liikkumisesta

voiko ilman liikuntaa laihduttaa? käyn kyllä joskus kävelemässä ja omistan kuntopyörän , mutta voiko siis ilman liikuntaa laihduttaa,jos syö vaan vähän..onhan se liikunta varmaan vaan plussaa..mut..inhoon sitä!
2156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ilman liikuntaa voi laihduttaa, mutta et tule koskaan olemaan täysin terve, jos et liiku. Liikunta ei nykykäsityksen mukaan ole enään harrastus vaan rutiini, joka kuuluu jokaisen terveen ihmisen elämään. Sitäpaitsi liikuntaa nopeuttaa paljon laihtumista. Rauhallinen (voi puhua hyvin samalla) parin tunnin liikunta polttaa parhaiten rasvaa.

Äänestä
  • "Liikunta ei nykykäsityksen mukaan ole enään harrastus vaan rutiini, joka kuuluu jokaisen terveen ihmisen elämään."

    Tuota minä vähän ihmettelin, vaikka muuten olinkin samaa mieltä kanssasi. Nykyäänhän ihmiset eivät kävele töihin/kouluun, kerrostaloissa on hissit, mikroruokaa ei tarvitse seisoa hämmentämässä... ovetkin aukeavat itsestään!

    Hassua, että ihmiset tekevät kaikkensa helpottaakseen elämäänsä, niin ettei mitään tarvitse tehdä itse. Ja sitten jos/kun jää aikaa niiltä hommilta, jotka koneet hoitavat, lähdetään lenkille tai pahimmassa tapauksessa ostetaan laite joka kuntoilee puolestasi.

    Isäni on tästä loistava esimerkki. Kioskikäyntiin hän ottaa auton käyttöön, tiskaaminem käsin kotona kuulostaa kuvottavalta ja jos hän tahtoo lasin vettä katsoessaa telkkaria, hän ei taatusti nouse itse vaan odottaa että joku muu nousee jaa pyytää häntä hakemaan.

    Ja sitten isukkikulta päätti hankkia kesämökin, jossa voi tiskata ilman konetta, hakata halkoja, käydä kalassa, rakentaa grillikatoksen...

    Ja sitten se vielä tulee rutisemaan mökillä, että kun on niin kamalasti tehtävää... huvittava tapaus, kuka sen pakottaa rakentamaan grillikatoksen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dimmu kirjoitti:

voiko ilman liikuntaa laihduttaa? käyn kyllä joskus kävelemässä ja omistan kuntopyörän , mutta voiko siis ilman liikuntaa laihduttaa,jos syö vaan vähän..onhan se liikunta varmaan vaan plussaa..mut..inhoon sitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu