Miehet ovat naisten puolella

Hombre orig.

Tämän saitin yleisilmettä ei kannata uskoa. Täällä on provoa ja piikittelyä ja halventamista. Tosiasia kuitenkin on, että miehet ovat naisten puolella.

Tämä ei tarkoita mitään isällistä hymistelyä tai isoveliasennetta, vaan ihan reilua kannustusta ja auttamista naista niihin tavotteisiin joihin nainen pyrkii. Väitän siis, että nainen kuin nainen voi saada miehen kuin miehen avun sitä halutessaan ja tarvitessaan.

Mutta miten on toisinpäin? Onko naisilla auttamishaluja miehen suhteen vai pitävätkö naiset itsestäänselvänä että auttamisenvirta kulkee vain yhteen suuntaan?

13

758

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaya con dios

      En minä ainakaan ole naisten puolella. Kuten en ole miestenkään puolella. Olen puolueeton.

      • Hombre orig.

        Politiikassa puolueettomuus saattaa onnistua mutta ei tässä asiassa. Mies on naisen puolella koska se on miehen geeneissä. Mies puolustaa naista ja myös lasta. Puolueettomuus tässä asiassa on mahdottomuus (tai sairaus).


      • vaya con dios
        Hombre orig. kirjoitti:

        Politiikassa puolueettomuus saattaa onnistua mutta ei tässä asiassa. Mies on naisen puolella koska se on miehen geeneissä. Mies puolustaa naista ja myös lasta. Puolueettomuus tässä asiassa on mahdottomuus (tai sairaus).

        Ehkäpä olen sairas yksilö. Ei mahdoton ajatus, kun tarkemmin mietin :)


      • vajaa kontio
        vaya con dios kirjoitti:

        Ehkäpä olen sairas yksilö. Ei mahdoton ajatus, kun tarkemmin mietin :)

        Tarkemmin ajateltuna olenkin sairaalassa.


      • häntää hellikäämme
        vajaa kontio kirjoitti:

        Tarkemmin ajateltuna olenkin sairaalassa.

        Häntä pannaan toiseen korvaan.


      • aloittelijatar
        häntää hellikäämme kirjoitti:

        Häntä pannaan toiseen korvaan.

        Kai se on yksilökohtaista, kuinka kukin toisista välittää tai auttaa, ei niinkään sukupuoleen sidottu ominaisuus.


    • Jussi-Pekka

      Totuus on, että kaikesta molemminpuolisesta haukkumisesta huolimatta miehet lopulta tekee kaikkensa naisten hyväksi, kun taas naisia ei vois vähempää kiinnostaa miehen auttaminen.

      En ole koskaan kuullut kenenkään naisen puhuvan miehistä niin kauniisti ja runollisesti, kuin mitä miehet yleensä puhuu naisista. Naisia ei kiinnosta miehissä mikään muu, kuin oma etu, huomionsaanti ja mahdollisuus saada lapsia.

      Väitän myös, että miehen rakkaus naiseen on paljon kokonaisvaltaisempaa, kuin naisen rakkaus mieheen. Jotkut varatut naiset rakastaa naispuolista ystäväänsäkin paljon enemmän, kuin senhetkistä poikaystäväänsä.

      Surkeinta tässä koko jutussa on, ettei naiset halua eikä kykene edes nimettöminä netissä tunnustamaan näitä tosiasioita. Mitä se kertoo naisista, ettei pysty edes "verhon" takaa puhumaan totta, puhumattakaan siitä, kun ollaan kasvotusten.

      • ................

        Minä välitän miehistä ja olen nainen. Välitän myös naisista yhtä paljon. Minulla ei leikisti (=anonyymisti keskustelupalstoilla) ole tarvetta herjata miehiä eikä edes oikeasti - Miksi ihmeessä olisi? Ja hienoa, että joku mies tälläisenkin viestin aloitti. Sitäpaitsi; Jos miehiä niin vihaisin niin miksi sellaisen kanssa haluan elää ja jopa syyllistynyt yhden miehen tähän maailmaan saattamiseen? ;D


      • mies ja koira

        Minä voin vilpittömästi 10 avioliittovuoden jälkeen sanoa rakastavani koiraani enemmän kuin miestä.


      • .........

        Kuulostat vähän katkeralta, eli ootko
        kokenu just tällaisen yksipuolisen rakkauden vai mistä kiikastaa? Ikävää, jos olet. Mutta mun kaveripiriistäni ei ainakaan löydy yhtäkään noin sydämetöntä naista mitä äsken kuvailit, mutta muutaman miehen tunnen.. Mutta en sen takia lähde yleistämään, että kaikki miehet olisivat sydämettömiä. ;)


    • Autsauts

      Niinpä niin. Naisella on aina oikeus heittäytyä heikommaksi, kun apua tarvittaisiin.

      • varmastikin

        helpompaa kun voi heittäytyä avuttomaksi autettavaksi.
        Aina näyttää löytyvän uljas ritari/hölmö ääliö
        joka saadakseen tuntea itsensä urooksi rientää apuun.
        Kookkaan (enkä tällä tarkoita lihavaa)
        naisen joka on varustettu normaalilla älyllä
        on turha apuja odotella.


    • m-li

      Kyllä miespuolisia ystäviä tulee useinkin autettua. Siis niitä sinkkuja / eronneita / karanneita, joilla ei ole omaa kodinhengetärtä. Oma mies suhtautuu tähän varsin hyväksyvästi. Kyse on siis tällaisista naisen silmää vaativista hommista (minkävärinen tapetti, sohva, verhot) ja pienistä kotitöiden auttamisista (housunpuntin lyhennys, verhojen asettelu sievästi ikkunaan, jonkun kalliin ja herkän vaatteen pesu). Siis naistenhommia ja sisustushommia ainakin tehdään. Puhumattakaan siitä henkisestä avusta, jota tarjotaan kun akat on paskamaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe