Onnettomat kuskit

sdfg

Auton hallinta ei näytä enään olevan hallinnassa kun ajoneuvot varustetaan luistonestolla ym. Autokoulujen pitäisi mielestäni siirtyä käyttämään ajoneuvoja joissa tälläisiä apulaitteita ei ole niin tuntuma tiehen säilyisi. Erityisesti tämä koskee niitä nuoria hurjastelioita joille isit ovat lainanneet ajopeliänsä..

6

591

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole vielä mitään..

      ..tekemistä sen ajotaidon kanssa kuten suuntavilkun oikea oppinen käyttö eikä mitään räpsyttelyjä tai liian myöhään. Kaistalla pysyminen, ryhmittyminen oikeaoppisesti eli ei just väärään reunaan mitä aika moni näkee joka päivä tekevän. Tilannenopeuden ymmärtäminen, ei olla tuhannen auton jonossa se yksi ainot jolla on sädekehä pään päällä tänään ja ajan 70kmh 80km/h alueella ja kaikkien pitäisi hänet ohittaa tai että 30-40 alueilla ajetaan 60km/h.

      Vielä pitäisi osata autoakin käsitellä edes perusasioita. Ääritilanteet on ihan oma asiansa ja yleensä niihin joudutaan ajotaidottomuudella.

      Voiko siis muuta todeta että turvavarusteita on aivan liian vähän? Ohjaus, suuntavilkkua, perkele kaikki pitäisi olla automaattisia, menkääs siis julkislla liikenteen häiritsijät.

    • Kuski.

      Autokouluissa onnettomuusriski on vielä suurempi kuin kortin saaneena. Aivan ekaa kertaa rattiin istuva on todella vaarallinen kuljettaja, vaikka opettaja istuisikin vieressä. Tällöin tarvitaan ABS:siä plus muita turvavarusteita.
      Aikoinaan kun olin autokoulussa, aloitteleva kuljettaja menettää keskittymisensä ajamiseen ja ajautuu kokonaan vastaantulevien kaistalle. Opettaja hyppää rattiin kiinni ja kääntää takaisin omalle kaistalle, vain muutama sekunti oli aikaa tehdä korjausliike ennenkuin vastaantuleva auto olisi törmännyt meihin. Olin itse takapenkillä, siinä jo sydän hyppäsi kurkkuun :/ Tapahtuma oli vielä 80 nopeusrajoitusalueella, joten olisi tullut aika iso pläts...
      Eri asia on sitten kun kortin saatuaan nuori vetää kahtasataa naapurin pihaan katolleen - se on sitä omaa tyhmyyttä, jotka luonnonkarsinta hoitaa pois varhaisessa vaiheessa.

      Mutta niin, autokoulussa voitaisiin toki ajaa vanhoillakin autoilla jokunen ajotunti, sillä monien nuorten ensimmäinen auto on vanhus, sillä uusiin ei ole millään rahaa ostaa eikä ylläpitää. Autokoulussa kyllä selitetään miten vanha auto käyttäytyy jos siinä ei ole luistonestoa eikä mitään muutakaan. Mutta teoria on tiedossa, vaikka usein kortin saatuaan kokemus opettaa vasta nuorelle miten vanhaa autoa hallitaan..ja ne jotka oppivat ajamaan vain isin uudella autolla, ovat myös vaarallisia kuskeja istuessaan vanhaan autoon, koska eivät ymmärrä vanhan auton huonompaa suorituskykyä monilla osa-alueilla.
      Nuorille tulisi myös korostaa vanhojen autojen vaikeaa hallittavuutta, huonompaa turvallisuutta ym, jotta he ymmärtäisivät paremmin ajaa varovaisemmin. Mutta auttaisiko tämä näihin lauantaikaahareihin? Laskisivatko he nopeuksiaan?

      • Laaksonenster

        on vanha ja sillä opetellaan ajamaan - no isi opettaa opetusluvan kanssa.
        Eka auto tullee varmaan olemaan samaa ikäluokkaa.
        Muuten: Vaikka harjoitteluvaiheessa riski onkin suuri, tiedätkö sitä, onko kouluautoille sattunut mitään kolareita? En itse muista koskaan semmosta uutista nähneeni.


      • GTR-88
        Laaksonenster kirjoitti:

        on vanha ja sillä opetellaan ajamaan - no isi opettaa opetusluvan kanssa.
        Eka auto tullee varmaan olemaan samaa ikäluokkaa.
        Muuten: Vaikka harjoitteluvaiheessa riski onkin suuri, tiedätkö sitä, onko kouluautoille sattunut mitään kolareita? En itse muista koskaan semmosta uutista nähneeni.

        Just oon opettanu tyttöä ajamaan opetusluvalla ,
        inssi lähestyy viikon päästä !
        No liukkaankelinharjotuksissa kaikilla muilla oli ABS:t sun muut hienoudet .. ne on ihan ok..
        Mut opetusautona meillä vanha Fiesta , ei taatusti
        mitää elektroniikkaa apuna .. kuski joutuu opettelemaan ite ajamaan ... ja täytyy sanoa ettei ole tarvinnu meikäläisen jarrupolkimeen koskee kun ihan alussa kolmesti !
        Lisäksi oon ihmetelly muutamissa autoissa olevia kolmioita , sekä autokoulun , että myös opetusluvalla ajavien .. ne ei erotu auton väristä ennenku ihan lähellä ... valkoinen auto ja valkoinen kolmio !!!


      • Laaksonenster
        GTR-88 kirjoitti:

        Just oon opettanu tyttöä ajamaan opetusluvalla ,
        inssi lähestyy viikon päästä !
        No liukkaankelinharjotuksissa kaikilla muilla oli ABS:t sun muut hienoudet .. ne on ihan ok..
        Mut opetusautona meillä vanha Fiesta , ei taatusti
        mitää elektroniikkaa apuna .. kuski joutuu opettelemaan ite ajamaan ... ja täytyy sanoa ettei ole tarvinnu meikäläisen jarrupolkimeen koskee kun ihan alussa kolmesti !
        Lisäksi oon ihmetelly muutamissa autoissa olevia kolmioita , sekä autokoulun , että myös opetusluvalla ajavien .. ne ei erotu auton väristä ennenku ihan lähellä ... valkoinen auto ja valkoinen kolmio !!!

        menee inssiin vasta ens helmikuussa.
        Tahtomattaankin tyttö saa aika annoksen pimeän ja liukkaankelinajoa harjoitella.
        Mä ihmettelin kanssa niitä pieniä ja huonosti erottuvia kolmioita niin, että piti sen koko ihan tarkistaa. Sivun pituudeksi tosiaan riittää muistaakseni 16cm. Polkimen mukana tuli semmonen yli 20cm sivuinen, niettä varmaan huomataan. Tossa kaupungilla yks tylppäperäinen kouluauto-Golf oli likaantunut niin, ettei sitä kolmiota erottanut, ennen kuin kiinnitin huomiota auton ylivarovaiseen ajotapaan.
        No alku aina hankalaa.
        Jaahas - 3-4 kuukautta vielä, niin saa Kawan ulos, vai mitä?


    • Öövini

      tulis kun noi kärettömien apuvälineet poisteettaasiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9097
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7784
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5408
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2292
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2069
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1698
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1646
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1381
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      434
      1310
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1186
    Aihe