chi-suoristus

millainen

Heip. Minulla on nyt sellaiset olkapäiden yli ulottuvat hiukset, jotka ovat ehkä vähän kärsineet, mutta kun suoristaa niin näyttää hyväkuntoisilta ja vähän saa tuntumaankin siltä. Pesun jälkeen nämä menevät aaltoilevaan kiharaan, ja ovat ÄLYTTÖMÄN tuuheat, joudun siis suoristamaan näitä joka aamu.
Kuulin jotain tuollaisesti chi-suoristuksesta, ja sen verran siitä tiedän että se on sellainen kestävä suoristus. Muuta tietoa minulla ei sitten siitä olekkaan, siksi kysynkin, joku joku suinkin osaa auttaa, että mitä se sitten käytännössä meinaa? Miten pitkä aikanen vaikutus on? Miten suorat hiuksista tulee ja saako se hiukset näyttämään jotenkin ohuemmilta?
Ja tehdäänkö ihan tavan partureissa näitä vai vaan helsingissä tai muissa suuremmissa kaupungeissa? Hinta?

11

2530

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli tulos

      Mä kävin ottaan omiin hiuksiini CHI-suoristuksen bout 2 kk sitten. Tulos oli upee. Hiuksista tuli todella suorat ja kiiltävät ja ilmavat - OLIN SIIS AIVAN EXTAASISSA -

      Homma makso muistaakseni 46 €/h ja aikaa meni hiukan vajaa 3 h siinä oli ajassa mukana nopahko 10 minsan leikkaus. Olin nimittäin leikannut puoliselkään ulottuvan tukkani sellaiseksi reilusti yli harteiden mittaiseksi pari viikko ennen tuota käsittelyä.

      Sit mä munasin koko jutun - ainaskii melkein - mä nimittäin kysyin kampaajalta miten onnistuis värjäys - se sano että vaikka saman tien kevytvärillä mut kestovärillä 2 viikon päästä.

      OK mä värjäytin tukkani after 2 vko hiukan tummemmaks mitä mulla oli ja otin siihen vaaleit raitoja kauttaaltaan. Eli kampaaja värjäs ja vaalenisi hiuksiani ja värjäs raidat upeeen beigeks.

      Tulos näytti upeelta. Ajattelin et ens kerralla otan aivan hopeisii raitoja.

      VOI TAIVAS. Kun mä parin päivän kuluttua pesin hiukseni kotona mä tajusin heti et nyt koko juttu meni pilalle. Raidoitetut kohdat venyivät, hiukset olivat kuin purkkaa ja katkeilivat ELI HIUKSENI EIVÄT KESTÄNEET ENÄÄ VAALENNUSTA. Värjätyissä kodissa hiukseni ovat kutakuinkin Ok vielä nyt 3 kk jälkeenkin. Raitakohdat ovat pikkuhiljaa katkeilleet kokonaan pois tai ne on pörröisiä ja kiharoita ja olen sävyttänyt kevyt värillä koko hiuksistoni uudelleen.

      Eli CHI on ok ja toimii mut mulla vaikka oli ihan normaalit hyväkuntoiset hiukset (ei mitään shokkivaalennuksia ja värjäyksiä ennen)raidat oli liikaa.

      Odotan vuoden ja teen homman uudestaan mutta sit pelkästään värjäänkin kevytvärillä.

      Tällai kävi minulle

      PS. Lue samalta Suomi24 palstalta jonku 28.11 kirjoIttama juttu HIUSTEN KEMIALLINEN KÄSITTELY siinähän kaikki olisi nyt kerrottuna

      • alkuperäinen kirjoittaja..

        Kun mullakin olis tarkotus näitä jollain vissiin vaalentaa. tilanen on aika sama kun sinun. meinaan tietenkin minulla vaan ennen suoristusta. luuletko että onnistuu ennen suoristusta värjäys ja sitten suoristus?


