Vanhat joutaa pois

Turha valittaa sitä, että työpaikoilla esiintyy ikärasismia. Niinhän se on aina ollut. Itse olen sitä mieltä, että vanhat ja väsyneet pois hidastamasta vauhtia, meitä nuoria ja innostuneita on tulossa tilallenne yllin kyllin!
6393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mielestä 42vee ikänenkin veke.Ja minkä ikäinen koltiainen ite oot?

Äänestä

Olen muutaman kerran ärsyttänyt ikääntyneempää porukkaa saman suuntaisilla kannanotoilla.

Itse häivyin omaehtoisesti säännöllisestä työstä terveena 53-vuotisena enkä todellakaan ymmärrä 55+ porukan roikkumista työelämässä.

Varsinkin virastoissa ovat haitaksi asti, muumioituneet jakkaroiden täytteiksi.
50+ porukka ulos ja uusina työnhakijoina samalle viivalle nuorempien kanssa!

Veteraanit vielä itkevät pieneneviä tuloja.
Nuorten rahantarve on aivan toista luokkaa.
Jos 50+ tyyppi ei siihen mennessä ole saanut talouttaan kuntoon niin ei se tule saamaankaan.

Kaikkein kamalaa on eläke%:lla houkuttelu 68:aan saakka.
Mitä helvettiä ihminen enää silloin tekee niillä marginaalieuroilla?!?!

Äänestä
  • Ai mitäkö 60 tekee euroilla?? Matkustelee, makoilee kylpylöissä ja nautiskelle olostaan.
    Onhan se mukavampaa, kun ei tarvitse euroja laskea.

    Äänestä

  • elämästä kirjoitti:

    Ai mitäkö 60 tekee euroilla?? Matkustelee, makoilee kylpylöissä ja nautiskelle olostaan.
    Onhan se mukavampaa, kun ei tarvitse euroja laskea.

    50 :lla on vähintään kymmenen vuotta enemmän aikaa nauttia olostaan.
    Ja todennäköisesti alkuvuodet terveempänä.
    Olen nyt treenannut tätä kolmea viikkoa vaille 10-vuotta.
    Tuntuu täysin hullulta ajatuskin että aloittaisin nautiskelun vasta nyt!
    Nytkin alkaa matkustelu laiskottamaan. 14 - 18 tunnin välilaskulliset lennot vielä sietää mutta suorissa tulee "kipuraja" vastaan 10 tunnin tietämillä.
    Koska lopetin työnteon etuajassa niin en raaski maksaa esimerkiksi 800 euroa extraa Frankfurtin-Cancunin välin business-paikasta.
    Jos olisin nyt, 63:na eläköitymässä niin olisi monta reisua ja all inclusive kuukautta jäänyt nauttimatta.

    Äänestä

  • elämästä kirjoitti:

    Ai mitäkö 60 tekee euroilla?? Matkustelee, makoilee kylpylöissä ja nautiskelle olostaan.
    Onhan se mukavampaa, kun ei tarvitse euroja laskea.

    Piipahdamme vaimon kanssa loppuviikoksi Berliiniin jouluostoksille.
    Lähtö Seutulasta huomenna klo 11.30.

    Äänestä

Niin maassahan on jo nyt pulaa työntekijöistä tietyillä aloilla. Ja mitä enenpi ja nuorempina ihmiset poistuvat työelämästä sen raskaammaksi työssä olevien elo muuttu.

Eläkeikää ollaan nostamassa useissakin maissa. Ihmisen elinikä on kasvanut valtavasti verrettuna siihen aikaan kun 65v määrättiin yleiseksi eläkkeelle siirtymis ajaksi.

Ja ammatista riippuen meille kertyy kyllä siirtotyöläisiä paremman toimeentulon takia. Polkevat siis hintoja jolloin suomalaistenkin on laskettava ansiotasoaan ajanoloon. Ja minnekäs ne koodaajat ja tuotantolaitokset muuten muuttavat sankoin joukoin...

Vauhtia tuntuu tosian olevan nuorella leijonalla. Kestää aikansa kasvaa ihan aikuiseksi leijonaksi vielä.

Sinällään hauska provo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuori leijona kirjoitti:

Turha valittaa sitä, että työpaikoilla esiintyy ikärasismia. Niinhän se on aina ollut. Itse olen sitä mieltä, että vanhat ja väsyneet pois hidastamasta vauhtia, meitä nuoria ja innostuneita on tulossa tilallenne yllin kyllin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu