Eli siis, appiukosta tuli poikamme syntymän (04/05) jälkeen lastenhoitoinsinööri ja vielä lastenlääkärikin kaiken hyvän lisäksi. Nyt on sitten neuvoa ja niksiä tarjolla joka mutkassa(huvittavinta on se, että hän ei ole vaihtanut miehelleni, silloin kun mieheni on ollut vauva, kertaakaan vaippoja eikä hoitanut muutenkaan), paras tuli tänään, kun pojallamme on ollut viime viikon torstaista lähtien nuhaa (alkoi yskällä joka kesti yhden päivän, kuume oli pari päivää aiemmin(siis ennen yskää), enää ei ole):"Viekää se lääkäriin kun sen hengitys rohisee ja minulla oli viisivuotiaana vatsakalvotulehdus ja keuhkopussintulehdus ja hengitys rohisi samalla tavalla..." Itse olen liian kiltti sanomaan, että eiköhän me vanhempina tiedetä milloin lapsi lääkäriin, kun koko ajan sen kanssa ollaan... Piti saada purkaa jonnekin :)
Appiukko
3
735
Vastaukset
- hyvin....
....jotenkin tuttu tunne! eiks helpotakin kun saa sen jollei sanottua :)
- tellu29
Heh heh, siis aivan samanlainen tilanne kun meillä;)
Appiukko tietää ja osaa kaiken. Ihan parhaita paloja on kun mä olin synnyttämässä ollut niin appiukko oli sanonut et:ei siinä synnytyksessä mitään ihmeellistä ole, onhan ne ennenkin sieltä syntyneet, ei sitä ennenkään kipulääkkeitä ole käytetty. No huh huh... Ihan kun se tietäisi synnytyksestä mitään!
Sit se kerran oli katsomassa mun lapsia ja kyselin myöhemmin miten oli mennyt(olin puol tuntia lääkärissä käymässä...)niin se vaan naurahti ja totesi että helppoa kun mikä, vanhempi lapsi leikki ja nuorempi nukkui. Sellasta lehden lukua vaan. Meinasin kyl hitto tirvasta sitä. Se on kyllä niin naisia aliarvioiva ettei mitään rajaa.
Siis ja se tosiaan puhuu tosi halpaan sävyyn ja on olevinaan niin kaikkitietävä jokaiseen lastenhoitoon tai kasvatukseen liittyvässä asiassa. Mieheni on kyllä kertonut että hänen isänsä painoi niska limassa hommia eikä koskaan ollut kotona, et sillee...
Kait se on vaan kestettävä....- mullakin samanlainen appiukko!
Mieheni isä ei eläessään ole vaippaa vaihtanut mieheni ollessa pieni tai edes silloin kun mieheni pikkuveli oli pieni. Hyvä jos poikiaan näki arkena saati viikonloppuna.
Mutta nyt hän on sellainen alan ammattilainen että oksat pois.
Tässä muutama esimerkki:
Poikamme (2v) osaa jo laskea 1-5 joskus 7 saakka, ei olla opetettu asiaksemme, vaan hän on kysynyt mikä numero. Nyt sitten appi oli sitä mieltä, että lapsen liian aikainen opettaminen on huonosta, ettei pojan pitäs osata laskea ja lapsesta tulee TYHMÄ, jos liian aikaisin oppii. Selitä siinä sitten, että kun toinen kysyy. Mitä pitäs vastata pojalle kun haluaa tietää "mikä numero". "Ei sun kuulu tietää sitä!" niinkö?
No, sillon ku poikamme opetteli kävelemään, himpun alle vuoden (1-2 kk alle) nous seisomaan tukea vasten ja yritti kävellä. Sit poika keksi, et äitiä voi pitää sormesta kiinni ja hän voi kävellä sillä tavalla, tähän appi sitten oli sanonut anopilleni "että kuinka se miniä sillä tavalla poikaa retuutti! ei noin pienen pidä vielä kävellä!" Ja kun eka kerran pojan hiuksia leikkasin ku silmiin menivät jo, siitäkin tuli selän takana sanomista, ettei saisi leikata vasta kun olikohan se vasta viiden vanhana, ei kuulema kasva tukka kunnolla jos liian aikaisin alkaa leikkaamaan.
Olen oppinut tässä muutaman vuoden aikana päästämään sen jutut toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
Mutta se ärsyttää aina ja jatkuvasti, jos olemme siellä käymässä ja appi pojalle sit puhuu, et "ukki tulee kohta takas kotiin niin sitten mennään saunaan!" Pojan uni aika alkaa n. 21, eli ennen sitä pitäs olla iltapesut, -pisut, ja -palat tehtynä ja syötynä, usein (joka ikinen kerta kun ukki pojalle noin sanoo) hän on tullut vasta 23 aikaan takasin, sitten kovaan ääneen ihmetellään, että eikös se ukin pieni mies ookkaa saunaan menossa. No ei oo ei ku ukin pieni poika on ollu nukkumassa jo kaks tuntia!
Mieheni kärsii isänsä takia huonosta itse tunnosta, isä ei koskaan miestäni kannustanut, aina oli vain hän oikeassa ja mieheni väärässa kun oli tyhmä, eikä mitään oppinut. Monet kerrat oli miehelleni luvannut, että kohta tulee töistä ja sitten tehdään ties mitä, pystyy kuulema yhden käden sormilla laskemaan kerrat milloin lupaus piti! En halua samoja pettymyksiä pojalleni!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h352875Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062671Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv302385Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491904Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141513- 321473
- 271389
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021203- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711025