Suomessa ihmisille jää ansiotuloista naurettavan vähän käteen ja useilla sekin hupenee tolkuttomiin välillisiin veroihin. Tämän himoverotuksen takana on SDP/SAK joiden motto on, että silloin menee hyvin kun kellään ei mene toista paremmin.
Oikea linja olisi kannustaa rikastumiseen, yrittämiseen ja työntekoon alentamalla radikaalisti veroja. Sairaista täytyy tietysti yhteiskunnan varoilla pitää huolta mutta laiskoja, alkoholisteja yms. pohjasakkaa ei tule ymmärtää ja tulonsiirrot tällaisille onkin lopetettava. Sosiaalidemokratia on tullut tiensä päähän. Me koulutetut ja varakkaat nuoret suomalaiset emme enää halua veroja maksamalla kustantaa elämäntapajuoppojen ja muiden tyhjäntoimittajien oleilua.
"Sosiaalidemokratiasta" päästävä
4
164
Vastaukset
- hänelle kuuluu
asiaankuuluva hoito tavoitteena mm työkykyisyys, jotta hän saisi palkan lisäksi elämäänsä sisältöä. näin sanoo kokoomuksen kannattaja.
- on selkeästi
oma moka. itseaiheutettu riippuvuus eikä mikään sairaus. valtion tehtävä ei ole sanoa yksilölle paljonko sopii juoda, vaan se pitää itse ymmärtää, kun kerran on omasta terveydestä kysymys.
- ja koulutetut
olette harvinaisen tyhmää väkeä! laittaa mietityttämään, että mistähän koulusta sinäkin olet valmistunut. ehkä peruskuolusta keväällä-06?
- No millä se
duunari elää jos veroja ja niinkuin aina, suhteessa palkkoja alennetaan huomattavasti enemmän? Siinähän käy kuule niin, että sitten siitä pienen pienestä palkasta pitäisi maksaa kaiken maailman vakuutuksia, kun yhteiskunnan vastuulla ei ole enää mikään. Ja rikastuakin vielä pitäisi...Se on hyvä juttu, että duunarilla on edes joku taho, joka pitää pienen puolia, nimittäin SAK !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181