suhtautumisesi..

anoreksiaan

Miten suhtautuisit jos tyttöystäväsi kertoisi sinulle sairastaneensa muutamia vuosia sitten anoreksiaa? (nykyään olisi jo terveessä kunnossa)

muutaisiko se käsitystäsi hänestä ja miten?

Kannattaako miehelle kertoa tästä, koska kuitenkin se oli suuri osa elämääni ja kertominen helpottaisi itseäni vaikka häpeänkin sitä.

11

1083

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vili

      sinun ole pakko mitään sanoa, jos et halua. en voi uskoa että se muuttaisi suhtautumista sinuun. todennäköisesti kaveri sanoo, että hyvä kun paranit.

    • sun käsitystä miehestä se et hän kertois olleensa vielä muutama vuosi sitten rapajuoppo?? Eikö tulis koskaan esim. saunakaljoja ostaessa mieleen et mitähän jos sillä taas lähtee mopo käsistä yms. juttuja ja etkö näin ollen alkais hiukan kontrolloimaan ja tarkkailemaan miehen tekemisiä, varsinkin alkoholin suhteen. Jos et niin valehtelet, jos odotat et anoreksia tai muukaan 'mielen sairaus' ei vaikuttais suhtautumiseen toiseen niin oot naivi ja typerä.

      • Wastaaja

        Ihmiset on yksilöllisiä. Musta tuo toisen avautumiseen suhtautuminen on osaltaan ( tai vois sanoa,että jopa pitkälti) yksittäisen ihmisen henkiseen syvyyteen (ts. filosofisesti sieluun) sidonnainen asia.

        Ei kaikki ala kumppaniaan kontrolloimaan syystä, että tämä kertoo itselleen menneisyydessä tapahtuneista ikävämmistäkin asioista. Kysymys tossa on musta aina ensinnäkin a.) sen vastaanottajan luonteesta ja lisäksi/ennen kaikkea b.) siitä, että miten syvällisesti se vastaanottaja "tykkäilee" siitä nimenomaisesta ihmisestä, joka hänelle tuon kaltaisista asioista ( anoreksia, yrmiö sun esimerkki alkoholismi jne...)kertoo.

        Vaatii ihmiseltä aika paljon pelisilmää arjessa se, että mitä kenellekin kukakin kertoo ja että mistä kertoo. Kerro ap. anoreksiastasi ihmiselle, johon sä ehdottomasti luotat. Ja kannattaa muistaa, että kaikilla varmaan on joitakin ikäviä/arkoja asioita tapahtunut elämässään. Kenties suurimmin sielullisesti vahingoittuneita ovatkin juuri he, jotka eivät kenellekään puhu.:/ Ei ihmisen niinkään kannata elää.


    • ...

      Miten tuo muuttaisi suhtautumista, tai olisi negatiivinen asia? Hyvähän siitä olisi mainita, jos se oli iso osa elämääsi...

    • Ajatteleva mies

      Tuollaisen asian jakaminen kertoo luottamuksesta suhteessa, mikä on hyvin positiivinen asia. Lisäksi kun tietää tuon asian, ymmärtää paremmin toisen ajatusmaailmaa ja käyttäytymistä.

      Tottakai myös takaraivoon jäisi kytemään pieni pelko siitä, että rakas ihminen sairastuisi uudelleen, mutta kannattaa ehdottomasti kertoa.

      • Wastaaja

        ..nimim. "...":lla ja nimim. Ajattelevalla miehellä.
        :)

        *voisi sanoa, että ajateltuja*


      • dayum

        Asiasta kertominen kertoo omalla tavallaan luottamuksesta ja uskoisin itsekin kokevani sen positiivisena asiana. Jos nainen pimittäisi asiaa ja se tulisi vaikka vuosien päästä, tai jotakin muuta kautta, esille, niin tämä taas olisi aika negatiivista.

