Kovat korotuspyynnit Saksassa

Paperitehtaan varjosta

Lainaus arvopaperilehden sivuilta:
Palkansaajat vaativat kovia korotuksia Saksassa


04.12.2006 16:15 - Myös liittokansleri Angela Merkelin puhemies puhuu aiempaa suuremmista palkankorotuksista.

Liittokansleri Angela Merkelin puhemies Thomas Steg sanoi tänään, että vahvojen toimialojen työntekijät voivat odottaa tällä neuvottelukierroksella suurempia palkankorotuksia kuin aiemmilla kierroksilla, kertoo Reuters. Syynä on vahvistunut talouskasvu.

Berliner Zeitung on raportoinut, että työntekijät hamuavat 5,0-7,5 prosentin korotuksia, mutta esimerkiksi Merkeliä talousasioissa neuvonut Peter Bofinger on puhunut 2,5-3,0 prosentista. Talouskasvu on 2,5 prosentin luokkaa.

Erityisen kärkkäästi suuria palkankorotuksia on vaatinut metallialan järjestö IG Metall.

Työttömien määrä meni Saksassa marraskuussa alle 4 miljoonan ensimmäistä kertaa neljään vuoteen.

Markku Huusko
[email protected]

3

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paperitehtaan varjosta

      meille paperimiehillekkin. Reilun vuoden päästä alamme neuvottelemaan seuraavaa sopimusta, lähtökohdat siihen ovat erinomaiset: alalta on karsittu kannattamattomia yksiköitä, muista tehtaista on saneerattu läysät pois, tuotantanto tehostunut ja hinnat nousussa. Silloin on aika ottaa mallia Saksasta, laitetaan reilut pyynnit pöytään, aluksi vaikka n.10%.

    • /Tutkain

      Saksan paperissa suostuttiin laskemaan rajousti palkkoja pari vuotta sitten. Tulos on ilmesiesti taas kunnossa, joten tuo palkkajousto kompensoidaan nyt takaisin.

      Sama koskee IGM:ää (esim. autoteollisuutta).

      • jokra

        Tässä on joustettu 0-linjalla monta vuotta.Milloinhan kompensoidaan takaisin,ei koskaan.Rahat on menny herroille ja sen huomaa.Ei ne luovu herratkaan saavutetuista eduista.Yksi asia lohduttaa,herrat ei ole ahneita, eihän?Työmiehet on,senhän näkee jo varoista ja tuloista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7451
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      102
      5264
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3516
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3461
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      349
      1506
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      56
      1324
    Aihe