Nyt en kysy olemassaolevia tutkimuksia, vaan kysyn mitä mieltä olette, minkälainen tutkimus pitäisi tehdä?
Minä haluaisin nähdä seuraavat:
- pitkäaikainen tutkimus laihduttijista ja eri laihdutusmetodien merkitys mielialaan
- vhh:n ja ortoreksian suhde
- ortoreksian syntymekanismit
- millä ruokavaliolla on parhaat tulokset anoreksian ja bulimian hoidossa
Tämä ei ole kettuiluviesti, vaan kysyn vain ihmisten mielenkiinnosta, mistä asioista haluaisitte saada enemmän tietoa?
Minkä tutkimuksen haluaisit?
10
546
Vastaukset
- Kiril
ortoreksiaan on aivan terve ja normaali, koska ortoreksia tulee kreikankielen sanoista ortho=oikea ja oreksia=syöminen.
Eri asia on sitten jos tarkoitat ortorexia nervosaa, joka on syömishäiriö.- aäsldktji
on ortoreksia suomen kielessä.
- aaarhgh
Asumme maassa, jonka nimi on Suomi. Täällä puhutaan suomea. On olemassa maa, jonka nimi on Kreikka. Siellä puhutaan kreikkaa.
Jos et tiedä näiden eroa niin se on oma häpeäsi, mutta tuolla viisi miljoonaa kertaa toistetulla jutullasi teet itsestäsi naurettavan kerta toisensa jälkeen - Kiril
aäsldktji kirjoitti:
on ortoreksia suomen kielessä.
hyvin huonosti käytettäväksi yleisnimenä sairaalloiseen syömishäiriöön.
Ortoreksia ei siis tarkoita sitä että valikoi elintarvikkeensa tarkasti. Häiriintyneestä syömiskäyttäytymisestä ( Ortorexia nervosa ) voidaan puhua, jos ruoka ja syömisen suunnittelu alkavat hallita jokapäiväistä elämää. Anorektikosta ja bulimikosta poiketen ortorektikko siis keskittää huomionsa ruuan määrän sijasta sen laatuun.
Tässä suhteessa useat ihmiset kertovat valikoivansa elintarvikkeita ja valitsevansa ruokansa laadun perusteella riippumatta siitä onko vhh:lla tai virallisterveellisellä ruokavaliolla eivätkä he sillä perusteella voi olla syömishäiriöisiä. - aäslkejti
Kiril kirjoitti:
hyvin huonosti käytettäväksi yleisnimenä sairaalloiseen syömishäiriöön.
Ortoreksia ei siis tarkoita sitä että valikoi elintarvikkeensa tarkasti. Häiriintyneestä syömiskäyttäytymisestä ( Ortorexia nervosa ) voidaan puhua, jos ruoka ja syömisen suunnittelu alkavat hallita jokapäiväistä elämää. Anorektikosta ja bulimikosta poiketen ortorektikko siis keskittää huomionsa ruuan määrän sijasta sen laatuun.
Tässä suhteessa useat ihmiset kertovat valikoivansa elintarvikkeita ja valitsevansa ruokansa laadun perusteella riippumatta siitä onko vhh:lla tai virallisterveellisellä ruokavaliolla eivätkä he sillä perusteella voi olla syömishäiriöisiä.Taas vissiin oletit, etten minä tiedä mitä ortoreksia, anoreksia tai bulimia ovat. No, uutinen sinulle: minä tiedän. Eikä ortorektikon levittämä väärä tieto muuta sitä mitenkään.
Olen itse kielitieteilijä, joten sinun on turha myöskään väitellä kanssani kielestä, ainakaan ennen kuin opit käyttämään suomen kielen välimerkkejä oikein.
Olet kirjoittanut jo kaksi viestiä tähän ketjuun vastaamatta alkuperäiseen kysymykseen. Jos sinulla ei ole mitään sanottavaa, niin ole hiljaa, sopiiko? - Kiril
aäslkejti kirjoitti:
Taas vissiin oletit, etten minä tiedä mitä ortoreksia, anoreksia tai bulimia ovat. No, uutinen sinulle: minä tiedän. Eikä ortorektikon levittämä väärä tieto muuta sitä mitenkään.
Olen itse kielitieteilijä, joten sinun on turha myöskään väitellä kanssani kielestä, ainakaan ennen kuin opit käyttämään suomen kielen välimerkkejä oikein.
Olet kirjoittanut jo kaksi viestiä tähän ketjuun vastaamatta alkuperäiseen kysymykseen. Jos sinulla ei ole mitään sanottavaa, niin ole hiljaa, sopiiko?harrastamaan ortoreksiaa, oikeaa syömistä, keittiöön kuin osallistun tällaiseen keskusteluun, jossa väitetään minun levittävän väärää tietoa perustelematta sitä mitenkään. Missä suhteessa kirjoitukseni tässä kysymyksessä oli väärä?
Ortorektikkona toki kiinnitän huomioni ruoan laatuun ja niin olen ymmärtänyt sinunkin tekevän. Se ei tee meistä sairaalloisia Ortorexia nervosa potilaita. Tai ehkä sinä ole luopunut laadusta ja syöt mitä sattuu, ettei vaan ortorexia pääse iskemään.
Mielestäni vastasin Vhh:n suhteesta ortorexiaan ja totean että kysymyksen asettelu oli virheellinen joten antamani selvitys oli paikallaan.
Onko niin, että jos et pysty kommentoimaan kirjoituksieni asiasisältöä niin ainoa vaihtoehto on puuttua välimerkkeihin ja niiden oikeellisuuteen sekä pyytää poistumaan.
Kielitieteilijänä sinun tulisi ymmärtää mikä ero on ortorexialla ja ortorexia nervosalla.
- Vain yksi esimerkki
- hk_
> minkälainen tutkimus pitäisi tehdä?
Hiilihydraatteja rajoittava, runsasrasvainen ruokavalio 2-tyypin diabeetikoille
- kesto vähintään 1 kk
- kasviksia runsaasti
- hiilihydraatit (n. 50 g/vrk) hitaasti imeytyvinä
- luonnollisia rasvoja monipuolisesti, ei liikaa monityydyttymättömiä
- Energiajakauma: hh/pr/r 10/25/65
- vertailuryhmällä Diabetesliiton suosittelema ruokavalio
- seurataan ainakin: verensokeri (HbA1c), HDL, LDL (profiileineen), triglyt, verenpaine, paino, kehon rasvaprosentti- JariJo
Low-carbohydrate diet in type 2 diabetes. Stable improvement of
bodyweight and glycemic control during 22 months follow-up
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/pdf/1743-7075-3-22.pdf
Ruotsalaistutkimuksessa testiryhmässä syötiin 20 E% hiilareita ja vertailyryhmässä aika lailla suositusten mukaisesti. Tulokset olivat VHH:lle edullisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652252Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2222127- 1191441
Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj171196En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190- 1041061
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102959Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875