Mitä kouluja vaaditaan että pääsee paperikoneen tai prosessinhoitajaksi? Vasta valmistuin datanomiksi eikä tradenomiksi enää nappaa oikein opiskella ja paperiteollisuus ois semmonen joka kiinnostaa. Onnistuuko kouluttautuminen vaikka oppisopimuksella jossain koska haluttais jo päästä töitä tekemään.
Tarviiko osata hirveästi kemiaa ja fysiikkaa?
Tarviiko osata hirveästi kemiaa ja fysiikkaa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sen jälkeen oppisopimuksella parivuotta ja sitten ammattitutkinto. Tietysti pitää olla opiskelut suoritettu hyvin. Itse olen pitänyt huolen, että luvattomia poissaoloja ei saa olla yhtään ammattikoulusta, jos on meille tulossa töihin. Olen myös kertonut ammattikoulun 1-luokkalaisille em. asian.
Ennenkuin pääsee paperi-/kartonkikoneenhoitajaksi, täytyy olla 10-15 vuoden kokemus "alemmista" vakansseista. Tietysti lähes kaikkiin muihin prosessinhoitajan töihinkin tarvitaan usean vuoden "kenttä" kokemus.
Pakollinen? Jostain olin lukevinani että joku oli päässyt oppisopimukselle peruskoulupohjalta. Itse olen jo ammattikoulun ja intin käynyt eikä oikein toinen amistutkinnon suorittaminen nyt kuulosta houkuttelevalta. Jos ei pääse suoraan oppisopimuksella töihin niin haen johonkin ammattikorkeaan.
"Perustutkinto on mahdollista suorittaa myös oppisopimuskoulutuksena.
Yritysten omat teollisuusoppilaitokset järjestävät niin ikään alan perus- ja täydennyskoulutusta."
Onko tuo siis paskapuhetta?
Aika helppoahan se noin olisikin, todellisuudessa tie on pitkä ja kivinen. Ammattikoulu kolme vuotta, kesät tehtaalla jos sattuu pääsemään. Koulun jälkeen osa pääsee määräaikaiseen työsuhteeseen, sopimus kestää yleensä muutaman kuukauden, katkeaa varmasti viimeistään ennen vuoden vaihdetta. Tätä epävarmuutta muutama vuosi, sitten hyvällä onnella oppisopimukseen. Sen jälkeen voi sitten kuvitella pääsevänsä normaaliin työsuhteeseen, mikä se sitten nyttemmin onkaan. Niin että tervetuloa vaan.
Jep. Taidanpa kumminkin ottaa yhteyttä nuihin paikkoihin ja kysellä voiko sinne mennä oppisopimuksella. Ei oikein enää uskottavuutta tällä foorumilla kun olen jo 3:sta eri alasta kysellyt ja kaikista on tullut vastauksia tyyliin "ei kannata, et saa töitä ja paska palkka"
Suurinosa niistäkään vastanneista varmasti ei edes ole kyseisellä alalla.
Ei kysymys ole siintä, ettenkö suosittelisi alaa, mutta tullakseen ammattimieheksi, joutuu käymään kovan koulun. Kyllä kunnollisille työntekijöille on aina käyttöä. Mutta vapautuvaa paikkaa jos on hakemassa esim. 250 hakijaa, ei valituksi tuleminen ole helppoa. Nykyaikana paperiteollisuuden työpaikat ovat hyvin vaativia. Ei ole sisääntuloammatteja, niinkuin joskus 70-luvulla. Meilläkin on useita jopa 15 vuotta määräaikaisena roikkuneita, jotka eivät valitettavasti ole vielä saaneet vakituista paikkaa.
Yhtiöiden ammattioppilaitoksiin otetaan pääasiassa ammattikoulussa prosessinlinjan käynneitä, toki mukaan saattaa päästä hyvin menestynyt jonkun muun ammattikoululinjan käynnyt. Tällä hetkellä ei taida mikään yhtiö ottaa yhtään uutta työtekijää, päinvastoin väkeä yritetään saada ulos joka tehtaalta.
Tulipas vasta mieleen että saanhan minä kaikki ne aineet hyväksiluettua jotka eivät liity alan koulutukseen(matematiikka, äikkä jne) niin ei tuo nyt kuulosta enää niin pahalta.
Vielä semmonen että onko totta että paperitehtaalle ei pääse töihin jos ei ole sukulaisia siellä töissä?
Tommosiin juttuihin törmännyt.
Vieläkin vaikuttaa parhaimmalta vaihtoehdolta ku niin paljon olen paskaa lukenut muilta aloilta mitä olen harkinnut esim. Meriliikenne, Medianomi ja Tradenomi. Vielä pitää katsella erilaisia LVI-aloja ja tehdä sitten päätös. Palkkakaan ei niin hirveästi kiinnosta kuhan nyt vain pääsisi töihin. Oikeasti en käsitä miten jotku ihmiset voi nauttia olemalla työttömänä. Yhtä helvettiä näin parin kk perusteella.
Mee sinne hommiin....
Yhtä tyhjältä kuin päässäsi,ei pesiihän siellä tikka.
Keskustelin tuossa jonkun paperitehtaalla työskentelevän kanssa ja hehkutti että oli päässyt suoraan lukiosta jollain exlusivel töihin. Kun kysyin että mitä se käytönnössä tarkoittaa niin vastasi että "se on sellanen VIP-Passi vakituiseks paperitehtaalle saman tien"...
Onko tuo siis suomeksi "isi on töissä niin mä pääsen heti"? vai mistä on kyse. Voi saatana että ottaa päähän jos jotku 16 kesäset saa paikan ja minä en. kuitenkin kokemusta jo erilaisista töistä.
90 luvulla syntyminen oikeaan sukuun takasi ainakin paperitehtaalle kesätöihin avoimetovet. Kesätöihin kun pääsi ja hommansa hoiti, pääsi toisenakin kesänä. Kyllähän nuo paperiteollissuuden hommat on suvussa periytyneet, toimihenkilöpuolellakin.
Lotilaan (Valkeakoski), paprupuolen UPM vetoiseen ammattikouluun oli päälle 8 k.a vaatimus peruskoulusta 1990 luvulla.En tiedä miten nykyisin, ei taida tunkua olla kun tehtaita lopetellaan,kunnossapidot ulkoisetetaan ja Kiinasta tulee paperia halvalla.Ketä nuorta ala enää kiinnostaa? Luulisin että paprupuolen ammattikulut kiireen vilkkaa ruuvaavat k.a rajoja alemmas.