        Koska tykkään hairahtua sivupoluille, niin jos asiaa pimittää kauan, tai kuitenkin niin että se selviää pitkän ajan kuluttua, ja paljastunut osapuoli sanoisi "mä en uskaltanut kertoo kun pelkäsin että sä jätät mut" tai jotakin tuollaista, niin ainakin mä suhtaudun tuollaiseen kovinkin varautuneesti. Koskapa on niin, että tuohan on yksi kaikkien aikojen suosituimmista selityksistä, eikä tuosta selityksestä voi kuitenkaan varmaksi tietää, onko toinen ihan aidosti ollut sitä mieltä, ettei uskalla kertoa, vai kertooko se siitä, ettei yksinkertaisesti ole HALUNNUT kertoa.

        Mutta tämä on vain mun mielipide, itse ainakin kannatan kertomista.


    • Kuinka sinut olet itse tuon sairauden kanssa, En tiedä tarkoititko että häpeäisit kertoa tästä sairaudesta vai häpeätkö sitä että sairastit anoreksiaa. (sisälukutaitoni vähän heikko)

      Toipuminenhan on pitkä prosessi, eikä lopu siihen että paino nousee siihen mihin on tähdätty, lisäksi kuntoutumiseen kuuluu niin paljon muuta....suotta sinulle selittelen, kyllähän sinä tiedät. Kuitenkin kun kaikki asiat ovat sisäistettynä (olet sairastanut anor..) ja hyväksymällä itsesi (olet parantunut siitä), niin hyvällä itsetunnolla varustettuna on helpompi kertoa.

      Jos tunnet että kertomatta jättäminen hankaloittaa sinun seurustelemista hänen kanssan, niin itse en näe syytä mikset voisi hänelle kertoa. Hengittäisit ainakin paremmin kun ei tarvitse olla sanomisien suhteen niin varovainen.

      Ps. Sinä olet terve nuori nainen, elä sen mukaisesti!

    • voit... :)

      kertoa...

    • IngallsinLaura

      Vaikka kerran syömishäiriöinen on aina syömishäiriöinen, oireetta voi tosin olla loppuelämän.

      Jos ajatellaan pitkää, kenties loppuelämän suhdetta, niin tullaiset asiat tulevat kyllä julki. Ja jos ne tulevat esiin "liian myöhään" tai väärää kautta, niin toinen osapuoli voi kokea loukkaantumisen tunteita, sillä onhan häneltä salattu jotain oleellista.

      Ihan alkuun asiaa ei varmaan kannata paukauttaa, mutta jossain vaiheessa asiasta lienee hyvä kertoa. Jos toinen osapuoli ei kestä totuutta, niin sitten hän tuskin onkaan sopiva kumppani anorektikolle, joka kuitenkin tarvitsee tukea ja luottamusta myös pysyäkseen terveenä.

    • MMies

      Tietenkin tuollaisen asian voi kertoa miehelle, jos luottaa tähän ja tahtoo jotain syvempää jne. Onhan se kuitenkin Tärkeä Asia sinun elämässäsi. Kertoo paljon millainen sinun ajatusmaailmasi _oli_ joskus ja mitä arvotit ja noin. Eli mies oppii paremmin ymmärtämään sinua. Tämä nyt ei ole sama asia, mutta sitten taas jotkut väittävät, ettei esimerkiksi entisistä panoista pitäisi kertoa, mutta yhtälailla niin ne yhdenillan jutut, anoreksia, rikollisuus, huumeiden käyttö jne jne kertovat siitä, miten ihmisestä on tullut se mikä on- mikä on tärkeää, jos tahtoo ja ylipäätään aikoo oppia tuntemaan ihmistä syvemmin. Puheet siitä, että vain nykyisyys merkitsee jotain, on paskapuhetta- silloin mennään sokkona eteenpäin tuntemattoman kanssa.


      Niin, muuttaa käsitystä pohjimmiltaan, tottakai, mutta ei se ole mikään absoluuttinen turn-off, jos olet siitä parantunut. Erheiden, virheiden ja epätäydellisyyden huomioiminen ja tiedostaminen toisessa tekee toisesta sen inhimillisen olennon, joka se oikeasti on ja jollaisena se tulisi nähdä ja tuntea. Tuollaisten asioiden tietäminen syventää suhdetta ja luo sitä luottamusta, jonka varaan kaikki kuitenkin rakentuu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      3203
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      73
      2104
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1805
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      124
      1689
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      24
      1687
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1345
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1171
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      47
      1005
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      30
      934
    Aihe