähän on yksinkertainen: ihminen on aina syönyt hiilihydraatteja pääenergianlähteenään, kenties Inuitteja ja paria alkuperäiskansaa lukuunottamatta. Siitä huolimatta Inuiteillakin oli hiilihydraatit tärkeässä osassa ruokavaliota.

Nykyhistorian valossa noin 20 000 vuotta sitten syötiin paljon enemmän kasviksia, viljaa ja hedelmiä huomattavasti enemmän. Viljassa ja hedelmissä proteiinien luonnollinen määrä on korkeintaan 15 % proteiinia, rasvaa niissä aineissa on mitättömästi. Lihavuus ei kuitenkaan ollut ongelma tuolloin.

Missään kulttuurissa ei ole syöty rasvaa nykyiseen malliin. Rasvan saaminen oli tavattoman vaikeaa, koska ennen viljelyn keksimistä ei ollut luonnon öljyjä juuri ollenkaan. Jalostustyön ansiosta öljypuut tuottavat nykyisen verran. Rasvaisten kalojen metsästäminen ei tullut kysymykseen ilman kalastuksen kehittymistä. Lihan syönti yleistyi vasta, kun osattiin metsästää. Metsästäminen tuskin tapahtui yli 50 000 vuotta sitten.

Ihmisen luonnollista ruokaa on kaikki tuota vanhempi ruoka. Silloin oli pakko syödä juuri kasviksia, juureksia, matoja ja viljaa koska mitään kunnollista proteiinin lähdettä ollut, puhumattakaan rasvan lähdettä. Siksi on selvää, ettei VHH ole turvallinen, eikä edes luonnollinen ruokavalio.

VHH:n kannattajat (lihakauppiaat, metvurstinleikkaajat, kanalanpitäjät) vetoavat tässä kohden argumenttiin: ”Mutta hiilihydraatit eivät sisällä kaloreita”. Esitän vastakysymyksen: ”Miten hiilihydraatit voisivat lihottaa, jos niissä ei olisi kaloreita!”. Tyly totuus on se, että hiilihydraatit ovat olleet suomalaisten yleisin energianlähde: peruna, kaurapuuro, riisi. Ne olivat täällä ainoat viljalajit, jotka kasvoivat kivikaudella.

Huhut, että peruna tuli Amerikasta ei ole tieteellistä näyttöä. Päinvastoin, se perustuu vain epätieteellisiin tutkimustuloksiin.

VHH JA LIHAVUUS
Hiilihydraattien korvaaminen keinorasvoilla ja voilla on tyly selitys lihavuuteen. Myös vehnäjauhojen yleistyminen. Se on selvä. Siitä olen ainoana VHH:n kannattajien kanssa samaa mieltä. VHH:laiset eivät voi mieltää totuutta, että on hyvin epäterveellistä syödä paljon proteiineja ja rasvaa. Rasvaa ja proteiinejä pitää syödä kohtuudella. Parempi on syödä hiilihydraatteja paljon.

VHH JA RAHASTUS
VHH on keino rahastaa. Atkins rikastui sillä, siksi on turha luottaa ammattimaisiin huijauksiin. Monet ovat menettäneet terveytensä käyttäessään Atkinsin mukaan lisäaineita ja makeutusaineita.

Tyly totuus on se, että maailman yleisin ruokalaji on ollut riisi jo ennen viljelyn keksimistä. Mitäs siihen sanotte? Suomessa sen sijaan kannattaa käyttää luomukaurapuuroa, joka on halpaa, lisäaineetonta ja sisältää oikeassa suhteessa vitamiinejä. Lisäksi kannattaa suosia lisäaineettomia kasviksia sen päälle sitten pari kertaa viikossa maksaa, poronlihaa, kalaa ynm.

Ainakin itse olen melkein urheilijan kunnossa, kun olen syönyt hiilihydraatteja Puskan suositusten mukaan.




Pekka Puska on myös väärässä. Hän on tehnyt työnsä ala-arvoisesti, eikä ole kertonut tylyä totuutta, miksi suomalaiset ovat lihavia.

8

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JariJo
    • skäribo

      provo. Olet ansainnut ylimääräisen pekoniviipaleen aamiaiseesi.

    • hk_

      Kiitämme:
      tekstin ulkoasua
      varsin virheetöntä kieltä
      kärjistyksiä ("mitään", "kaikki" yms.)
      "totuutta" perunan alkuperästä

      Moitimme:
      - kritiikin hampaattomuutta
      - yleistä yllätyksettömyyttä

      Yleisarvosana: 7/10

    • puhetta

      siis ymmärtääkseni vhh:lla olevat EI ole millään proteiini dietillä vaan proteiinia kuluu suht samanverran kuin virallisterveellä..

