liian raakkaat isovanhemmat!

jhguevnyvu

meillä on kaksi pientä lasta(1,4v. ja 2,5v.) ja he ovat koko ikänsä asuneet isovanhempien naapurissa eli ollaan tekemisissä joka päivä.mieheni perhe asuu n.700km päässä,heitä näemme vain pari kertaa vuodessa.mieheni haluaisi muuttaa kotiseudulleen tai muuten kauemmaksi tästä mun suvustani.tällä pienellä paikkakunnalla on koko perheeni ja äidin suku.varsinkin vanhempi lapsi on todella kiintynyt äitiini.itsekin haluaisin muuttaa kauemmaksi,välillä ahdistaa suvun puuttuminen kaikkiin asioihimme ja mieheni se tekee hulluksi.miten vieroitan lapsemme isovanhemmsta vaikka emme pääsisikään heti muuttamaan.ok,kyllähän se on selvä mulle ettei sinne tarvitse mennä joka päivä kylään,mutta koitapa selittää se 2,5vuotiaalle!

2

1456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapset

      ovat hyvin sopeutuvaisia. Yksinkertaisesti jätät menemättä liian usein. Kun lapsesi sinne haluaa, keksit jotain muuta mielenkiintoista puuhaa. Ehkä alussa protestoi mutta kun pidät oman pääsi, etkä anna lapsen määrätä, oppii kyllä. Ylipäätään tuon ikäiset lapset eivät päätä kodin asioista, vanhemmat ovat sitä varten.

      Ota miehesi tunteet huomioon, tuskin ihan tyhjästä on hermostunut. Muista, että elät nyt oman perheesi elämää, eikä siihen pidä vanhempia liikaakaan vetää mukaan.

    • on hyvä

      välimatka isovanhempiin. Silloin ne ei putkahtele kylään ilmoittamatta, eikä lapset ravaa alistuiseen siellä. Ja mummolaan meno tuntuu silloin MUMMOLALTA kun sinne mennään aina muutamaksi päiväksi ja ollaan ihan yötä. Ei isovanhempien ole välttämättä hyvä asua noin lähellä, enää tänäpäivänä. Asia on sitten eri jos asutaan samankaton alla, koska silloinhan ne asiat joita ratkotaan ovatkin yhteisiä. Ei kaikki tietysti, mutta moni asia vaikuttaa yhteiseen hyvään. Meillä isovanhemmat asuvat 170 km päässä. Matka on hieman liian pitkä. Toivoisin heidän asuvan lähempänä, jotta kyläily kävisi hiemena vaivattomammin. Ja voisimme tarpeentullen autella toisiamme. Ehkä se 50 km olisi sittenkin paras välimatka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      22
      2793
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2708
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2454
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      632
      2026
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1836
    Aihe