Tietääkö kukaan mistä voi johtua että kynnet ovat koverat? Eli siinä keskellä, missä kynnen pitäisi olla koholla, se onkin kuopalla? Kynnet ovat myös todella hauraat. Kyse ei ole ainakaan raudan puutteesta. Tämä on pitkäaikainen mysteeri joten suuri kiitos sille joka osaa vastata! :)
koverat kynnet
4
2288
Vastaukset
- Tuttiduu
Oletko pureskellut tai "ärsyttänyt" kynsinauhojasi? Ainaskin kaverin kynsi meni ihan hirveen kuntoon kun hän alkoi pureskella kynsinauhoja :( Toivottavasti syy selviää niin sitä voidaan alkaa hoitaa :)
- H..
Kyse on itse asiassa siskon kynsistä ja hän ei ole koskaan pureskellut kynsiään tai muuten kohdellut niitä kaltoin. Tosin ei ole koskaan myöskään hoitanut esim. kynsinauhoja, työnnellyt niitä tms.
- ihan
lusikkakynsiltä.. Eli kynsi muistuttaa ihan lusikkaa, koska on kuperasti kääntynyt reunoilta ylöspäin. Syynä voi olla raudanpuute, heikko verenkierto ja perintötekijät. Ja lapsilla ne on ihan normaalit. Niitä voi hoitaa rautapitoisella ruokavaliolla ja syömällä sinkkiä kuuriluonteisessti sillä se vahvistaa kynsien ja myös hiusten keratiinia. Vahvistavat kynsilakat on myös hyväksi..kannattaa myös esim. jumpata käsiä ja sormia että verenkierto elpyisi sormissa.. Kynsiä kannattaisi käydä näyttämässä vaikkapa kosmetologille joka osaisi neuvoa, että onko kyseessä lusikkakynnet ja antaa tarkempia hoito-ohjeita =)
- niin mene lääkärille
Olen nähnyt jossain jotain mainoksia että jos on kynsi mennyt jotenkin pahaksi niin ne jossain hoitolassa laittaa sen kuntoon lääkärin määräyksellä. Kyse oli kai jostain esim jalkahoitolasta. Jos todellakin on paha niin vois kyllä mennä lääkärille näyttämään. Ehkä löydät netistä lisää tietoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3536495Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483836Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava141373Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard31112- 971045
- 52910
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,143876- 56876
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v9847Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue15838