      Jos vhh on rahastusta niin mitä on esim.painonvartijat tai muut esim. nutriletit ja vastaavat?? Hullun puhetta! Vhh:lla menee muutenkin vähemmän ruokaa kuin taviksella. OTA SELVÄÄ ennenkuin alat täällä naukumaan.

    • karppikarppaaja

      Vähähiilihydraattista ruokavaliota voi noudattaa kuulumatta mihinkään maksulliseen yhteisöön. Jättää sokerin, riisin, makaronin, perunan ja kaikki leivät ja viljatuotteet pois, on jo aika pitkällä. Margariineja eikä rypsiöljyäkään ei pidä syödä. Rasvasta lihaa, rasvaisia vihanneksia ja kalaa ruuaksi. Vielä kun lisää kookosöljyn ja oliiviöljyn rioka-aineisiin, on Ladykarppauksen ytimessä. Itse kun tekee sapuskansa ei tule valmisruuasta tulevia sokeriylläreitä. Kannattaa lukea, ei keksiä ruokaa omasta päästä.

    • vplaiteli

      Ladykarppauksen????

      Montako eri karppausmuotoa Suomesta löytyy THL:n sokerikarppauksen lisäksi.

      Vähähiilihydraattienruokavalio, LCHF Ruotsissa on tarkkaan perusteltu . Siitä huolimatta laimeimmat (hiilihydraattia yli 5E%) muodot herättävät harmittelua.
      Mihinkä joudutaan Suomen lukemattomien versioiden kanssa?

      Esim. diabeetikolle ei ole muuta valittavaa todellisuudessa kuin tiukin LCHF, korkeintaan 5E% hiilihydraattia ja vähintään 60E% rasvaa, myös tyydyttynyttä.
      Sama koskee myös liikalihavia.

      asiasta kiinnostunut tietää mistä kysyä.

    • Totinentosi

      Kopio kirjasta KARPPAUS:

      Haluan aluksi kertoa suosittelemani ruokavalion taustasta. Evoluutionsa aikana ihminen on ollut metsästäjä, kalastaja ja keräilijä. Saatavilla olevasta ruoasta ihminen on suosinut rasvaista ruokaa, sillä ihminen on vaistonvaraisesti aina tiennyt eläinperäisen rasvan olevan kaikkein ravinteikkainta ja energiapitoisinta ruokaa. Ihmisen alkukantaisen olettamuksen mukaan eläinperäinen proteiini ja rasva ovat parasta ravintoa. Tämän väitteen paikkansapitävyys olisi syytä tutkia tieteellisissä tutkimuksissa.
      Varhaisina aikoina ihmiset saivat hiilihydraatteja lähinnä syötävistä lehdistä, juurista, pähkinöistä, marjoista ja hedelmistä. Näitä oli tarjolla vain kausiluontoisesti, eikä niillä siten ollut suurta merkitystä ravinto- tai energiamäärän kannalta.
      Noin 10 000 vuotta sitten ihminen alkoi viljellä maata. Hiilihydraattien määrä kasvoi väistämättä viljojen, riisin ja maissin tullessa osaksi ihmisen ruokavaliota. Myöhemmin ihmisen ruokavalioon tuli paljon tärkkelyspitoisia ravintoaineita. Perunaa alettiin syödä 1600-luvulla. Ihmisten terveys ei kuitenkaan kohentunut.
      Noin sata vuotta sitten jalostettu sokeri oli vielä ylellisyystuote. Nyt jokainen ruotsalainen käyttää keskimääirin 40 kiloa jalostettua sokeria vuodessa. Luku on keskiarvo, toisin sanoen monet käyttävät sitä enemmän ja toiset vähemmän.
      Parin sadan vuoden aikana ihmisen ruokavalioon on tullut lukuisia uusia ravintoaineita. Viimeisen kolmenkymmenen vuoden aikana vauhti on vain kiihtynyt. Volyymiltaan suurimman lisäyksen muodostavat margariinit ja omega-6-rasvahappoja sisältävät ruokaöljyt, joita ovat korvanneet eläinperäiset rasvanlähteet.

      Kommentti:
      Vuosisadan alusta aina viisikymmentä luvulle kaupoissa oli saatavana vain muutamia kymmeniä erilaisia ruoka-aineita, nykyisin luku on yli viisituhatta.
      Herää kysymys onko lihamestari Kiril vai ruoka-ja lääketeollisuus kaiken takan?

      • tässä-ollaan

        Käärmesölijy kauppias paholais Billin poika rahoitti ameeriikan yliopistoja runsain varoin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      260
      4188
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      116
      2267
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2227
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2187
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      127
      2131
    6. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      187
      1846
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1822
    8. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      46
      1366
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      394
      1296
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      147
      1210
    Aihe