Tapasin miehesi vain kuukauden kuluttua teidän häistä. Nyt uskoakseni miehesi jättää sinut. Olen pahoillani, että tulin elämääsi. Minusta kun tuntuu että sinun miehesi on minun oikea. Jospa vain olisimme tavanneet vähän aikaisemmin niin säästyisitte erolta.
En tule kotiisi koskaan. Enkä rakastele miestäsi ennen kuin teille tulee ero. En koskaan haluaisi sinulle mitään pahaa. Mutta ei näin suurille tunteille voi mitään.
Anteeksi.
Anna anteeksi
33
3012
Vastaukset
- ole hyvä vain
ja pidä hyvänäsi.Toivottavasti saat pidettyä mieheni.JOka pettää kerran ,tekee sen toistekkin.Ikinä et voi olla varma hänen liikkumisistaan,uskollisuudestaan.Onnea teille.
- Olen pahoillani
Näinhän se pitäisi vain itselleen selittää. Tosin tiedän, ettei hän ole aiemmin sinua pettänyt.. eikä fyysisesti vieläkään. Mitenköhän tässä voisi tunteensa sammuttaa..Onnistuuko tällainen koskaan?
- NE VELAT
Olen pahoillani kirjoitti:
Näinhän se pitäisi vain itselleen selittää. Tosin tiedän, ettei hän ole aiemmin sinua pettänyt.. eikä fyysisesti vieläkään. Mitenköhän tässä voisi tunteensa sammuttaa..Onnistuuko tällainen koskaan?
NE VELAT
- SÄNGYSSÄ
NE VELAT kirjoitti:
NE VELAT
OULUSSA
- OMASSA
NE VELAT kirjoitti:
NE VELAT
OMASSA SÄNGYSSÄ OULUSSA
- sen
sängynkin tehnyt itse kansalaisopiston puutyöpiirissä ja sillä oli niin paljon sitä opintovelkaakin.
- sevielä
käytti minua vain sellaisena rahastuslaitoksena, että jatkuvasti säilytti mielisairaaloissa ja homekouluissa ja pakotti ottamaan opintovelkaakin.
Ennen olin tullut hyvin toimeen ilmankin.
Mutta kun ne lapset olivat niin pieniä.
Isä sanoi, että ota ero ja jos tulet kotiin, niin sinun on otettava ero ja mieluummin menenkin kotiin kuin olen sellaisen egoistisen naisten hyväksikäyttäjän hakattavana. - vielä se
se koskaan ei halunnut laitta minulle omaa kotia, vaan vuokriinkin meni niin mahdottoman paljon rahaa ja piti asua ympäri maata aina eri paikoissa ja maksaa usein kahta vuokraa.
Mutta kun se oli mies ja se oli niin komea. Olisi ottanut jonkun tasoisensa naisen. Mutta kun ne sisarukset olivat niin pieniä silloin, kun solmittiin se avioliitto ja Suoma niin rasittunut.
Kerran se auttoi meillä heinätöissä. Yhden ainoan kerran. - Isä sanoi
sinun olisi pitänyt ottaa se eläke jo paljon ennenmmin ja se on ihan totta, mutta kun se oli sellaista ylivoiman pompottamista että kyllä siinä ihminen aika voimaton on sellaisen byrokratian rattaissa.
- niitä Kemin
ja Tornion kaupungintalojakin kuinka suuria ovat siihen verrattuna, kuinka pienistä kaupungeista on kysymys. Se byrokratia on ihan liikaa.
- samanlainen
...eri roolissa vain olen...
Tapasin oikean rakkauden n. 2kk häitteni jälkeen. Edelleen olen naimisissa, mutta nyt 2,5vuoden jälkeen uskon tunteitani ja haluan eron.
En voi tyytyä mitäänsanomattomuuteen, kun kerran olen kokenut mitä on kun rakastaa...
Voimia sinulle, olet fiksu ja voimakas kun odotat eroa... Toivottavasti miehesi pysyy yhtä vahvana!- Olen pahoillani
Kiitos sinulle. Kyllä pysyy yhtä vahvana..
- myös sen
että kun ne savolaiset aina haluavat olla päällysmiehinä.
- myös kerran
että oliko se Kekkosen rouva se Sylvi pappissukua.
- HALOLLA PÄÄHÄN
Ai että sä oot rohkea kun tulet tänne puhumaan. Hyvä! Nostan sulle peukkuja...PÖLÖ! Jos haluat testata kuinka kova todellakin olet mene kasvotusten sanomaan tuo sama tälle vaimolle! Tai soita edes...hohhoijjaa mitä ääliöitä.
- Olen pahoillani
En halua loukata tuota naista. Ei hänessä ole mitään vikaa. He eivät vain sovi toisilleen yhtä hyvin kun uskon meidän sopivan.
- sanoi myös
että ei niiden olisi Iidaakaan ollut mikään pakko ottaa, kun se tuli sieltä maailmalta nokka linkussa, mutta kuitenkin ne sen otti.
Ja Jounista äiti sanoi, että se pääsi meille jouluna.
Mutta se ei ollut kauhean järkevää, että minut suljettiin niiden häiden jälkeen sinne Oulunsuuhun neljäksi kuukaudeksi, vaikka koti oli vieressä. Se on ihan kauhea paikka se Oulunsuu ja sinne en halua enää ikinä. Ketään ihmistä ei pitäisi minkään valtakunnan laeilla pitää niin huonossa kunnossa hengissä sellaisissa olosuhteissa. Ja siellä on paljon iäkkäitä ihmisiäkin. Jonkun verran ihmisarvoa täytyy antaa ihmiselle. Kuka sen sitten loppujen lopuksi päättää, että otetaan suuremmaksi syntiseksi kuin toinen ja ajojahdin kohteeksi. Ja Jouni oli ihan tosissaan huolissaan minusta, kun olin siellä. Olihan se tietysti kasvattava kokemus Jounillekin.
Mutta miksi ihmeessä minua ollaan sinne aina vaan laittamassa, vaikka kotona voin ihan hyvin. Vanhuksetkin saavat olla kotona, niin miksi en sitten minä. Minulla on nyt koti Jounin kanssa täällä Helsingissä ja molemmat yrittävät huolehtia omista menoistaan, mutta Suoma ja isä käskivät minun ottaa eläkkeen. Sen eläkkeen täytyisi olla vaan sellainen, että sillä pystyisi kattamaan välttämättömät menot. Mitään ylellistä elämää sen ei tarvitse olla, mutta ihan tavallista. Olen kuitenkin vasta 34-vuotias ja minulla ei ole pahoja sairauksia. Yleensä ottaen olen erittäin terve ja positiivinen, en halua kenellekään mitään pahaa, erittäin positiivisesti pikemminkin päinvastoin.- mieti sitä
Mieti sitä. Tietokoneet pois laitoksista.
- no anteeksi nyt vielä kerran
tunteet voi kuule poksahtaa.. ja sitten huomaa että se olikin pahanhajuinen tuhaus. No anteeksi, en tiedä oletko tosissasi. Olet vaan jotenkin liian dramaattinen. Sellainen voi olla kamala rasite läheisille.
- Olen pahoillani
En vaan koskaan ole pettänyt ketään. Ja tunnen itseni niin huonoksi. En halua puhua vaimolle, koska haluan hänen säilyttävän itsekunnioituksen. Parasta ystävääni on petetty ja olen seurannut sivusta mitä se tekee itsetunnolle. Mitä ei tiedä, se ei voi satuttaa.
En todella olisi halunnut näin käyvän. Enkä ole dramaattinen, olen tällainen.
- jo silloin keväällä 1995
niin väsynyt, että se sanoi, että jos lapset ei olisi niin pieniä, niin hän joutaisi kuolla pois.
Sitten se sai sen eläkkeen. - Jouni vielä siitä huomautti
että kun teidän vanhemmat on sukulaisia, niin se on niin paljon helpompaa.
- ne hoitajat
siellä Oulussa MTT:ssä olivat niin nuoria ja heiveröisiä, että ei niille voinut puhua oikeastaan mitään oikeaa asiaa, vaan jaaritella vaan niitä näitä ja noita, niin se ei ollut ihan oikein, kun oli pieniä lapsiakin.
- oikeastaan
jälkeenpäin ajateltuna tiennyt, että kuka oli potilas ja kuka hoitaja.
- ne nuoret
siellä Oulussakin ansaitsisivat kunnollisen koulutuksen ja tulevaisuuden. Muutenkin kun eletään tällaisissa kylmissä olosuhteissa, niin olisihan se ihan oikein että olisi jonkun verran ihmisarvoa. Kun minä vedetkin kannoin sinne silloin opiskelujen alussa, kun se juomavesi oli niin pahaa. Mutta senkin laatu on jo parantunut. Niin että joka siellä aikoo asua, niin voisihan sitä vähän kehittää.
- Olen pahoillani
Onko sinun ihan pakko täyttää juuri tätä keskustelua?
- Jouni on oikeastaan
sellainen ihan pikkuinen poika, ihan lapsi vaan, jota naiset vaan käyttää hyväkseen. Se ei ole niin kauhean vahva.
- se vähän
väärin siltä Eskoltakin lähettää minua sinne Englantiin.
- Jouni aina sanoi
että vanhemmat ovat lapsia varten, eivätkä lapset vanhempia varten. Mutta kun sitä näkee ihan selvästi, että se Suoma alkaa olla jo aika vanha ja se värikin on niin kalpea. Sehän se on, että kun se värikin on monilla niin kamalan kalpea ja siellä Oulussa on niin paljon niitä nuoria tyttöjä, jotka ovat kamalan laihoja ja kalpeita ja haahuilevat niitä käytäviä pitkin.
- mie olin
niin ahkera aina koulussa ja tein kaikki niin tunnollisesti ja siivosinkin ja sitten sain mieheksi sellaisen sottapytyn, niin onhan se vähän väärin.
- Sitten kun
minä olin niin lujilla siellä työelämässä nuorten parissa, että se jätti minuun niin pysyvät jäljet ja se jatkuva lääkkeiden syönti jätti myös jäljet, eikä omista lapsista puhuttu koskaan mitään, vaan piti olla sen Suoman takia siinä avioliitossa.
- minun ripittäytymiseni
ihan näin julkisesti näiden kaikkien koettelemusten jälkeen.
- ripittäytymiseni kaikkien
koettelemusten jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062551Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938