      • Tällainen oli tulos
        alkuperäinen kirjoittaja.. kirjoitti:

        Kun mullakin olis tarkotus näitä jollain vissiin vaalentaa. tilanen on aika sama kun sinun. meinaan tietenkin minulla vaan ennen suoristusta. luuletko että onnistuu ennen suoristusta värjäys ja sitten suoristus?

        Niin Mun hiukseni meni pilalle niiden raitojen takia. Kampaamot suosittelee suoristsusta ja värjaäystä vasta sen jälkeen koska suoristus on myös kemiallinen käsittely ja se vie väristä kiillon.

        Näin varmaan on. Annan sinulle neuvon. Unohda vaalentaminen. Tee raidat vaikka jollain tummemmalla sävyllä kuin itse pohjaväri. MINÄ EN AINAKAAN KYLLÄ ENÄÄ OTA CHI-SUORISTUKSEN JÄLKEEN (vuoden päästä siis uusiksi) MUUTA KUIN KEVYTVÄRJÄYKSEN.

        Silkkisuoristus kestoväri on aika rankka yhdistelmä suomalaisille hiuksille ja jos suoristus on upee ja noin kallista miksi pilata se värjäämisellä.

        SIIS SUORISTA JA OTA KEVYTVÄRI AIKAISINTAAN PARIN VIIKON KULUTTUA SUORISTUKSESTA JA LEIKKUUTA HIUKSESI SUORISTUKSEEN SOPIVAAN MALLIIN. MUSTA EI AINASKAAN OLE NÄTTI ETTÄ HIUKSET ON TASAPITKÄT JOKA PUOLELTA NIIN EDESTÄ KUIN TAKAAKIN.

        Miksi siis riskeerata koko suoristuskäsittely? Tiedän omasta kokemuksestani asian liankin hyvin -TÄÄ ON OPPIA KANTAPÄÄNKAUTTA - mä ainaskii opin tästä virheestäni.

        SMILE:)


      • pumpiduu
        alkuperäinen kirjoittaja.. kirjoitti:

        Kun mullakin olis tarkotus näitä jollain vissiin vaalentaa. tilanen on aika sama kun sinun. meinaan tietenkin minulla vaan ennen suoristusta. luuletko että onnistuu ennen suoristusta värjäys ja sitten suoristus?

        Ei kannata vaalentaa hiuksia ollenkaan jos menee silkkisuoristukseen!! Itselläni oli vaaleat raidat mennessäni suoristukseen, mutta vaaleista kohdista tuli täysin purkkaa.. En siis suosittele ainakaan normaalia ammoniakkia sisältävää vaalentamista tai muutenkaan ammoniakkia sisältävillä aineilla värjäämistä. Olen kuullut, että BioSilkin tms. ammoniakittomat värit ja vaalennukset saattaisivat sopia..tiedä sitten pitääkö paikkansa..


    • alkuperäinen kirjoittaja...

      Vielä että olisiko kellään vaikkapa jotakin linkkiä nettisivulle josta suurinpiirtein näkisi tuon lopputuloksen?

    • jemmy-

      mikä ihme toi koko chi suoristus on? miten se tehdään ja onko se jotenki erilainen ku normaali suoristuskäsitely? ikinä en oo kuullukaan, mutta se kuulostaa kivalta

    • omienhiustenvihaaja

      ömm, ymmärsinkö siis oikein, että jos on ennen tai jälkeen ton suoristuskäsittelyn valkassu hiuksia, ja niissä on raitoja, ne menee ihan purkaks?
      ja koska hiukset saa värjätä käsittelyn jälkeen?

      ja sitten viellä että, haittaako se suoristuskäsittely jotenkin hiuksia? :)

    • APUA!!

      HEI! mistä niitä CHI-silkkisuoristuksia oikeen saa?

      • stara

        Hyviä Chi suoristuksia tehdään muunmuassa Helsingissä, Starabia nimisessä kampaamossa arabian kauppakeskuksessa.


    • ella2

      Hiusten Ykkönen1, Järvenpäässä, Peltolan K-Supermarketin etutiloissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe