LUME-TYÖPAIKKOJA

Kaarlo

Olen jo pidempään seuraillut mollin tarjontaa, niin työpaikkojen kuin hakijoiden. Kun vielä olen sekaan lähettänyt myös hakemuksia, alkaa vahvistua sellainen käsitys, että tarjolla onkin vain ns. lumetyöpaikkoja. Työvoimapulasumutuksena.

Katsotaampa tarkemmin: 1) hakijat

Mollissa työn hakijoita on sadoin ja tuhansin.
http://asiointi.mol.fi/cvhaku/haku
Jotkut pitkäänkin.

2) Entä tarjonta

Tarjontaa onkin enää murto-osa hakijoiden määristä.

Silti näyttää siltä, että hakijoiden määrä vain kasvaa, ja tarjonta näyttää pysyvän jokseenkin samana koko ajan.

Tarjontapuolessa kiinnittää huomiota erityisesti se, että eräät työnhakijat esiintyvät listoilla vuodesta toiseen:

a) ja että samaa työpaikkaa markkinoi itse "työntarjoaja" sekä sen lisäksi yksi tai useampi konsultti. Vuodesta toiseen.

b) Kun määräaika on mennyt umpeen, siis se hakuaika, ilmestyvät samat vakanssit tyrkylle uudestaan ja uudestaan. Cadpool niminen yritys on tässää asiassa suorastaan veteraani. Silti yritys ei näytä kasvavan.

c) Ilmeisesti näin kalastellaan pääasiassa ilmaista työvoimaa, joka ohjataan veronmaksajien kustantamaan koulutukseen ja tekemään "harjoitteluna" ilmaista työtä hakijoilleen.

Tätä minullekin tarjottiin, mutta kun en "fasistikoirille tuntiakaan ilmaista työtä tee", käyttääkseni erään tuttavani ilmaisua, niin nämä mollin ilmoitukset eivät ole useamman vuodenkaan haun aikana mihinkään johtaneet.

Se siis siitä "työvoimapulasta".

Huomaa, että em. mol-ilmoittelu ei maksa mitään ko. yrityksille. Niillä onkin ikään kuin jatkuva haku päällä, ja jos joku on sellaisessa taloudellisessa ahdingossa, että ilmaiseksi itsensä myy, niin ... sitä ilmeisesti kärkytäänkin !

17

2416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se Aito Työtön

      Näihin jenkkityylisiin "kestoilmoituksiin" voi olla useampia syitä:


      - työpaikkaa ei edes ole, vaan kalastellaan ja/tai luodaan kuvaa työvoimapulasta


      - työpaikka on, mutta niin kovilla vaatimuksilla, heikoilla ehdoilla ja huonoilla työoloilla, että vaihtuvuus on valtavaa


      - työpaikka on, mutta yritys on aikaisemmin osoittanut olevansa niin surkea "työnantaja", että duunari eli tuloksentekijä kiertää sen kaukaa; henkilöstöpolitiikka, strategia ja pomorälssin "ammattitaito" täysin hakusessa.


      - työpaikka on, mutta se täytetään firman sisältä ja/tai menee virkamiehen/naisen sukulaiselle.


      Siinä noin muutama yleisin syy jatkuvaan ilmoitteluun.

      • Kaarlo

        "luodaan kuvaa työvoimapulasta " koska olisi kornia puhuakin siitä, ellei jotai "tarjontaa" olisi. Mutta kun hakijoiden määrät vain kasvavat, on syytä epäillä ns. "lumetyöpakkojen" olevan vain kyseessä.

        Toinen, mikä pitää erityisesti julkkissektorilla paikkansa, on niiden työpaikkailmoittelu usein pelkkää "mainosta" (=olemme vielä elossa) sillä niiden vakanssit todennäköisesti on JO täytetty (esim. virka), mutta julkkishakusäännösten mukaan pitää pistää julkiseen hakuun.

        Jo pelkästää Valtion ns. "tuottavuusohjelmien" IRTISANOMISET, jotka parhaillaan myös YLEä jäytävät, asian todellisen laidan kertovat.

        Yritysten toimintatavat taas voivat olla hyvinkin kulmikkaita, mutta heitä juuri tarvitaan "lumeen" ylläpitoon.

        TYÖVOIMAN YLITARJONNAN tuskin yksikään yritys jättää rahallisesti hyödyntämättä! ! Silloinkin kun todellinen tarve kohdalle sattuu.


      • Ilman teit

        Valtaosa minun paikkavahtiin tulevista vapaista työpaikoista on vuokratyöyrityksien äärettömän huonoilla ehdoilla pyöriviä tilapäistöitä taikka määräaikaistyötä. Montaa normaalia työpaikkaa minä en ole saanut haettavaksi ja osa hauista tietenkin kaatuu edellisen työnantajan kiukutteluun, jonka oma olemassaolo on onneksi pian katkolla. Se siis heidän kyvykkyydestä. Minä olen aikoja sitten lopettanut työpaikkamarinat ja katselen sivusta likimain Mensaan oikeuttavalla älykkyysosamäärällä työnantajien, ammattiliittojen, yhteiskunnan ja työttömien rypemistä hakemushelvetissä.
        Minun 160 gigaselta hd:tä ei löydy enää tilaa deletoituihin vuokratyöyritysten ilmoituksille.


      • vuokrayritykset
        Ilman teit kirjoitti:

        Valtaosa minun paikkavahtiin tulevista vapaista työpaikoista on vuokratyöyrityksien äärettömän huonoilla ehdoilla pyöriviä tilapäistöitä taikka määräaikaistyötä. Montaa normaalia työpaikkaa minä en ole saanut haettavaksi ja osa hauista tietenkin kaatuu edellisen työnantajan kiukutteluun, jonka oma olemassaolo on onneksi pian katkolla. Se siis heidän kyvykkyydestä. Minä olen aikoja sitten lopettanut työpaikkamarinat ja katselen sivusta likimain Mensaan oikeuttavalla älykkyysosamäärällä työnantajien, ammattiliittojen, yhteiskunnan ja työttömien rypemistä hakemushelvetissä.
        Minun 160 gigaselta hd:tä ei löydy enää tilaa deletoituihin vuokratyöyritysten ilmoituksille.

        Varmasti suuri osa vuokrafirmojen työpaikoista on sellaisia, että keräävät omaa nopeasti kutsuttavaa työväkireserviään, jos joku yrittäjä sattuisi sellaista työntekijää joskus kyselemään.

        Työvoimatoimisto kun on varsin hidas välittämään työpaikkoja, mutta erittäin tehokas kun on kyse työttömän työttömyyskorvausten katkaisemisesta.


      • Työtä
        vuokrayritykset kirjoitti:

        Varmasti suuri osa vuokrafirmojen työpaikoista on sellaisia, että keräävät omaa nopeasti kutsuttavaa työväkireserviään, jos joku yrittäjä sattuisi sellaista työntekijää joskus kyselemään.

        Työvoimatoimisto kun on varsin hidas välittämään työpaikkoja, mutta erittäin tehokas kun on kyse työttömän työttömyyskorvausten katkaisemisesta.

        Työvoimatoimisto on jo pitkän odottelun jälkeen myöntänyt, ettei heillä ole juuri tarkoitustakaan palvella työnvälitysaikein ja että palvelu on itsepalvelua. Heidän tarkoitus on toteuttaa työministeriön työvoimapoliikkaa ja tämähän politiikka ei moniakaan yrityksiä taikka työnhakijoita kiinnosta palaneen puupennin vertaa. Lyhykäisyydessään siis työvoimatoimiston kyvykkyys jäänee päivärahojen katkaisuun. Joskus vain se diplomatia ja ymmärrys on katkolla näidenkin ihmisten kanssa.

        Vuokratyöyritykset ja yksityiset työnväliystoimistot kun etsivät näitä nuhteettomia henkilöitä anonyymiyritykseen, niin eikös siinä olla ikäänkuin treffeillä kaappihomon kanssa? Kukaan ei tiedä yrityksen taustoista ja niistä kyseenalaisista tavoista mitään, mutta työnhakijan pitää olla "nuhteeton" työtön eli tyhmä.


      • Kokemusta.

        Yritys on lanseeraamassa uutta tuotetta, mikä on helpompi kohdeyhmä kuin vasta valmistuneet opiskelijat. Kyseiseen "markkinointiin" kahdesti kohdannut.


      • mnbvz

        voi olla silkka firman mainos. Taitaa olla paljon halvempaa mainostaa näin firmaa kuin muula tavoin.

        Jos se on jokin konsulttifirma (käytännössä pätkätyöfirma) niin se voi mainostaa myös olemattomia työpaikkojaan muille työnantajille. Ne voivat olla potentiaalisia vuokrafirman palveluiden käyttäjiä. Joku voi vielä luulla että konsulttifirma on täynnä päteviä jätkiä koska noin komioita työpaikkailmoituksia näkyy olevan.

        Pätkätyöfirmat ottavat mielellään kirjoilleen työntekijöitä välitettäväksi jolloin näyttävät suurilta ja valmiilta vaikka mihin isoihin hommiin.


    • kaikelle epämääräiselle

      Vuokratyö jo sanana haiskahtaa, samoin Midaksen kosketukset sun muut...
      Kyllähän nämä verikoirat yrittää repiä ihmisestä kaiken.

      • taisivat värväys-

        pisteen Venäjälle.

        Osaajiahan sieltä ei välttämättä tule muuta kuin näihin salamurhiin, mutta vuokrafirman välityksellää ERITTÄIN HALPAA TYÖVOIMAA.

        Matti ja maijja saa olla kortistoissa, jos se näistä "SINIVALKOISISTA" vain olisi kiinni.


    • Ikityötön

      Kun hakee siivoojaksi pääkaupunkiseudulla, hakemus katoaa kuin tossu paskaan. Joskus pääsee haastatteluun ja sittenkin esimerkiksi Lekator Oy jätti itse saapumatta sinne.

      = Kovin suuri pula siivoajista ei voi olla.

      Kun Suomessa oli lama ja kriisi ja minä olin opiskelija ilman työkokemusta kahdesta valtiosta ja suoritettuja opintoja, minä en edes vaivautunut siivoushommia hakemaan kesätyöksi, olihan niitä parempiakin.

      Nyt ei ole. Mitään.

    • pekkapp

      ja otetaan härkää sarvista.
      Kannattaa itse päättää itsestään ja omasta kohtalostaan ja siitä mitä työtä haluaa tehdä.
      Velvollisuuksien tilalle oikeudet.
      Byrokraattinen pompotus/kyykytys loppuu ja työttömillä rahastus.
      Siksi:

      http://www.adressit.com/tyovoimatoimiston_lopettaminen

      • KÄVISI ?

        Jos työvoimatoimisto lakkautettaisiin.

        Pelkään, että menisi konkurssiin.


      • pekkapp
        KÄVISI ? kirjoitti:

        Jos työvoimatoimisto lakkautettaisiin.

        Pelkään, että menisi konkurssiin.

        sinne hakeutuisi vain koulutusta haluavat henkilöt eli koulutuksenkin pitäisi olla korkeatasoista koska kukaan ei tyhjästä maksaisi.
        Jos kyseessä on työttömien päivähoitoa tarjoava yritys niin konkurssiin sietää silloin joutuakin.
        Eiköhän työttömillä ole keinoteltu jo ihan tarpeeksi muidenkin kuin työttömien mielestä.

        Siksi:

        http://www.adressit.com/tyovoimatoimiston_lopettaminen


    • kiitos.päivänä

      voisiko tuo olla totta, tänäänkin.

    • Anonyymi

      Cad

    • Anonyymi

      Mollissa on sellaiset työpaikat, joissa ei makseta palkkaa. Osa firmoista on jopa ulosotossa velkojensa vuoksi.

    • Anonyymi

      Mitta Oy. Ilmoittivat kesätyöpaikasta. Hakijoita tulossa työhaastatteluun. Kävin haastattelussa. Tämän jälkeen ilmoitetaan että koko kesätyöpaikkaa ei ole olemassa ja eivät palkkaa ketään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      5823
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2480
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      81
      1846
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1487
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      187
      1030
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      919
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      833
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      698
    Aihe