sellonsoittajilta kyselisin, että onko kakskymppinen liian vanha alottaan soiton. Osaan soittaa pianoo ja haitaria. Minkä hintasia sellot noin suurin piirtein on, käytetyt ja uudet? Mistä tampereelta päin löytyy hyviä opettajia?
Sello
......
3530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse aloitin juuri äskettäin (29-vuotiaana) sellon soiton, tosin olen musiikin ammattilainen jo valmiiksi, mutta ei se paljoa auta sellon soiton tekniikan opettelussa, alusta se pitää aloittaa silti. Tietysti musiikin ymmärtämisestä, kehittyneestä sävelkorvasta ja nuottienlukutaidosta on paljon hyötyä. Jos kerran osaat jo pianoa ja haitaria, aloita ihmeessä sellon soitto.
Ostin itselleni kiinalaisen sellon (uusi), hinta koko paketille (sello, jousi, kotelo yms. tilpehööri) n. 2600 €. Hinnat ovat alkaen n.900 € ja ylärajaa ei kai ole. Ei kannata ostaa vaneriselloa, panosta laatuun vaikka olisikin "vain" harrastussoitin. Kiinalaisten hinta-laatusuhde on hyvä.Kannattaa ensin hankkia opettaja, ja sitten sello opettajan opastuksella.
Tampereen opettajista en osaa sanoa, mutta siellähän on konservatorio ja musiikkiopisto, soita sinne ja kysy. Voit päästä vaikka konsalle sello-opettajaksi opiskelevan pedioppilaaksi (=opetusharjoitteluoppilaaksi).
Minä kans vähän haaveilen sellon soiton aloittamisesta. Tyhmä kysymys, mutta voiko jostain vuokrata selloa? Tuntuu äkkiä hurjan kalliille nuo soittimet, vaikka tiedän niiden olevan arvokkaita. Mutta voiko siis edes alussa ainakin kokeilla jossain selloa ennen kuin menee ostamaan omaksi (enkä tarkoita vain kaupassa kokeilua hetken)?
Minä sain ainakin selloni koesoittoon viikoksi. On kai soitinliikekohtaista että onnistuuko se, mutta luulisin, että se on ihan yleinen käytäntö. Minäkin harkitsin sellon vuokraamista ensin, mutta en tahtonut löytää vuokraajaa mistään. Jos pääsee johonkin musiikkiopistoon, heillä saattaa olla soittimia, joita saa lainaksi pienehköä maksua vastaan lukuvuodeksi.