Sellanen homma, että nauhat ovat kitarastani kuluneet niin paljon että pian kielet naarmuttaa jo otelautaa, niin että miten niitten vaihto pitäis hoitaa. Menen varmaan johonkin kitaranhuolto liikkeeseen, kun en itse uskalla alkaa vaihtamaan, mutta mitä se voisi yleensä maksaa.
Kitaran nauhat
kuluneet
61258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä nauhojen vaihto itseltäkin onnistuu jos on kätevä ja huolellinen ja tietää mitä tekee. Vanhat pois ja uutta tilalle ja hiomaan päät sileäksi. Netissä on tästäkin jossain ohjeita. Jos on arvokkaampi kitara ja epäilet kykyjäsi niin on parempi teettää ammattiväellä. Maksaa liikkeessä jotain (hieman alle) parinsadan euron luokkaa.
-Pena
Minulta oli aikoinaan Telecasterista yhden nauhan toinen pää hieman irti. En edes yrittänyt itse vaan vein korjaamoon (Huttunen). Maksoi jotain 20 euroa nykyrahaksi muutettuna.
Ei tuosta tietenkään voi laskea että kaikkien nauhojen uusiminen maksaisi 400-500 euroa mutta prosessi on työläs eikä ihan halpa.
Jos kitaralla ei ole tunnearvoa (tai muuten erityista arvoa) hyvä vaihtoehto voi olla ostaa uusi kaula.
Jos otelaudassa on kauheesti reunalistaa ja muuta niin nauhojen vaihto voi olla tyyristäkin. Varmaan soittamalla korjaamoon ne osaa skitan mallin perusteella arvioida hinnan.
Kyllä toi itte vaihtaminen vaatii jonkin verran näppäryyttä, muuten voi tulla räminää kaupanpäällisiksi. Halvalla pelillä on toki hyvä harjoitella omin päin, ei satkun kitaraan kantsi kahdensadan remppaa tehdä.
Mutta toi sun kitara ei voi olla satasen halpis, et sä olis sillä jaksanu niin kauan vetää että nauhat olis menny montuille!
Vai onko isäs vanha kitara?
Ei oo mun isän vanha kitara. SG se on ja maksoi 300e. Mä olen kyl tyytyväinen siihen että sillä hinnalla sai niin hyvän soittimen. Se on mun eka kitara ja mä olen soitellut sillä vähän yli vuoden. Mut ei ne kaikki nauhat tietenkään oo kulunu. Ne on ne 1-8 ensimmäistä nauhaa jotka pitäis vaihtaa. Arvokas se kitara ei oo missään nimessä mutta tunnearvoa kyllä on ja mulle se on oikeastaan ihan sama tuleeko siitä nättiä jälkeä. Kunhan sillä vaan pystyis soittaa.
Eks nauhojen pitäis kestää enemmän kun se vuos. Voisko se nopea kuluminen johtua kielten laadusta.
Pehmeänpuoleista ainetta täytyy nauhat olla että vuodessa vaihtoon menee.
Ainakin basson kieliä tehdään ruostumattomasta teräksestä. Ne kuulemma syö nauhoja, mutta onko sellaisia kitaran kieliä?